Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 21.04.22 - 15:36     Czytano: [832]

Dział: Godne uwagi

"Smoleńska Apokalipsa"

pod Pomnikiem Katyń 1940 rok



W niedzielę 10 kwietnia w Wietrznym Mieście odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary sowieckiej katastrofy i zbrodni dokonanej na wiosnę w 1940 roku na 25 tysiącach polskich oficerów i policjantów, którzy zostali zamordowani strzałami w tył głowy w Kozielsku, Ostaszkowie, Kalininie, Miednoje, Starobielsku, Katyniu. Upamiętniono także ofiary katastrofy smoleńskiej, w wyniku której zginęło 96 wybitnych Polaków z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, ostatnim Prezydentem RP na obczyźnie Ryszardem Kaczorowskim i twórcą Pomnika Katyńskiego w Chicago, artystą Wojciechem Sewerynem, którego ojciec zginął w Katyniu.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą odprawioną w intencji ofiar tragicznych wydarzeń dla narodu polskiego, w Bazylice pod wezwaniem św. Jacka przez ks. Antoniego Dziorka, który wygłosił kazanie apelując o zażegnanie konfliktu na Ukrainie i pokój na świecie. Kolejne chicagowskie uroczystości rocznicowe zorganizował Związek Klubów Polskich w Ameryce, pod patronem, którego został wybudowany Pomnik, za staraniem artysty plastyka Wojciecha Seweryna, budowniczego Pomnika.

W nabożeństwie wzięli udział prezesi i przedstawiciele licznych klubów i organizacji polonijnych. Ułani ze Stowarzyszenia Ułanów im. generała Tadeusza Kościuszki podczas Mszy św. zaciągnęli wartę przy ołtarzu.

Po Mszy św. odbyło się spotkanie przy Pomniku Katyńskim i Tablicy Smoleńskiej na cmentarzu św. Wojciecha w Niles, które w imieniu organizatorów ZKP poprowadziła Miss Foto Konkursu Królowej Parady 3 Maja Natalia Porębska. Do wspólnej modlitwy w intencji ofiar zaprosił zgromadzonych przy pomniku Katyń 1940 i tablicy smoleńskiej kapelan ZKP ks. Ryszard Miłek.

Następnie przedstawiciele organizacji polonijnych złożyli wiązanki kwiatów.
W imieniu władz RP kwiaty złożyła konsul Agata Grochowska. ZKP złożył wiązankę i znicze w osobach: prezes dr Łucja Mirowska-Kopeć w asyście wiece-prezesek Marii Majchrowskiej i Marii Boduch, oraz radnego Ariela Reboyrasa.
Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, kwiaty złożyła Aleksandra Bieniek-Kuwik, menadżer oddziału w Glendale Heights. Kwiaty od władz wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois. Przy Pomniku i pod Tablicą Smoleńską w imieniu Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II kwiaty złożyły Alina Szymczyk i Maria Mili Purymska. Przy pomniku przedstawicielki Legionu Młodych Polek. W imieniu Związku Podhalan kwiaty złożył sekretarz generalny Krzysztof Żółtek. Przed Pomnikiem Katyńskim i Tablicy Smoleńskiej prezes Koła Solidarność Bogdan Strumiński. W imieniu środowiska harcerskiego wiązanki złożyli przewodnicząca Obwodu ZHP Druhna Beata Chodorowska i druh Ryszard Owsiany.
Kwiaty od Zrzeszenia Nauczycieli Polskich złożyły Wiesława Dziedzic, Alicja Nawara i Maria Rysz. Zgromadzeni przy pomniku wysłuchali wspomnienia o tragedii smoleńskiej pod tytułem "Smoleńska Apokalipsa" zaprezentowanego przez członków Teatru Ludowego Rzepicha, w osobach: 12 letni Dominik Purymski, Maria Czerwonka, Krzysztof Wąsik, autorkę relacji.

W programie oprócz tekstów autorki scenariusza, znalazł się wiersz śp. Władysława Janusza Obary, oto jego fragment:

"Nagle świat runął w przepaść w ten przeklęty ranek
I znów zadymił mgłą smoleński las
Boże, czy tak musiało być nam pisane
Dlaczego Pan Prezydent osierocił nas?
Czemuś, Boże przeznaczył do Zmarłych Krainy
Znów elitę narodu - niczemu niewinnych?
Płaczą wdowy katyńskie po swych bohaterach
Płacze Polska - krwawią naszych serc rozdartych
Bezsilność i boleść każdemu doskwiera
Czy tylu iść musiało na niebieską wartę?
Panie Prezydencie i Ty - Pierwsza Damo!
Miejcie pieczę nad nimi - jak nad Polską samą...
W dusz korowodzie - cienie dwóch pochodów
Tysiące z orzełkami polskich oficerów
I drugi - elita z Przywódcą Narodu.
"

Tragiczny legion nowych Bohaterów (autor śp. Władysław Janusz Obara)
Feliksa Konarskiego "Katyń", oraz listy pisane do ojców przebywających w więzieniu w Katyniu. Zebranym za udział w obchodach podziękowała pani prezes ZKP Łucja Mirowska-Kopeć.



Alina Szymczyk
Chicago
Foto: A.B

       

     



Wersja do druku

MariaN - 19.05.22 21:07
Czekamy na postawienie przed światowymi trybunałami morderców prezydenta i całej polskiej ekipy lecącej na uroczystości katynskie. Raport skonczony, były 2 wybuchy, ludzie rozszarpani, wrak od 12 lat schowany u mordercy putina a świat milczy

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

25 Kwietnia 1632 roku
Zmarł Zygmunt III Waza, król Polski.


25 Kwietnia 1942 roku
Urodziła się Ewa Wiśniewska, aktorka filmowa i teatralna.


Zobacz więcej