Wtorek 23 Kwietnia 2024r. - 114 dz. roku,  Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 18.05.22 - 12:23     Czytano: [1027]

Dział: Głos Polonii

Majówka na emigracji





"Powiedz mi jaka jest Twoja miłość,
a powiem Ci kim jesteś" Jan Paweł II

Jakże ważne przesłanie Wielkiego Polaka Św. Jana Pawła II Papieża dla narodu polskiego. Polonia podpisuje się sercem i piórem pod Jego mądrościami. Papież nigdy nie zapomniał o swojej Ojczyźnie, całował ziemię kiedy Ją odwiedzał w pielgrzymkach, całował ziemie jak ręce Matki, Matki, która wycierpiała i nadal cierpi, Matka, która kocha i jest wierna do końca. Polacy, którzy zdecydowali się na opuszczenie Ojczyzny, z różnych powodów, a szczególnie w poszukiwaniu lepszego, życia dla swojej rodziny. nigdy o niej nie zapomnieli. Patrząc oczyma Jana Pawła II na Ojczyznę, po latach emigracji widzimy jak bardzo Jan Paweł II kochał swój kraj, jak wielką spuściznę nam pozostawił, oto wiersz, w którym wyraża swoje uczucia:

"Ojczyzna - kiedy myślę - wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,
Mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica,
Która ze mnie przebiega ku innym,
Aby wszystkich ogarnąć w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas.
Z niej się wyłaniam...",

Kiedy żył, świat był inny, czy świat był może lepszy, a może nie dostrzegaliśmy zagrożenia, zła jakie rozwijało się w cieniu naszego nieinteresowania się co czyni świat... Dziś już wiemy, że nie jest dobrze, ale nadal nic nie robimy, aby zmienić, boimy się mówić prawdę, przytakujemy złu, bo zło jest łatwiejsze do akceptacji.

Maj to miesiąc wielu ważnych dat, o których nie może zapomnieć, chociażby 18 maja dzień urodzenia, 23 maja urodziła się Maria Konopnicka poetka, pisarka dla dzieci, patriotka walcząca o prawdę.
Powrócę do dalszej części cytowanego wyżej wiersza;

"Gdy myślę Ojczyzna -
By zamknąć ją w sobie jak skarb.
Pytam wciąż, jak go pomnożyć,
Jak poszerzyć tę przestrzeń,
Którą wypełnia."

Papież który powiedział Maryi, "TotusTuus", cały Twój Maryjo i tak było do końca. Kochaliśmy Go, młodzi i starsi, był przykładem i wzorem dla świata, a dziś tak bardzo Go nam brak, kiedy zło pęcznieje, coraz groźniej robi się na świecie, warto sięgnąć do historii.

Maj najpiękniejszy miesiąc w roku, to miesiąc Maryi, chrześcijanie nad Wisłą śpiewają pieśni dla Matki Najświętszej pod krzyżami i przydrożnymi kapliczkami. Pamiętam jako mała dziewczynka z siostrą Ireną śpiewaliśmy majówki pod figurą stojącą w ogrodzie państwa Dziurów gdzie stał krzyż tuż przy płocie. Były to dla mnie niezapomniane dni, przez cały miesiąc, co wieczór płynęły pieśni przez Potok Stany, wiatr niósł je po rosie do najdalszych zakątków wsi. Zbierali się prawie wszyscy mieszkańcy, dzieci, młode dziewczęta, kobiety, ale również przychodzili mężczyźni, chociaż w mniejszej ilości. W Chicago nie ma krzyży, ale również są nabożeństwa majowe, na których licznie gromadzą się Polacy śpiewając pieśni Maryi. 3 maja to ważna data, w historii Polski, to właśnie w 1791 r. w obliczu ogromnego zagrożenia została uchwalona konstytucja majowa, która nigdy nie weszła w życie. Przypomnijmy daty, których nie wolno nam zapomnieć, oto 5 sierpnia 1772 r., Rosja, Prusy i Austria podpisały w Petersburgu traktat dotyczący podziału ziem Rzeczypospolitej. "Rzeczpospolita została unicestwiona nie z powodu anarchii wewnętrznej, została unicestwiona dlatego, że wielokrotnie próbowała się reformować" - pisał prof. Norman Davies.

"25 października 1792 król pruski Fryderyk Wilhelm II zażądał wcielenia Wielkopolski do Królestwa Prus. Miała być ona ekwiwalentem za niepowodzenia armii pruskich w wojnie przeciwko rewolucyjnej Francji, prowadzonej w koalicji absolutystycznych monarchii europejskich.

23 stycznia 1793 doszło do podpisania traktatu podziałowego między Katarzyną II a Fryderykiem Wilhelmem II, był to II rozbiór Polski.
Już w czasie trwania insurekcji kościuszkowskiej 11 lipca 1794 poseł pruski w Petersburgu Leopold Heinrich von der Goltz pisał w swym raporcie, że cała Rosja domaga się rozbioru Polski i wymazania imienia polskiego. Niecały rok po upadku insurekcji, 24 października 1795, monarchowie Rosji, Prus i Austrii (a właściwie imperium Habsburgów, uzgodnili wzajemnie traktat, zgodnie z którym przeprowadzili ostatni, pełny, III rozbiór Rzeczypospolitej. Jedynie Imperium Osmańskie nie uznało nigdy rozbiorów Polski."
Polska straciła niepodległość na długie 123 lata. Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą państwa, nigdy nie złożyli broni, przez cały ten czas walczyli o "Wolność naszą i waszą".

Polacy na emigracji urządzają parady 3 majowe dla uczczenia tego jakże ważnego wydarzenia. Warto przypomnieć, że Polonia w Chicago po raz pierwszy uczciła Święto Konstytucji Majowej w 1891 roku, w setną rocznicę jej uchwalenia. Od tamtej pory sobota najbliższa dacie 3 maja jest okazją do manifestacji polskości.

Marsze-parady liczące po kilkadziesiąt, a nawet parę tysięcy uczestników. Następnego dnia celebracja uroczystości przenosiła się do polonijnej świątyni, gdzie sprawowane były nabożeństwa w intencji narodu polskiego i walczącej o wolność ojczyzny.



Reporter Andrzej Baraniak pisze: "W roku 1891 Polacy w Wietrznym Mieście zorganizowali pierwsze obchody Dnia Konstytucji 3 Maja, które Adam Kożuchowski nazwał testamentem konającej republiki. Od 129 lat organizowane są obchody Dnia Konstytucji 3 Maja. Przez 100 lat ich organizatorem był Związek Narodowy Polski, potem organizacją zajął się Związek Klubów Polskich, a następnie powołany przy ZKP Komitet Organizacyjny składający się z przedstawicieli najważniejszych organizacji polonijnych. Do wybuchu I wojny światowej obchody miały charakter wyłącznie kościelny. Parady organizowane w formie przemarszu i pikników kończących się przy pomniku Tadeusza Kościuszki na terenie Parku Humbolta znajdującym się w ówczesnym sercu polonijnej dzielnicy zostały po drugiej wojnie światowej przeniesione do centrum miasta na ulicę DearbornAve., a następnie na Columbus Drive w położonym nad brzegiem jeziora Michigan Parku Granta, gdzie z małymi zmianami odbywały się do tej pory" - powiedziała przypominając historię parad dr Łucja Mirowska-Kopeć Prezes ZKP".

Polacy umiłowali swoją Ojczyznę całym sercem, a Jan Paweł II wołał:
"Wymagajcie od siebie choćby inni od Was nie wymagali", "każdy naród, który nie zna przeszłości nie może oczekiwać przyszłości", to słowa Marszałka Piłsudzkiego aktualne do dziś, bowiem istnieje poważne zagrożenie, że nowy ład może spowodować zapomnienie prawdziwej historii, dlatego pamięć i tożsamość musi żyć wciąż w nas, jak mówił Wielki nasz Polak Jan Paweł II "Jeszcze będzie pięknie, tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie". Dlatego nie wolno nam zapomnieć, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.

Związek Klubów Polskich doskonale zdaje sobie sprawę do jakich zadań został powołany, członkowie czynnie biorą udział w manifestacji polskości co roku. Kluby zrzeszone w Związkach ze sztandarami klubowymi, w strojach tłumnie manifestują swoją przynależność do Polski. Warto podkreślić, iż w paradach licznie uczestniczy młodzież polskich szkół sobotnich, organizacje polonijne, biznesy, orkiestry, zespoły pieśni i tańca i wiele więcej. Parady 3 majowe w Chicago mają swój urok, atmosferę, której nie sposób opisać. Od 25 lat uczestniczę w paradach w stroju ludowym z kapelą śpiewając patriotyczne i ludowe wraz z członkami teatru "Rzepicha".

Moją relację z Parady 3 majowej zakończę słowami Św. Jana Paweł II
"Nie żyje się, nie kocha i nie umiera na próbę".

Alina Szymczyk
Fot: archiwum

       

       

       



Wersja do druku

MariaN - 19.05.22 21:01
Serce rosnie jak sie czyta relacje i ogląda fotki z Chicago. Tylko dziekować polonusom za trwanie i przywiązanie do polskosci. Tak trzymać!

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

23 Kwietnia 1939 roku
Urodził się Stanisław Wielgus, polski arcybiskup


23 Kwietnia 1833 roku
Wprowadzenie stanu wojennego w Królestwie Polskim.


Zobacz więcej