Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 26.03.22 - 21:34     Czytano: [279]

Historia strojów


Marcowe Dni Strojów Scenicznych

Przez wieki, odzież i wszelkie ozdoby ciała, służyły ludziom jako formy komunikacji niewerbalnej. Strojem od zawsze podkreśla się swoją tożsamość i przynależność do danej grupy etnicznej i kulturowej. Ważną rolę w życiu człowieka pełnią też stroje sceniczne, które wtapiają aktora w wystawianą sztukę lub też śpiewaną jego rolę.

Według poradnika modowego


Od zawsze nasze serca zdobywają poradniki modowe, mówiące nam jak mamy się ubierać. Specjaliści w tej branży, chętnie nam doradzają co powinnyśmy nosić o danej porze roku, a co nie. Te same porady dotyczą artystów scenicznych, którzy swym kunsztem dbają, by artyści będąc odpowiednio ubrani mogą przedstawić publiczności daną rolę na scenie. Styliści modowi, często zdają się wmawiać, że bez odpowiedniego ubioru nie mamy osobowości i ten sam aspekt dotyczy artysty scenicznego.

W dawnych wiekach

Bogate społeczeństwo starożytnego Rzymu, zawsze pozwalało sobie na sprowadzanie na swoje stroje azjatyckiego jedwabiu. Egipt lubował się w płótnie lnianym, który uprzednio wybielano i upiększano specyficznymi draperiami. Średniowiecze to dziwny wiek, który z jednej strony wprowadził postrzeganie kobiety "dobrze ubranej", jako ulegającej każdemu mężczyźnie. Zaś te, które były gorzej ubrane, nie warte były kontaktu z płcią przeciwną. Te same aspekty postrzegane były wśród aktorów teatralnych. Musieli być oni odpowiednio ubrani, w stosunku do przedstawianej przez nich roli. Aktora dobrze ubranego, się długo pamiętało. Zaś tego w gorszym stroju publiczność chętnie zapominała i co gorsze, nie przychodziła na jego kolejne przedstawienia.

Miłość do kwiecistych wzorów

Europejska arystokracja doby renesansu, kochała się zawsze w ogromnych kwiecistych wzorach noszonych strojów, a także w egzotycznych nakryciach głowy. Jak zwykle bywa w świecie mody, to osoby wpływowe mają tendencję do dyktowania aktualnych stylów. Chociaż wielu władców epoki odrodzenia, kształtowało renesansową modę, to monarchowie danego kraju w specyficzny sposób narzucali istotny wpływ na ubiór w Europie Zachodniej XVI wieku. Najbardziej wpływowy w tym względzie był Henryk VIII, który był również rozrzutny jeśli chodzi o ilość futer i zdobiących jego szaty klejnotów. Jego aktorzy występujący na scenach szesnastowiecznej Anglii, również musieli być należycie ubrani, szczególnie gdy wcielali się w role ówczesnych władców Starego Kontynentu.

Ubiór śpiewaków chóralnych

Te same aspekty noszenia strojów scenicznych, dotyczą artystów śpiewaków. Wprawiają oni w zachwyt osobę oglądającą dany występ chóralny, gdy artyści śpiewacy ubrani są jednakowo w wykwintne stroje, które nie tylko dodają splendoru artystom w nie ubranym, ale w strojach jest pewnego rodzaju szacunek dla widowni.

Tak więc w marcu, gdy obchodzone są Dni Strojów Scenicznych, warto jest zwrócić na to uwagę, jak swym należytym wyglądem każdy artysta występujący na scenie oddaje uznanie oglądającej go publiczności.



Ewa Michałowska- Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Marca 1865 roku
Urodził się Antoni Listowski, polski dowódca wojskowy, gen. dywizji, pełniący obowiązki Naczelnego Wodza wiosną 1920 (zm. 1927


29 Marca 1937 roku
Zmarł Karol Szymanowski, polski kompozytor. Obok F. Chopina, uznawany za najwybitniejszego kompozytora (ur. 1882)


Zobacz więcej