Sobota 20 Kwietnia 2024r. - 111 dz. roku,  Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 10.06.22 - 19:36     Czytano: [462]

Historia gry na gitarze


Majowe Dni Gitary

W antycznym świecie Greków, wielkim uznaniem cieszyła się kitara, która miała wówczas kształt znanej nam dzisiaj liry. Jej struny mocowane były z jednej strony do pudła rezonansowego, a z drugiej do spoczywającego na dwóch ramionach jarzma. O jej szczególnej pozycji w świecie dawnych Hellenów, świadczy to, że była ona obok łuku ważnym atrybutem Apollona.

Podczas pożaru Rzymu


Za sprawą Hellenów instrument ten trafił do innych społeczności świata antycznego. Nawet cesarz Neron grał na tym instrumencie podczas wielkiego pożaru Wiecznego Miasta. W słowie kitara, wyrażenie tar oznacza po prostu strunę. W języku perskim natomiast "čatar" oznacza cztery. Z biegiem czasu, kitara mogła mieć już nawet kilkanaście strun. Co mówi nam, że jej konstrukcja ulegała sukcesywnym przekształceniom.

W dobie średniowiecza

We wczesnym średniowieczu, w kulturze Islamu nastąpił dynamiczny rozwój instrumentów strunowych, zwanych qitharah. Grą na tym instrumencie wielbili oni swojego boga Allaha. W związku z muzułmańską obecnością na Półwyspie Iberyjskim, instrument ten zaistniał także wśród ludności kraju Basków. Już w XIII wieku, na zachodzie Europy można było spotkać wiele rodzajów "gitar", przypominających dzisiejsze mandoliny. Od lutni odróżniały się głównie mniej skomplikowaną budową.

Sześć strun

Już w dobie wieków średnich, kitary posiadały od czerech do sześciu strun. Najczęściej były to instrumenty "domowe", nie kierowane do szerokiego grona odbiorców. Istotna zmiana nastąpiła dopiero w połowie XIX stulecia. Od tego momentu można też mówić o pewnej standaryzacji tego instrumentu. Przełom, jaki wtedy się dokonał, był dziełem hiszpańskiego lutnika Antonio de Torres Jurando. Zwiększył on rozmiar pudła rezonansowego, które wzmocnił poziomym i pionowym ożebrowaniem. Zmianie uległ też gryf, który znacznie się wydłużył. Opracowanie wówczas rozwiązania są stosowane do dziś.

Zwyczaje polskie związane z gitarą

W związku z obchodami Majowych Dni Gitary, Nasza Redakcja udała się na poszukiwanie najstarszego egzemplarza tego instrumentu, do różnych znanych nam Muzeów. Uczestniczyła ona także w majowych zwyczajach wiosennych, polegających na wieczornym śpiewaniu tej najpiękniejszej z pór roku. Śpiewom oczywiście towarzyszyła gra na gitarze.



Ewa Michałowska- Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

20 Kwietnia 2007 roku
Zmarł Jan Kociniak, polski aktor filmowy i teatralny, partner Jana Kobuszewskiego w telewiz. progr. satyr. Wielokropek(ur. 1937)


20 Kwietnia 1936 roku
Prezydent Ignacy Mościcki wydał dekret o utworzeniu Funduszu Obrony Narodowej.


Zobacz więcej