Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 12.03.22 - 19:41     Czytano: [520]

Kobiety zawsze były ważne

W polityce i w życiu prywatnym

Trudno byłoby wymienić wszystkie kobiece postacie literackie, które nie tylko w literaturze odegrały podniosłą rolę, ale i w historii polskiego społeczeństwa. Warto jest podkreślić, że z całą pewnością było ich wiele. Prześledźmy zatem kilka z najbardziej znanych kobiecych biografii, które zostawiły swoje niebywale piętno w historii nie tylko mężczyzn.

Damy i buntowniczki


Role kobiety są przeróżne, zarówno w literaturze jak też i w życiu codziennym. Kobieta odgrywa zwykle kilka ról w swoim życiu. Jednocześnie nie ograniczając się do jednej pozycji w otaczającym ją świecie. Obok niewiast strzegących domowego ogniska, wymienić przede wszystkim należy działaczki społeczne, marzycielki, uzurpatorki władzy, a także femme fatale, które prowadzą mężczyzn do zguby, kuszą i uwodzą. W literaturze często przedstawiane są one jako buntowniczki lub uległe damy.

Prostytutki i nie tylko

Wśród kobiet są prostytutki i kobiety będące obiektem męskich westchnień i namiętności. Wszystko zaczęło się od rajskiej Ewy, pierwszej kobiety stąpającej po ziemi, pramatki wszystkich ludzi. Stworzona ona została z żebra Adama, jest zatem ona grzesznicą ale i częścią męskiego ciała nie mogąca bez niego żyć. Kiedy ulega namowom węża, w którego wcielił się szatan, kładzie kres rajskiej szczęśliwości, stając się symbolem grzechu, ale także ludzkiej mentalności do kuszenia nie koniecznie płci przeciwnej.

Warto by kobieta miała swoje święto

Pierwszy Dzień Kobiet, obchodzony był 28 lutego 1909 roku. Ustanowiony był ten dzień przez Socjalistyczną Partię Ameryki. po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku. W Polsce był obchodzony na szeroką skalę do 1993 roku. Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia, czyli święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością.

Kobietom w darze

Z okazji tego święta panowie obdarowywali swoje wybranki serca prezentami i spełniali ich życzenia. Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie, przyczyniły się one zatem do szczególnego uhonorowania pań na całym świecie.

Zwyczaj starych chodoków

W dawnych wiekach, kobiety pochodzące z ubogich domów, nosiły jako obuwie codziennego użytku chodaki, które były wykonane z drewna. Gdy w początkach dwudziestego stulecia miały już one swoje święto, męska część ludzkiej populacji w pewien sposób chciała dokuczyć ale i rozśmieszyć tego dnia, wybranki swojego serca. Stojące w przedpokoju chodoki kobiece, mężczyźni smarowali w gęstych smarach od spodu tak, że wkładająca je kobieta musiała najpierw je wyczyścić, zanim włożyła je na nogi. Krzyku było wtedy co niemiara, ale i ubawu po pachy. Niekiedy co zmyślniejsi panowie, podpiłowywali chodoki od spodu tak, że wkładająca je kobieta niczego nie zauważała. Dopiero miała ona przygodę, gdy te drewniane buty w połowie drogi jej się rozpadły.

Dzisiaj chociaż jednym tulipanem od ukochanego mężczyzny, warto jest podkreślić jak ważną rolę w życiu każdego człowieka pełni kobieta.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

25 Kwietnia 1926 roku
Urodził się Tadeusz Janczar, aktor teatralny i filmowy (zm. 1997)


25 Kwietnia 1937 roku
Zmarł Michał Drzymała, wielkopolski chłop, symbol walki z zaborcą pruskim (ur. 1857)


Zobacz więcej