Poniedziałek 13 Stycznia 2025r. - 13 dz. roku, Imieniny: Bogumiła, Bogumiły, Weroniki
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 01.11.22 - 12:13 Czytano: [991]
Dział: Kultura i Nauka
Jeszcze nic straconego
Książka utrzymana jest w konwencji ciekawej rozmowy, ma charakter wspomnieniowy. To subtelny obraz jakże interesującej sylwetki prof. Wojciecha Roszkowskiego. Poznajemy jego imponującą naukowo-pisarską karierę i nader ciekawe koleje życia. Autor do celebrytów nie należy, obca jest mu autoreklama, toteż próżno by szukać o nim plotkarskich ciekawostek w mediach. Tu też nie skupia się na błahostkach.
Bardzo znane są jego liczne bestsellery o tematyce historycznej i krytyczno-cywilizacyjnej, ale on sam woli pozostawać w cieniu. Stąd książka "Jeszcze nic straconego" jest tym cenniejsza, że można dzięki niej poznać zarówno to i owo z obfitującego w wiele wydarzeń życia osobistego i rodzinnego Profesora, jak i jego poglądy na sprawy światopoglądowe. Szczególnie cenne są jego refleksje odnoszące się do zmian politycznych, społecznych i mentalnościowych zachodzących w naszym kraju na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat oraz do konsekwencji, które z nich wynikają.
"W sumie dzisiejszy obraz Polski i Polaków nie jest zbyt wesoły - konstatuje prof. Wojciech Roszkowski. - Jesteśmy narodem pracowitym i zdolnym, gospodarkę mamy prężną, bezpieczeństwo udało się nam zapewnić na ile to możliwe, a jednocześnie tak wiele szans marnujemy przez jałowe pyskówki, nieufność, brak solidarności, klikowość i zagubienie w "bieżączce". Jeszcze jednak nic straconego, byle młodsze pokolenie nie naśladowało zbyt ochoczo złych przykładów".
Prof. Wojciech Roszkowski nie należy więc do czarnowidzów, choć dostrzega ciemne strony współczesności i poważne kłopoty cywilizacji łacińskiej, zachodniej, do której i my należymy. Nie można jednak ulegać zniechęceniu, trzeba walczyć do końca z objawami bardzo poważnej zapaści, z którą w ostatnich dekadach zmaga się świat Zachodu, a wraz z nim Polska. Książka jest ponadto bogato ilustrowana unikatowymi zdjęciami prywatnymi Profesora oraz komentującymi jego poglądy. "Jeszcze nic straconego" dostarcza przyjemności czytania, zachęca do przemyśleń, ostrzega, ale i dodaje otuchy w trudnych czasach.
Biały Kruk
Irek Mrugała - 03.11.22 9:08
Wiele wskazuje na to, że cywilizacja chrystocentryczna pozwala sobie na zbyt dużo eksperymentów - z tożsamością religijną i kulturową. Po tych permanentnych eksperymentach większość staje się poobijanymi bankrutami. Eksperymenty światopoglądowe są podobnie niebezpieczne, jak eksperymenty medyczne i ekologiczne. Odkrywczość jest wskazana, jednak nie może być ona ciągłym burzeniem wszystkiego
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
ORŁY NAD MIASTEM
Zawsze pragnęła tutaj wrócić i wiedziała, że nie odejdzie, nie umrze w spokoju, jeżeli wcześniej nie zobaczy, nie pożegna swojej ojczyzny, swojego ukochanego miasta...
21.12.24 - 22:10 | Czytaj więcej
13 Stycznia 1991 roku
W wyniku ataku Armii Radzieckiej na Litwinów oblegających wieżę telewizyjną w Wilnie zginęło 14 osób, a 400 zostało rannych.
13 Stycznia 1894 roku
Urodził się Stanisław Grzmot-Skotnicki, polski generał (zm. 1939)