Wtorek 14 Stycznia 2025r. - 14 dz. roku, Imieniny: Feliksa, Hilarego, Martyny
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 09.04.22 - 18:51 Czytano: [449]
Dział: Śladami naszych przodków
Wiosna czasem refleksji i zadumy
Polskość mamy we krwi
Wiosna, jest czasem wspomnień i refleksji nad tym, co dawno już minęło, ale stanowi ono fundament naszego jestestwa. Nie wolno nam nigdy zapomnieć o naszych bohaterach narodowych, którzy wywalczyli nam wolność i nauczyli szacunku do drugiego człowieka.
Czas zaborów
Gdy na polskich ziemiach szalały zabory, a obce wojska wyznaczały nam kierunek codziennego życia, tliło się w sercach gorliwych Polaków niezmącone niczym pragnienie rychłego odzyskania utraconej suwerenności. Wiosna i czas wielkanocny, stał się ku temu optymalną okazją.
Wycieczki z modlitwą
W regionie Pomorza, z nastaniem wiosny, młodzież ucząca się na tajnych uniwersytetach, urządzała sobie tak zwane wycieczki duszpasterskie, polegające na zwiedzaniu okolicznych kaplic i kościołów. Oprócz zanoszonych tam modlitw, rozmawiano o wszelkich możliwościach przywrócenia naszej ojczyźnie wolności.
Wiosenne zabawy
W dziewiętnastym stuleciu, urządzano sobie także, wiosenne zabawy i wieczorki poetyckie, na których głównym tematem była możliwość odzyskania naszej niepodległości. W okresie przedwielkanocnym, w kościołach katolickich wytyczano specjalne miejsca kontemplacyjne, gdzie modlono się do Jezusa Ukrzyżowanego. Jedną z głównych modlitw, była oczywiście modlitwa o Boże błogosławieństwo, w sprawie powrotu naszego kraju w szeregi wolnych państw europejskich.
Musimy pamiętać
Dziś, kiedy już mamy wolną Polskę, nie wolno nam zapomnieć o wiośnie roku 1940, kiedy to ponad sześćdziesiąt lat temu, kwiat polskiej inteligencji, zginął zamordowany w katyńskim lasku. Polscy oficerowie, którym sprawa godności osobistej i honoru żołnierza, była wartością cenniejszą niż sprawa śmierci poniesionej z rąk rosyjskiego oprawcy.
Ofiara Syna Bożego
Podczas Wielkanocy, jako dobrzy chrześcijanie powinniśmy rozważać ofiarę Syna Bożego, ale też i ofiarę jaką poniosła nasza Ojczyzna gdy upominała się ona o utracone ziemie, zaborczo zagarnięte przez trzech tyranów, którzy los Polaka wyznaczali pobytem na Cytadeli lub w murach Pawiaka.
EWA MICHAŁOWSKA- WALKIEWICZ
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
Historia karnawału
Biskup Rzymu Petro Gavani, nigdy nie był przeciwny zabawom karnawałowym, niektóre nawet organizował sam w swojej papieskiej siedzibie...
11.01.25 - 18:11 | Czytaj więcej
14 Stycznia 1863 roku
W nocy z 14 na 15 stycznia miała miejsce w Warszawie branka, która przyspieszyła wybuch powstania styczniowego
14 Stycznia 1948 roku
UB aresztowało ostatniego komendanta NZW płk. B. Banasiaka ps. "Stefan", wyszedł na wolność w 1957 roku