Środa 24 Kwietnia 2024r. - 115 dz. roku,  Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 20.04.22 - 18:56     Czytano: [972]

Dział: Głos Polonii

Wielkanocne refleksje z Chicago





Konkurs Wielkanocny na najpiękniejszą palmę wielkanocną w Chicago, ale również ośmielam się nazwać go festiwalem na wielkanocną plastykę obrzędową. Pomysłodawca konkursu była dyrektorka polskiej szkoły im. Św. Alberta Chmielewskiego Pani Marzena Klimek. To nie pierwszy tego typu udany projekt jaki został zrealizowany przez grono wspaniałych pedagogów, pod czujnym okiem Pani Marzeny. Pamiętam kiedy kilka lat wstecz prezentowaliśmy program dożynkowy w tej samej sali, w której odbył się konkurs wielkanocny. Poznałam tam Panią Marzenę, niezwykle miłą, uśmiechniętą i życzliwą osobę, ale wówczas sala była bardzo szara. Kiedy po kilku latach weszłam do tej samej sali, przed Niedzielą Palmową, aby wystawić oceny dziełom sztuki wielkanocnej, olśniło mnie piękno, które prowadziło już od drzwi frontowych do sceny, na której prezentowałam z teatrem "Rzepicha" widowisko dożynkowe. Dekoracja jaką przygotowały panie nauczycielki wraz z rodzicami uczniów przemawiały wiosną, życiem, radością a jednocześnie dokładnością z jaką została wykonana. W dekoracji znalazły się elementy wiosny z pięknymi żółtymi dużych rozmiarów żonkilami. Sala pełna kwitnących kwiatów, a pośród nich przepiękne małe, średnie i duże, misternie wykonane palmy wielkanocne, nie sposób tego malowniczego piękna wyrazić słowami. Palma to symbol cierpienia, ale również zwycięstwa i nadziei. Często spotykamy obrazy męczenników z liściem palmy w ręku. Pamiętamy przecież jak Jezus został przywitany przez tłumy, kiedy wjechał na osiołku do Jerozolimy liśćmi palmy. Ten sam Jezus za kilka dni został fałszywie osądzony, umęczony i zabity, dlatego też spotykamy obrazy świętych z palmą w ręku na znak zwycięstwa śmierci i zła. Ta sama palma wykonana z gałązek kwitnącej wierzby, z zielonymi gałązkami bukszpanu, przewiązana sznurkiem z nici konopnych, lub lnianych, przybrana żywymi kwiatami wiosny, kolorowymi wstążkami, od lat jest symbolem życia i nadziei.

Polska tradycja nakazuje wnieść palmę do kościoła, poświęcić, a następnie z chwilą przyniesienia do domu uhonorować ją na najważniejszym miejscu. Z poświęconą palmę gospodyni obchodziła gospodarstwo czyniąc znaki krzyża, dotykała zwierząt domowych, aby dobrze się chowały, krowy dawały dużo mleka, kury niosły jajka, a w rodzinie panowała zgoda i zdrowie, na nadzieje zdrowia połykano jeden kwiat "kotek" z bazi, żeby gardła nie bolały. Po tej ceremonii, gospodyni wkładała palmę za obraz Matki Bożej, aby chroniła od gradobicia, burz, pożarów, wszelkiego nieszczęścia. Palmę wielkanocną zabierał ze sobą gospodarz wychodząc pierwszy raz w pole, czynił znak krzyża, a następnie z oderwanego patyczka z palmy robił krzyżyk i wkładał go w pierwszą przeoraną bruzdę, wierząc, że będzie uprawy chronił przed szkodnikami i wpłynie na urodzaj. Pastuch idąc w pole pierwszy raz, trzymał w ręku palmę, aby zwierzęta nie rozchodziły się po pastwisku i były zdrowe. Kiedy nadciągała burza gospodarz brał palmę zza obrazu i wynosił z domu czyniąc znak krzyża, następnie wkładał ją za węgieł domu, aby burza omijała dom i strzegła od piorunów. To jakże piękne dziedzictwo z nad Wisły, zostaje przeniesione na emigrację wraz z polskimi dziećmi, młodzieżą, rodzicami i nauczycielami na amerykańska ziemie do Chicago. Gratuluję pani dyrektor Marzenie Klimek pomysłu i pięknej realizacji tego trudnego wyzwania, bowiem szkoła wykonała piękne palmy mające ponad cztery metrów, które zaciągnęły warte przed ołtarzem w kościele Św. Wiliama, przy którym znalazła miejsce polska katolicka szkoła im Św. Alberta Chmielewskiego. Czuję się zaszczycona, a jednocześnie dumna, że mogłam uczestniczyć w tak pięknym wydarzeniu. Kończąc załączam wypowiedź pani Marzeny Kozłowskiej koordynatora konkursu, oraz fotografie archiwum szkolne.




Alina Szymczyk


I Międzyszkolny Konkurs na Tradycyjną Palmę Wielkanocną
w Polskiej Szkole im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego


W nawiązaniu do tradycji, zwyczajów i folkloru związanych z Wielkanocą w Polskiej Szkole im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego po raz pierwszy zorganizowano konkurs palmy wielkanocnej do którego zaproszono uczniów polskich szkół aglomeracji chicagowskiej. Patronat Honorowy nad tym projektem objęły instytucje polonijne: Konsulat RP, Kongres Polonii Amerykańskiej na Stan Illinois, Związek Klubów Polskich, PSFCU Oddział w Norridge, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich wraz z Przystankiem Historia IPN, Muzeum Polskie w Ameryce, Parafia Św. Williama, Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej oraz Dziennik Związkowy jako Patron Medialny. Sponsorami Konkursu byli PSFCU Oddział w Norridge, Ks. Proboszcz Ryszard Groń, Konsulat RP w Chicago, KPA IL, ZNP, Przystanek Historia IPN.

Nad całością konkursu czuwała p. Marzena Klimek dyrektor szkoły. Prezentację palm w konkursie międzyszkolnym obejrzała Królowa Parady 3 Maja Julia Baranek wraz z Damami Dworu Wiktorią Jurek i Karoliną Tomasik.

W konkursie wzięło udział 37 uczniów z 13 szkół polonijnych. Palmy zostały ocenione w 3 kategoriach. Komisja konkursowa stanęła przed bardzo trudnym zadaniem wyboru najładniejszej palmy. Zwracano uwagę na naturalne ozdoby, estetykę wykonania i wkład pracy. Palmy były starannie wykonane, w większości z zachowaniem tradycyjnej formy. Widać było bardzo duży wkład pracy całej rodziny, pomysłowość i zastosowanie różnych, ciekawych technik zdobienia. Komisja konkursowa w składzie: Łucja Mirowska Kopec- Prezes ZKP, Anna Czarnecka Hebal - Dyrektor Oddziału PSFCU w Norridge, Alina Szymczyk - Prezes ZLP im. Jana Pawła II, Helena Sołtys - koordynator Przystanku Historia IPN, przyznała nagrody za najbardziej tradycyjną palmę dla uczniów: w kategorii palm małych I miejsce otrzymał Kacper Kopec z Polskiej Szkoły im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego, w kategorii palm średnich I miejsce otrzymała Klaudia Slowikowski z Akademii Języka Polskiego i Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, w kategorii palm wysokich I miejsce zajął Jacob Strzalka ze szkoły organizatorów konkursu.

W konkursie wzięła również Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach. Uczniowie tej szkoły Anna Stępak, Lena Jarosz, Hubert Majkutowski przesłali prezentację palm z regionu ziemi przeworskiej na Podkarpaciu w Polsce, za które otrzymali ex aequo I miejsca.

Uroczystą galę konkursową uświetnił występ najmłodszych uczniów, którzy wprowadzili gości w nastrój wielkanocny. O symbolice palmy wielkanocnej i tradycjach z nią związanych opowiedziała zebranym znawczyni folkloru p. Alina Szymczyk. Uczestnicy konkursu wraz z rodzinami wzięli udział w procesji i uroczystej Mszy św. w Niedzielę Palmową w kościele Św. Williama. Pokonkursowa wystawa tradycyjnych palm wielkanocnych została zorganizowana w siedzibie sponsora PSFCU Oddział w Norridge. Zapraszamy do jej zwiedzania.

W Polskiej Szkole im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego uczymy nie tylko j. polskiego, historii i geografii ale także kultury polskiej, tradycji, przywiązania do polskich zwyczajów. Zapraszamy uczniów wszystkich szkół polonijnych aglomeracji chicagowskiej do udziału w konkursie w następnym roku.

tekst:Marzena Kozłowska, koordynator konkursu
zdjęcia:Jolanta Latocha, Monika Bucior

       

       

     



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

24 Kwietnia 1915 roku
Rozpoczęła się rzeź Ormian w Turcji.


24 Kwietnia 1784 roku
Zmarł Franciszek Bohomolec, polski komediopisarz, publicysta (ur. 1720)


Zobacz więcej