Dodano: 23.07.23 - 14:05 | Dział: Śladami naszych przodków

Brodacze ze SÅ‚awatycz


Polskie dziedzictwo niematerialne

Brodacze ze Sławatycz, to obrzęd kolędniczy mający miejsce jedynie we wspomnianej miejscowości. Brodacze, są postaciami odnoszącymi się zarówno do sfery sacrum jak też i profanum. W roku bieżącym, obrzędowość Brodaczy, Nasza Redakcja miała okazję oglądać w Warszawie.

Strój


Brodacze ci noszą strój, którego elementy mają ogromne znaczenie symboliczne. Mężczyźni biorący udział w tym zwyczaju, muszą być do siebie podobni, zatem wszyscy mają doklejane jednakowe brody. W ten sposób, przyciągają oni z zaświatów siłę, zdrowie oraz wszelkie błogosławieństwo. Po Bożym Narodzeniu za Brodaczy przebierają się dzieci, aby celu przedłużenia wesołej zabawy.

Zaczepiają młode kobiety

Brodacze ci, zaczepiają kobiety niekoniecznie panny, ganiają dzieci, a także zatrzymują kierowców na drodze. Przy okazji wydają oni z siebie dziwne, przerażające odgłosy.

W Rzymie

W starożytnym Wiecznym Mieście, na początku każdego Nowego Roku, obchodzono czas, w którym składano sobie życzenia i obdarowywano się nawzajem upominkami w celu zapewnienia sobie pomyślności. Stamtąd, zwyczaj ten dotarł do Słowian. Brodacze to forma kolędowania znana jedynie w Sławatyczach. Pod względem genetycznym, ma ona swoje źródło w epoce przedchrześcijańskiej. Ten rodzaj noworocznego obrzędowania, nie zawiera treści związanych z Bożym Narodzeniem.

Jego strój

Strój Brodacza składa się z maski, czapy, brody, a także odwróconego na nicę kożucha, garbu, słomianych butów i powróseł. Jest on zrobiony własnoręcznie przez mieszkańców Sławatycz. Maska Brodacza wykonana jest ze starej pomarszczonej skóry. Usta na tej masce, muszą być jaskrawo zaznaczone, koniecznie z białymi kropkami na policzkach. Maska zakrywa twarz kolędnika. Funkcją jej jest uchronienie Brodacza przed złymi mocami.

Ewa Michałowska- Walkiewicz