Sobota 2 Listopada 2024r. - 307 dz. roku,  Imieniny: Bohdany, Henryka

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 30.05.23 - 15:36     Czytano: [828]

Dział: Godne uwagi

Tadeusz Masłyk - "życie jest twórczością"


Tadeusza Masłyka z Górek koło Brzozowa poznałem w roku 2014 w Rzeszowie na zebraniu Oddziału Rzeszowskiego Związku Literatów Polskich. Od tego czasu zdążyliśmy się zaprzyjaźnić. Znam i wysoko cenię jego twórczość literacką, a obrazy, które maluje - posiadające własny, właściwy tylko jemu styl, co powoduje, że nie można ich pomylić z pracami żadnego innego artysty - działają na mnie jak balsam: uspokajają, a jednocześnie pobudzają wyobraźnię, dostarczając mocnych wrażeń estetycznych i pozytywnych emocji. Technika malarska Tadeusza- która moim zdaniem polega na, wyjątkowo udanej, grze kolorów - powoduje, że jego obrazy poruszają w mojej duszy jakąś wrażliwą strunę; sprawiając, że gdy na nie patrzę, czuję w sercu radość i szczęście. Szczęście wynikające z tego, że mogę spojrzeć na świat, na otaczającą nas rzeczywistość (tą istniejącą realnie, ale i tą ponadczasową, ukrytą gdzieś głęboko w naszej ludzkiej podświadomości) oczami wrażliwego na piękno artysty, który widzi barwniej, dalej i więcej od zwyczajnego zjadacza chleba; że potrafię dostrzec, kryjącą się tam, kolorystyczną bombę emocjonalną, której najważniejszą cechą jest subtelna wrażliwość na dobro i piękno, i nadzieja. Nadzieja na to, że nasze życie, poprzez obcowanie ze sztuką, może być radośniejsze, pełniejsze i lepsze; że nasze życie takie jest, chociaż nie zawsze sami potrafimy to dostrzec i zrozumieć. Myślę, że w tym kryje się największa i ponadczasowa wartość malarstwa Tadeusza.
Mówiąc prościej: lubię oglądać obrazy Tadeusza i czytać jego poezję, bo sprawia mi to przyjemność. Dlatego, jakiś czas temu, gdy dowiedziałem się, że w Muzeum Regionalnym im. Adama Fastnachta w Brzozowie odbędzie się wystawa jego obrazów, wiedziałem, że muszę tam być. Ponieważ nie mogłem wziąć udziału w otwarciu wystawy, do Brzozowa pojechałem kilka dni później.
Z artystą spotkałem się w jego prywatnej galerii ART. WICI w Górkach, a później razem udaliśmy się do Brzozowa. Oglądanie obrazów Tadeusza, wystawionych w obszernej, dobrze oświetlonej sali było dla mnie prawdziwą uczta duchową, po której - dzięki Tadeuszowi - miałem zaszczyt poznać panią mgr Agnieszkę Adamska, w tamtym czasie dyrektorkę Muzeum Regionalnego w Brzozowie. Wystawa obrazów Tadeusza rozpoczynała cykl wielu ważnych, zaplanowanych na tamten okres, wydarzeń kulturalnych tej instytucji.
Tadeusz Masłyk to wielokrotnie nagradzany - znany w całej Polsce, a także i poza jej granicami - artysta dużego formatu, z imponującym dorobkiem: ceniony literat, członek Związku Literatów Polskich, autor sześciu tomików wierszy i wielu publikacji, uznany malarz i rzeźbiarz, a także promotor kultury oraz młodych talentów. Jego obrazy, odznaczające się niepowtarzalnym, własnym stylem, znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce i poza jej granicami. Znam i cenię jego twórczość i szczycę się tym, że jeden z jego obrazów zdobi salon w moim domu.
O tym, czym dla Tadeusza jest sztuka, wyjątkowo dobitnie mówi jego wiersz pt. "Bez imienia", który mnie szczególnie przypadł do gustu:

BEZ IMIENIA

Piter i Beksiński i ten
z płyta pilśniową
za pół miliona

gdy tworzę nie przeklinam
mijam swoją samotność
przekraczam dni

te bez znaczenia
bo nic nie muszę
sztuka będzie trwać

w moim imieniu
nazwana
całym moim życiem

Tak, dla Tadeusza sztuka jest całym życiem. Jakie to cudowne, jakie wyjątkowe i cenne, że mogę przyjaźnić się z takim człowiekiem.
O wartości twórczości Tadeusza Masłyka, zarówno jako poety, jak i malarza oraz rzeźbiarza, niech świadczy fakt, że w roku 2017 został wyróżniony ogólnopolską Nagrodą im. Władysława Orkana za całokształt działalności artystycznej w zakresie poezji, malarstwa i rzeźby oraz promocji kultury regionalnej Podkarpacia. A nagroda ta jest przyznawana artystom za tworzenie tradycyjnych, ponadczasowych wartości, ważnych dla utrwalania tożsamości narodowej. Za wkład w kulturę Podkarpacia w roku 2021 został także uhonorowany nagrodą "Złote Pióro", którą przyznaje Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie.
Jedną z większych zasług Tadeusza Masłyka jest inicjowanie i organizacja wielu imprez kulturalnych, w tym spotkań autorskich z uznanymi już, ale także i młodymi artystami, których stara się przybliżać społeczeństwu i promować. Tadeusz jest także pomysłodawcą i głównym organizatorem kultowego już w Brzozowie, znanego na całym Podkarpaciu cyklicznego wydarzenia kulturalnego "Gościniec Literacki".
Czytelników KWORUM zachęcam do zapoznania się z twórczością Tadeusza Masłyka. Najprościej można to zrobić, odwiedzając jego profil na Facebooku, gdzie Tadeusz często prezentuje swoje nowe obrazy. Najlepsza jednak byłaby wycieczka do jego bardzo klimatycznej, pachnącej Podkarpaciem i Polską galerii w Górkach i osobisty kontakt z malarzem i poetą.



Wiesław Hop
(pisarz, Rzeszowski Oddział Związku Literatów Polskich)

Wersja do druku

Brzoza - 01.06.23 22:46
znam Tadeusza Masłyka i znam Wiesława Hopa dla mnie to zaszczyt , Tadeusza podziwiam za Jego artystyczne działania jak i za osobowość , tak samo podziwiam Wiesława jako pisarza i jako kolegę, Wiesiu dziekuję za napisanie tak dobrego artykułu o koledze Tadeuszu , dodam tylko że wchodząc do galeri Tadeusza człowiek usmiecha się i to uczucie jest wspaniałe , oddziaływanie obrazów na psychikę człowieka, jak nie mozna oderwać się od czytania Twoich powieści tak nie mozna oderwać oczu od obrazów Tadeusza, Jesteście obaj wspaniali i dziekuję wam za to wszystko co robicie dla kultury

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

02 Listopada 1925 roku
Złożono prochy w Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Saskim w Warszawie.


02 Listopada 1866 roku
Urodził się Bronisław Piłsudski, polski etnograf, zajmujący się ludem i kulturą Ajnów, brat Józefa Piłsudskiego (zm. 1918)


Zobacz więcej