Wtorek 14 Stycznia 2025r. - 14 dz. roku,  Imieniny: Feliksa, Hilarego, Martyny

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 16.10.22 - 16:01     Czytano: [330]

Kufer


Wygląd dawnej chaty wiejskiej

Nasza Redakcja wybrała się do Krakowa, aby tam obejrzeć kilka eksponatów, które w dawnej Polsce często można było uświadczyć w chatach wiejskich. Zatem w krakowskim Muzeum Etnograficznym na największe zainteresowanie z naszej strony zasłużył sobie kufer drewniany, dlatego też postanowiliśmy zgłębić jego historię.

Przenośny pojemnik


Kufer to nic innego jak przenośny pojemnik, w kształcie zbliżonym do dużego prostopadłościanu. Posiada on najczęściej wypukle otwierane do góry wieko. Służył on też do transportu, w którym przewożono ubrania i cenne przedmioty. W dawnej Polsce znajdował się on w każdej izbie, godnie zastępując szafę. Często zamykany był on na antabkę z kluczykiem, aby niepożądana osoba nie zaglądała do jego wnętrza.

W XVIII wieku

Rozpowszechniony był taki kufer w Polsce w już w wieku osiemnastym. Przechowywano w nim odzież ale też i niektóre szklane przedmioty, wiedząc że jego solidna konstrukcja uchroni je przed stłuczeniem. Kufry wykonywano najczęściej z drewna, ale tylko w bogatych domach powlekano go skórą.

W kształcie cylindra

Specyficzne kufry wykonywano w Gdańsku. Kufer gdański o kształcie cylindrycznym, obity był zawsze cenną skórą cielęcą lub z psów morskich i stanowił on niegdyś cenny element wyposażenia dawnych domów. Obicie skórą powodowało, że kufer taki podczas transportu nie przemakał, a także nie przemakała zgromadzona w jego wnętrzu odzież.



Malowany kufer

W meblarstwie ludowym, kufry pojawiły się dziewiętnastym stuleciu. Zwykle malowano je farbami z domieszką pokostu, aby kolory były bardziej intensywne i posiadały lekki połysk. Często kufry takowe okuwano pasami z grubej blachy i zaopatrywano w uchwyty do przenoszenia i klamrę zamykaną kłódeczką.

Zwyczaje związane z kufrem

Najczęściej kufer drewniany w dawnej Polsce stanowił wiano dla przyszłej panny młodej. Związane z nim były pewne zwyczaje, które się pamięta jeszcze w niektórych regionach naszego kraju. Gdy tuż przed weselem panna przespała się na kufrze i dość dobrze odpoczęła, świadczyło to o tym, że pan młody okaże się dobrym człowiekiem. Gdy całe wiano zmieściło się do kufra znaczyło to, że życie z przyszłym panem młodym będzie raczej nudne. Gdy podczas wynoszenia kufra z domu panny młodej nie uległ on otarciom i obiciu, uważano że przyszłe małżeństwo będzie raczej szczęśliwe. Gdy panna młoda od rodziców dostała dwa kufry z posagiem, świadczyło to o szybkim zostaniu mamą. Gdy zaś pan młody nie za bardzo chciał pomagać we wnoszeniu kufra przyszłej żony do swojego domu, świadczyło to o jego niezaradności życiowej.

Ewa Michałowska -Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

14 Stycznia 1942 roku
Urodził się Krzysztof Klenczon, polski kompozytor, wokalista i gitarzysta (zm. 1981)


14 Stycznia 1863 roku
W nocy z 14 na 15 stycznia miała miejsce w Warszawie branka, która przyspieszyła wybuch powstania styczniowego


Zobacz więcej