Czwartek 18 Kwietnia 2024r. - 109 dz. roku,  Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 24.02.22 - 21:07     Czytano: [989]

Dział: Godne uwagi

Inwazja Rosji na Ukrainę (Aktualizacja)





Inwazja Rosji na Ukrainę - dzień 0
Biuletyn Wojenny
24.02.2022 / stan godz. 15:00


Szanowni Państwo,

Dziś nad ranem W. Putin dokonał pełnowymiarowego ataku na suwerenne państwo - Ukrainę. Z godziny na godzinę sytuacja Ukrainy jest coraz bardziej dramatyczna - ataki sił zbrojnych Rosji skierowane są zarówno na obiekty strategiczne, jak i również na obiekty cywilne. Państwo ukraińskie stawia opór zbrodniczej inwazji Rosji.

Z uwagi na dynamicznie rozwijającą się sytuację na Ukrainie, będziemy codziennie udostępniać Państwu biuletyn wojenny, w którym przedstawimy analizę wydarzeń m.in. dotyczących przebiegu rosyjskiej inwazji, działań podejmowanych przez władze Ukrainy, jak i również decyzji światowych przywódców wobec brutalnego ataku przeprowadzonego przez W. Putina.

Musimy pamiętać, że agresja rosyjska nie jest jakimś wybrykiem szalonego starca, jak niektórzy starają się przedstawić bieżące wydarzenia. Rosja postępuje według strategicznego planu odbudowy imperium rosyjskiego, odbudowy już nie tylko w granicach ZSRS, ale imperium rosyjskiego z 1914 roku. Wielkoruski nacjonalizm, który jest serwowany przez rosyjskie media i który zatruł średnie i starsze pokolenia w Rosji daje owoc w postaci zbrodni wojennej - wywołania wojny napastniczej. Za taką zbrodnię był osądzony Herman Goering, Joachim von Ribbentrop, Wilhelm Keitel, Alfred Jodl i inni zbrodniarze niemieccy. Od czasu Norymbergii dla świata jasne jest, że wojna napastnicza jest zbrodnią, która ma być karana. I tak bez wątpienia się stanie z winnymi bombardowania Ukrainy, wejścia tam rosyjskiej armii.

Pamiętajmy, że reżim Putina jest już winien śmierci przynajmniej 200 tysięcy Czeczenów, tak więc Ukraina, po Gruzji jest kolejną ofiarą tego zbrodniczego reżimu.

Dla Polski sytuacja jest jasna - w obliczu agresji na naszego bezpośredniego sąsiada, z którym mamy historyczne związki i którego terytorium obejmuje historyczne ziemie I Rzeczypospolitej - obowiązuje nas zasada solidarności. Bez względu na to jakie sprawy są nie rozliczone pomiędzy Ukrainą a Polską, w tym czasie należy odłożyć to na bok - nie zapomnieć, ale pamiętać, lecz teraz aktywnie wspierać bój Ukraińców o wolności i niezależność od Rosji, ponieważ jeśli Ukraina zostanie pokonana, to następny etap wojny będzie w pojałtańskich granicach Polski. To jest wojna także o polską niepodległość.

Nasz Dział Dokumentacji i Analiz przygotował pierwszy raport dzienny z wojny na Ukrainie, na podstawie analiz OSINT - (Open Source INTelligence - analiza otwartych źródeł wywiadowczych). Będziemy te analizy przygotowywać codziennie i wysyłać do Państwa tym newsletterem. Dział DDiA w zeszłym roku przygotował analizę hipotetycznej wojny Rosji przeciwko Polsce i krajom bałtyckim - i jak do tej pory nasze przewidywania się sprawdzają, łącznie z przewidzeniem znaczącego wzmocnienia sił NATO, szczególnie amerykańskich w Polsce.

Agresja putinowska sprowadza na Rosję niepowodzenia, nie tylko w postaci izolacji politycznej i gospodarczej, ale także w sferze bezpieczeństwa strategicznego - na przykład dzisiaj Finlandia (tradycyjnie w sferze wpływów Rosji) zgłosiła akces do NATO. Jest to fundamentalna zmiana architektury bezpieczeństwa Europy Płn. - Wschodniej. Jeśliby Finlandia została przyjęta do NATO to Petersburg znalazłby się w strefie bezpośredniego oddziaływania. Drugim niekorzystnym faktem, który według nas niedługo się ziści to relokacja do Polski do STAŁYCH baz USA w większej liczbie żołnierzy - być może nawet kilkudziesięciu tysięcy - oraz pełne otwarcie dla Polski do programu nuclear scharing, co jest najlepszym sposobem powstrzymywania agresywnej Rosji.

Oczywiście Putin zdaje sobie z tego sprawę i wywiad rosyjski będzie organizował rozmaitego rodzaju operacje dezinformacyjne i decepcyjne, byle tylko wprowadzić zamęt i odwieść sojuszników od pomocy naszej części Europy. Dlatego proszę, Drodzy Państwo, o nie uleganie panice, dokładną analizę podawanych treści (w przypadku wątpliwości proszę się zwrócić do nas z pytaniem), a także o pełne optymizmu nastawienie do przyszłości. Agresor - Rosja - nie jest już Związkiem Sowieckim, który pamiętamy. Po pierwsze społeczeństwo rosyjskie nie jest sterroryzowane tak jak w czasach sowieckich. Po drugie nie jest odcięte od informacji, po trzecie - armia rosyjska, nawet potężna może prowadzić krótkie ekspedycje jak na Gruzję, ale jeśli Ukraina będzie stawiała dłuższy opór to wyczerpią się rosyjskie zapasy, a do ich uzupełnienia potrzebne są komponenty, które Rosja kupowała w wolnym świecie. Podobnie było i w czasach sowieckich, a utrudnienia w postaci CoCom omijali kradzieżą technologii przez wywiad. Problem w tym, że od czasów zimnej wojny technologia poszła na tyle do przodu, że prosta kradzież patentu nie na wiele się da, a opracowywanie technologii produkcji trwa lata - gdy przecież chodzi o uzupełnienie części zamiennych do istniejącego sprzętu. Pamiętajmy, że Rosja nic nie produkuje oprócz paliw i broni. Całkowite embargo finansowe, technologiczne i ekonomiczne szybko wyczerpie możliwości Putina do prowadzenia wojny. Warunkiem jest jak najdłuższe przetrwanie Ukrainy.

Podsumowując - bilans dla Rosji w każdej konfiguracji jest ujemny i moim zdaniem jesteśmy świadkami początku końca Rosji jaką znamy od 500 lat. I najprawdopodobniej jeszcze za naszego życia będziemy mogli dotrzeć do archiwów moskiewskich żeby dowiedzieć się o wszystkich tajemnicach historii najnowszej Polski, które do tej pory są tam skrywane.

Czego sobie i Państwu życząc zapraszam do lektury naszego Biuletynu Wojennego.

BIULETYN WOJENNY

Krótko przed godz. 4:00 czasu moskiewskiego prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił przemówienie, w którym ogłosił podjęcie decyzji o przeprowadzeniu "operacji specjalnej" na terenie Ukrainy. Celem operacji ma być "denazyfikacja i demilitaryzacja" Ukrainy. Władze Ukrainy Putin nazwał "juntą, która działa przeciwko narodowi" oraz "neonazistami", którzy przejęli władzę." W swoim przemówieniu Putin wezwał żołnierzy ukraińskich do złożenia broni. W kilka minut później przeprowadzone zostały pierwsze rosyjskie ataki rakietowe i lotnicze na strategiczne cele na terenie Ukrainy.

Zgodnie z przewidywaniami pierwszą fazą wojny był atak pociskami typu stand-off na główne lotniska wojskowe, bazy, punkty dowodzenia etc. Użyto m.in. pocisków Kalibr i Iskander. Następnie zaczęła się operacja wojsk lądowych, inwazji dokonano z wielu kierunków, również z północy i południa. Do ataków rakietowych i lotniczych doszło m.in. w Kijowie, Charkowie, Iwano-Frankiwsku (Stanisławowie), Odessie, Dniepropietrowsku, Kramatorskuu i Mariupolu. Zamieszczone w internecie materiały wideo wskazują na potężne eksplozje magazynów w Kalinówce na północ od Winnicy.

Kierunek kijowsko-chernihowski

Zgodnie z przypuszczeniami natarcie na tym odcinku prowadzą pancerno-zmechanizowane kolumny z terenu Białorusi i Rosji.

W rejonie lotniska Kijów-Hostomel (lotnisko wojskowe i cargo Antonowa) około godziny 12:30 (czasu polskiego) przeprowadzono duży taktyczny desant śmigłowcowy (minimum w skali batalionu) z użyciem śmigłowców szturmowych Ka-52 i wielozadaniowych Mi-8. Zamiarem jest zdobycie lotniska, na które później mogą zostać przerzucone siły powietrzno-desantowe np. przerzucane na pokładach samolotów transportowych. Wydaje się, że port lotniczy, oddalony zaledwie o 20 km, od Kijowa został zajęty. W trakcie operacji zestrzelonych został co najmniej jeden rosyjski śmigłowiec szturmowy Ka-52. Pojawiają się informacje o kolejnych zestrzelonych śmigłowcach i wziętym do niewoli rosyjskim pilocie. W rejonie Kijowa około godz. 15:00 trwały bombardowania lotnicze tripilskiej elektrowni na południe od Kijowa.

Kierunek charkowski

Natarcie na tym odcinku prowadzą pancerno-zmechanizowane jednostki 1 Armii Pancernej Gwardii - 2 Dywizja Zmechanizowana i 4 Dywizja Pancerna. Natarcie wspierają systemy rakiet niekierowanych BM-30 Smiercz kal. 300 mm. W przedpołudniowych walkach kontaktowych potwierdzone straty po stronie rosyjskiej: 1-2 pojazd 4x4 Tigr, czołg T-80BWM. Straty ukraińskie są zapewne znaczne. W materiałach wideo widać liczne zniszczone pojazdy - trudno na tym etapie potwierdzić ich przynależność. Na nagraniach widać też żołnierzy rosyjskich działających w terenie zabudowanym - najprawdopodobniej są to przedmieścia Charkowa. W walkach po stronie rosyjskiej wykorzystano również szturmowe samoloty Su-25.
Ministerstwo Obrony Ukrainy informuje o nawet 7 zestrzelonych samolotach rosyjskich.

Kierunek donbaski

Walki trwają wzdłuż linii rozgraniczenia, siły tzw. milicji separatystycznych republik (1 Armijny Korpus i 2 Armijny Korpus), wsparte przez regularną armię rosyjską, która weszła wcześniej do Donbasu atakują wzdłuż całej linii pozycyjnego w tym rejonie frontu. Strona ukraińska informuje o skutecznej obronie miasta Szczastie w kontrolowanej przez rząd części obwodu Ługańskiego. W trakcie walk zabitych miało zostać 50 żołnierzy rosyjskich (lub separatystów).

Kierunek krymski

Siły zgrupowane na Krymie wdarły się bez przeszkód głęboko w głąb Ukrainy. Około południa na budynku hydroelektrowni w Nowej Kachowce, 60 km na północ od granicy, wywieszono rosyjską flagę. Zidentyfikowano sprzęt rosyjskiej 7 Dywizji Desantowo-Szturmowej. Większych walk w rejonie nie zanotowano, jedna z ukraińskich kolumn została ostrzelana i porzucona na drodze w czasie odwrotu. Rosyjskie kolumny pancerne, w tym czołgi T-72B3, osłaniane są przez systemy przeciwlotnicze Pancyr-S1, aktywne są śmigłowce szturmowe (Mi-24/35M i Mi-28N). Zgrupowanie operacyjne zamierza przekroczyć Dniepr, trwają walki o Chersoń. Zamiarem jest rozcięcie sił ukraińskich pod Odessą i Mariupolem.

Z wyrazami szacunku,
Maciej Świrski
Prezes Reduty Dobrego Imienia



Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach od osób fizycznych.

Jeśli identyfikujesz się z celami Reduty wesprzyj nas darowizną poprzez system Dotpay

Wpłat można dokonać, klikając poniższy link


.........................................................


Inwazja Rosji na Ukrainę - dzień 1


BIULETYN WOJENNY

Dzień 1- 24.02.2022/ po południu i noc


Szanowni Państwo,

Ok. godz. 21.50 Ministerstwo Obrony Ukrainy podało raport sytuacyjny (informację operacyjną) przedstawiającą stan na godzinę 20.00 pierwszego dnia wojny (24 lutego).

Według MOU na teren Ukrainy weszło ok. 60 batalionowych grup taktycznych (BGT) z 90, co oznacza, że siły inwazyjne wciąż mają na linii frontu 1/3 sił w II rzucie i odwodach (nie licząc oczywiście kolejnych wzmocnień, np. wciąż wzmacniane są siły rosyjskie na Białorusi).

MOU sugeruje, że plan nieprzyjaciela polega na blokadzie Kijowa i opanowania południowej części kraju, wybijając korytarz naziemny z Krymu na zachód, do Naddniestrza. Można dodać, że zapewne część planu to również wybicie korytarza na wschód, zwinięcie obrony Mariupola i przebicie się do Donbasu. Rosyjski plan zakłada być może wzięcie części sił ukraińskich w Donbasie w kleszcze, z północy i południa, np. wzdłuż Dniepru, zmuszenie ich do kapitulacji i zajęcia tym samym centralnej i wschodniej Ukrainy.

Kierunek donbaski

W Donbasie siły ukraińskie toczą zacięte walki. Sukcesy wojsk separatystyczno-rosyjskich są relatywnie niewielkie, ciężkie walki trwają wzdłuż dawnej linii rozgraniczenia, w Obwodzie ługańskim m.in. o Sczastię, Stanicę Ługańską, Biłowodsk, Starobilsk, a w Obwodzie donieckim o Nowotroickie, Pawłopil, Piszczewsk.

Na razie front nie został tu przełamany.

Kierunek kijowsko-chernihowski

Trudna sytuacja jest na kierunku kijowsko-chernihowskim. Natarcie na tym odcinku prowadzą pancerno-zmechanizowane kolumny, które dzisiaj rano (25.02.2022) podeszły na 20-30 km od Kijowa. Manewrową obronę prowadzi tu m.in. ukraińska 1 Samodzielna Brygada Pancerna z czołgami T-64. Wczoraj w okolicy Baturyna i Czernihowa brygada stawiała zaciekły opór, toczyły się ciężkie walki. Pod Czernihowem do niewoli miał się jakoby dostać cały pluton rosyjskiej 74 Brygady Zmechanizowanej, ale do tego typu informacji należy podchodzić z rezerwą, tym bardziej, jeśli nie ma potwierdzenia np. materiałem wideo. Dzisiaj rano w rejonie Kijowa wysadzono trzy mosty, żeby spowolnić/zatrzymać marsz rosyjskich kolumn zmechanizowanych.

W Hostomelu trwają walki, według strony ukraińskiej lotnisko zostało odbite, siły rosyjskie zostały jakoby rozproszone (mówi się, że są to pododdziały elitarnej 45 Brygady Specnazu WDW). Nie dopuszczenie do wsparcia desantu śmigłowcowego siłami lądowymi, czy powietrznodesantowymi, jest - jak na razie - dużym ukraińskim sukcesem (prawdopodobnie największym tej wojny). W mediach pojawiły się doniesienia, jakoby wczoraj w powietrzu znajdowały się już transportowce z rosyjskim wsparciem - odbicie lotniska uniemożliwiło zajęcie strategicznie ważnej pozycji, która mogła stać się przyczółkiem do ataku na Kijów.

W godzinach porannych (25.02.2022) słychać było strzały z broni automatycznej w północnych dzielnicach Kijowa (Miński Masyw) - podobno próbowano wysadzić tam desant.

Po krótkiej walce rosyjskie kolumny pancerno-zmechanizowane weszły do miasta Sumy. Tymczasem w nocy w rejonie miasta trwały walki, jest to dobry przykład na to, jak dynamiczna i skomplikowana jest sytuacja na froncie.

Nowoczesna broń

Wczoraj na kilku odcinkach frontu skutecznie zastosowano nowe uzbrojenie - amerykańskie przeciwpancerne pociski kierowane (ppk) Javelin i otrzymane z Wielkiej Brytanii granatniki NLAW. Na froncie południowym, w rejonie nadmorskim, wykorzystano zakupione w Turcji drony Bayraktar TB2 do zwalczania czołgów wroga (jak widać drony częściowo wyszły spod rosyjskiego uderzenia), jeden z filmów pokazuje porażenie rosyjskich czołgów pociskami kierowanymi, są przypuszczenia, że ataku dokonywało co najmniej dwa TB2.

Podsumowanie sytuacji na froncie

Należy pamiętać, że mimo dynamizmu sytuacji jest to dopiero pierwszy dzień wojny. Sytuacja ukraińskiej armii jest trudna, zwłaszcza na południu, gdzie zgrupowanie krymskie (ros. 58 Armia) weszło w przestrzeń operacyjną i ma zdolność do prowadzenia ofensywy w trzech kierunkach - na wschód (Mikolajów-Odesa), północ (Krzywy Róg) i zachód (Mariupol). Sytuacja ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego Południe (Piwdeń) jest trudna, a załamanie się frontu na południu, może mieć przełożenie na przebieg wojny już w kolejnych dniach.

Na południu rodzi się katastrofa, związki taktyczne dowództwa operacyjnego Południe (Piwdeń) muszą organizować obronę już daleko od Krymu, na rubieżach Chersonia, czy Melitopola, toczą się walki na kierunku mariupolskim.

Obie strony postarają się teraz wykorzystać swoje atuty. Znacznie aktywniejsze może być rosyjskie lotnictwo - zarówno taktyczne jak i strategiczne. Konieczne jest jednak opanowanie nieba, tymczasem ukraińskie lotnictwo jest aktywne, nie zostało zniszczone na lotniskach. Rosjanie nie wykorzystali jeszcze na żadnym odcinku pełnego ognia artylerii, zwłaszcza rakietowej oraz na relatywnie małą skalę stosują broń precyzyjną.

Strona ukraińska będzie grać na czas. Mobilizowane są regularne jednostki armijne, rozwijana jest obrona terytorialna. W wymiarze taktycznym i taktyczno-operacyjnym ukraińskie siły zbrojne będą stosować punktową obronę i obronę manewrową, opartą na powolnym odwrocie, ze stawianiem krótkotrwałego oporu na kolejnych rubieżach (pozycjach) i zadawaniem strat rosyjskim kolumnom pancerno-zmechanizowanym przy zastosowaniu artylerii i środków przeciwpancernych. Ukraińcy miejscami mogą kontratakować siłami pancerno-zmechanizowanymi (np. na kierunku czernihowskim). Obie strony podciągają na front nowe jednostki.

Warto wspomnieć o podciąganiu w drugim rzucie sił Rosgwardii, dysponującej wozami opancerzonymi typu MRAP, czy transporterami BTR-80. Rosgwardia weszła do Czarnobyla na północu, Heniczeska na połduniu - zabezpiecza zajmowany przez wojska pierwszoliniowe teren, będzie prowadziła operacje przeciwpartyzanckie, zapewne zajmie się aresztowaniami i zatrzymaniami (liczne więźniarki). Na materiałach wideo widać również oddziały czeczeńskie (prawdopodobnie 141. Specjalny Pułk Zmotoryzowany im. Achmada Kadyrowa), które wchodzą w skład Rosgwardii i będą walczyć po stronie rosyjskiej.

W pierwszej dobie walk, według oficjalnych informacji, ukraińskie siły zbrojne zniszczyły jakoby ok. 30 czołgów i 130 innych wozów bojowych, zestrzeliły 7 samolotów i 6 śmigłowców. Na pewno dane te są zawyżone, tylko część ma potwierdzenie w materiale wideo, pewne jest jednakże, że siły rosyjskie napotykają zaciekły opór od pierwszych godzin wojny.

Reakcje zachodnie

Prezydent USA Joe Biden zapewnił, że Stany Zjednoczone będą bronić każdej piędzi terytorium NATO z pełną siłą amerykańskiej armii. W piątek NATO ma zebrać się na szczycie, a Stany Zjednoczone i inni sojusznicy zamierzają realizować zobowiązania wynikające z artykułu 5 Paktu Północnoatlantyckiego. Jak podaje CNN, do bazy wojskowej Lajes na azorskiej wyspie Terceira (należącej do Portugalii) w czwartek dotarły dwie eskadry amerykańskich myśliwców F-15. Należy zakładać, że te służące do wywalczania przewagi powietrznej maszyny znajdują się w drodze na wschodnią flankę NATO. W tym kontekście istotną może być informacja, że nad
Polską odnotowano obecność aż trzech (dwa amerykańskie i jeden brytyjski) samolotów-tankowców oraz dyżurującego samolotu wczesnego ostrzegania E-3 Sentry.

Z kolei na poligonie w Nowej Dębie trwają ćwiczenia żołnierzy z 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz amerykańskich spadochroniarzy z 82 Dywizji Powietrznodesantowej. USA zapowiedziały dodatkowe wzmocnienie wschodniej flanki NATO.

Jak donosi Defence24.pl Kolejne państwa członkowskie NATO podejmują decyzje w sprawie wysłania swoich sił do Europy Środkowo-Wschodniej. Pentagon zdecydował o przerzucie do Niemiec 1. Brygady Pancernej 3. Dywizji Piechoty, łącznie do Republiki Federalnej trafić ma 7 tys. żołnierzy amerykańskich (jednostki pancerne i jednostki wsparcia).
Łącznie Amerykanie rozlokowali lub rozmieszczają w Europie około 12 tysięcy żołnierzy bazujących na stałe w USA.
W Polsce (w bazach na Dolnym Śląsku) rotacyjnie stacjonuje amerykańska brygada zmechanizowana oraz dowodzony przez Amerykanów batalion NATO (Bemowo Piskie). Liczebność wojsk amerykańskich w Polsce wzrosła już do prawie 10 tys. żołnierzy. Dodatkowe prowizoryczne bazy powstały m.in. na lotnisku w Mielcu, na których rozlokowane zostały śmigłowce UH-60 Black Hawk i CH-47 Chinook

Niemcy zablokowały odcięcie Rosji od SWIFT. Widać dwuznaczną postawę tego państwa, praktyczne odcięcie się od pomocy Ukrainie. Analiza enuncjacji osób ze szczytów władzy w połączeniu z informacjami o potraktowaniu ukraińskiego ambasadora przez "kilku ministrów niemieckich" (w skrócie - "nie warto wam pomagać, bo za chwilę upadniecie") każe zadać pytanie czy nie istnieje jakaś umowa pomiędzy putinowską Rosją a Niemcami, zawarta na długo przed konfliktem


24.02.2022 / stan godz. 15:00
Krótko przed godz. 6:00 czasu moskiewskiego prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił przemówienie, w którym ogłosił podjęcie decyzji o przeprowadzeniu "operacji specjalnej" na terenie Ukrainy. Celem operacji ma być "denazyfikacja i demilitaryzacja" Ukrainy. Władze Ukrainy Putin nazwał "juntą, która działa przeciwko narodowi" oraz "neonazistami", którzy przejęli władzę. W swoim przemówieniu Putin wezwał żołnierzy ukraińskich do złożenia broni. W kilka minut później przeprowadzone zostały pierwsze rosyjskie ataki rakietowe i lotnicze na strategiczne cele na terenie Ukrainy.

Zgodnie z przewidywaniami pierwszą fazą wojny był atak pociskami typu stand-off na główne lotniska wojskowe, bazy, punkty dowodzenia etc. Użyto m.in. pocisków Kalibr i Iskander. Następnie zaczęła się operacja wojsk lądowych, inwazji dokonano z wielu kierunków, również z północy i południa. Do ataków rakietowych i lotniczych doszło m.in. w Kijowie, Charkowie, Iwano-Frankiwsku (Stanisławowie), Odessie, Dniepropietrowsku, Kramatorskuu i Mariupolu. Zamieszczone w internecie materiały wideo wskazują na potężne eksplozje magazynów w Kalinówce na północ od Winnicy.

Kierunek kijowsko-chernihowski

Zgodnie z przypuszczeniami natarcie na tym odcinku prowadzą pancerno-zmechanizowane kolumny z terenu Białorusi i Rosji.

W rejonie lotniska Kijów-Hostomel (lotnisko wojskowe i cargo Antonowa) około godziny 12:30 (czasu polskiego) przeprowadzono duży taktyczny desant śmigłowcowy (minimum w skali batalionu) z użyciem śmigłowców szturmowych Ka-52 i wielozadaniowych Mi-8. Zamiarem jest zdobycie lotniska, na które później mogą zostać przerzucone siły powietrzno-desantowe np. przerzucane na pokładach samolotów transportowych. Wydaje się, że port lotniczy, oddalony zaledwie o 20 km, od Kijowa został zajęty. W trakcie operacji zestrzelonych został co najmniej jeden rosyjski śmigłowiec szturmowy Ka-52. Pojawiają się informacje o kolejnych zestrzelonych śmigłowcach i wziętym do niewoli rosyjskim pilocie. W rejonie Kijowa około godz. 15:00 trwały bombardowania lotnicze tripilskiej elektrowni na południe od Kijowa.

Kierunek charkowski

Natarcie na tym odcinku prowadzą pancerno-zmechanizowane jednostki 1 Armii Pancernej Gwardii - 2 Dywizja Zmechanizowana i 4 Dywizja Pancerna. Natarcie wspierają systemy rakiet niekierowanych BM-30 Smiercz kal. 300 mm. W przedpołudniowych walkach kontaktowych potwierdzone straty po stronie rosyjskiej: 1-2 pojazd 4×4 Tigr, czołg T-80BWM. Straty ukraińskie są zapewne znaczne. W materiałach wideo widać liczne zniszczone pojazdy - trudno na tym etapie potwierdzić ich przynależność. Na nagraniach widać też żołnierzy rosyjskich działających w terenie zabudowanym - najprawdopodobniej są to przedmieścia Charkowa. W walkach po stronie rosyjskiej wykorzystano również szturmowe samoloty Su-25.

Ministerstwo Obrony Ukrainy informuje o nawet 7 zestrzelonych samolotach rosyjskich.

Kierunek donbaski

Walki trwają wzdłuż linii rozgraniczenia, siły tzw. milicji separatystycznych republik (1 Armijny Korpus i 2 Armijny Korpus), wsparte przez regularną armię rosyjską, która weszła wcześniej do Donbasu atakują wzdłuż całej linii pozycyjnego w tym rejonie frontu. Strona ukraińska informuje o skutecznej obronie miasta Szczastie w kontrolowanej przez rząd części obwodu Ługańskiego. W trakcie walk zabitych miało zostać 50 żołnierzy rosyjskich (lub separatystów).

Kierunek krymski

Siły zgrupowane na Krymie wdarły się bez przeszkód głęboko w głąb Ukrainy. Około południa na budynku hydroelektrowni w Nowej Kachowce, 60 km na północ od granicy, wywieszono rosyjską flagę. Zidentyfikowano sprzęt rosyjskiej 7 Dywizji Desantowo-Szturmowej. Większych walk w rejonie nie zanotowano, jedna z ukraińskich kolumn została ostrzelana i porzucona na drodze w czasie odwrotu. Rosyjskie kolumny pancerne, w tym czołgi T-72B3, osłaniane są przez systemy przeciwlotnicze Pancyr-S1, aktywne są śmigłowce szturmowe (Mi-24/35M i Mi-28N). Zgrupowanie operacyjne zamierza przekroczyć Dniepr, trwają walki o Chersoń. Zamiarem jest rozcięcie sił ukraińskich pod Odessą i Mariupolem.

Pełna treść dzisiejszego Biuletynu Wojennego dostępna jest na naszej stronie:-
https://rdiplad.org/inwazja-rosji-na-ukraine

Zachęcam Państwa do zapoznania się z informacjami przedstawionymi w naszym najnowszym raporcie, zawierającym analizę sytuacji na Ukrainie.


.........................................................


Dzień 2 i 3 - 25-26.02.2022

Rosyjska ofensywa traci impet, ale podciągane są wciąż nowe siły II rzutu, w tym pancerno-zmechanizowane i artyleria. Na poszczególnych kierunkach operacyjnych rośnie ukraiński opór oparty na jednostkach regularnej armii, gwardii narodowej i wojsk OT. Na wielu kierunkach rosyjskie zgrupowania operacyjne wciąż jednak mają dużą przewagę, a na granicę ukraińską wciąż przemieszczają się duże siły rosyjskie z głębi kraju, np. w rejonie Biełgorodu, na Krymie, w obwodzie brzeskim i homelskim na Białorusi. Rosyjskie siły zbrojne wciąż mają ogromne zasoby i inicjatywę operacyjną. W zasadzie, poza kierunkiem charkowskim, mało aktywna jest artyleria lufowa i rakietowa.
Aktywne jest ukraińskie lotnictwo myśliwskie i bombowo-szturmowe, oraz drony uderzeniowe TB2 Bayraktar, wg sztabu generalnego dzisiaj przeprowadzono ataki z powietrza na kilka kolumn rosyjskich. Wygląda na to, że mimo ostrzału lotnisk, rozśrodkowano ukraińskie samoloty, a rosyjskie siły powietrzne nie były, jak dotąd, zdolne do uzyskania pełnego panowania w powietrzu. Kontynuowane są ostrzały pociskami Kalibr i Iskander (te ostatnie odpalane są również z terytorium Białorusi).

Kierunek kijowski

Walki toczyły się o zachodnie przedmieścia Kijowa (Hostomel-Bucza), w nocy słychać było intensywną wyminę ognia. W mieście aktywne są również grupy dywersyjne. Wczoraj zneutralizowano jedną z takich grup, która przebrana w ukraińskie mundury i używająca ukraińskich pojazdów wojskowych usiłowała przedostać się do centrum Kijowa. Ukraińskiej stolicy obowiązuje od 17 do 8 rano godzina policyjna. Ma to pomóc w wyłapywaniu i neutralizacji grup dywersyjnych. Jak przypomina sztab ukraińskiego lotnictwa, ukraińscy żołnierze mają posługiwać się tylko językiem ukraińskim (nawet jeśli słabo nim mówią) w celu łatwiejszej identyfikacji dywersantów.

Ukraińskie jednostki OT uzbrajane są również w nowoczesne, otrzymane z Wielkiej Brytanii granatniki NLAW. Broń strzelecka, a nawet granatniki (RPG-22, RPG-26), rozdawane są ludności cywilnej. Niektóre doniesienia mówią o ponad 18 tysiącach sztuk broni automatycznej rozdanej żołnierzom ukraińskiej obrony terytorialnej.

Sytuacja w mieście na tą chwilę wydaje się pod kontrolą sił ukraińskich.

Kierunek charkowski

Walki toczą się na obrzeżach Charkowa. Rosyjskie zgrupowanie operacyjne zamierza zapewne obejść miasto, na razie raczej nie zamknięto pierścienia blokady. W samym mieście zamknięte są oddziały regularnej armii oraz wojska OT. Utracono Sumy i Konotop.

Kierunek donbaski

Walki cały czas trwają wzdłuż linii rozgraniczenia, siły ukraińskie zmuszone zostały do wycofania z niektórych pozycji, m.in. utracono Stanicę Ługańską.

Kierunek krymski

Siły zgrupowane na Krymie wytraciły nieco swój impet, ale podciągane są kolumny pancerno-zmechanizowane i artyleria 58A. Aktywne jest rosyjskie lotnictwo. Trwają walki w rejonie Chersoń-Mikołajów-Kachowka na zachodzie i o Melitopol na wschodzie. Są pogłoski o desancie morskim w rejonie Mariupola, ale na razie brak potwierdzenia.

Pomoc wojskowa zachodu

Powoli pojawiają się doniesienia o trwającej lub rozważanej pomocy militarnej dla Ukrainy.

Na wczorajszej konferencji Rzecznik Pentagonu przyznał (z oporami), że pomoc wojskowa jest kontynuowana, ale unikał podania jakichkolwiek szczegółów. W radiu RMF FM szef BBN Paweł Soloch przyznał, że Polska gotowa jest nadal dostarczać Ukrainie broń i amunicję, o ile będą możliwości transportu. Czeski rząd zatwierdził w sobotę wysłanie do Ukrainy broni i amunicji wartej 188 mln koron (ok. 7,6 mln euro), również parlament Niderlandów debatuje nad przekazaniem Ukrainie aż 200 przenośnych rakiet przeciwlotniczych typu Stinger. Co ciekawe, również niemiecki koncern zbrojeniowy Krauss-Maffei Wegmann zaoferował dostawę 50 zbudowanych na podwoziu czołgu Leopard 1 zestawów przeciwlotniczych Gepard SPAAG - niestety odpowiedź rządu w Berlinie może być odmowna.

Z każdym kolejnym dniem oporu armii ukraińskiej rośnie presja na rządy zachodnie, aby wyraziły one zgodę na przekazanie Ukrainie tak potrzebnego uzbrojenie. Można zakładać, że część transportów odbywa się w sposób utajniony i realizowana jest przez wywiady państw NATO. Strona ukraińska kilkakrotnie dziękowała Turcji za wsparcie, chociaż nie zostało ono uszczegółowione.

Straty

Kwestia ustalenia rzeczywistych strat ponoszonych w walkach jest bardzo trudna. Każda ze stron stara się zawyżać straty przeciwnika i pomniejszać własne. W sobotę ministerstwo obrony Ukrainy informowało o zniszczeniu 80 rosyjskich czołgów, 516 opancerzonych wozów bojowych różnych typów, 7 śmigłowców, 10 samolotów i ponad 100 innych pojazdów. W walkach miało zginąć ponad 2800 rosyjskich żołnierzy. Chociaż informacje te są z pewnością mocno zawyżone, to liczne strat dokumentują również dostępne w internecie materiały wideo. Można było m.in. zobaczyć nagranie zniszczonej kolumny rosyjskich wojsk inżynieryjnych (w tym specjalistycznych mostów TMM-3M2) pod Chersoniem. W każdej armii tego typu specjalistyczne pojazdy są bardzo cenne, a wręcz niezbędne w wypadku uszkodzenia mostów. Inne nagranie pokazuje zniszczoną kolumnę zniszczoną pod Charkowem. Najbardziej drastyczne nagrania pochodzą z Obwodu kijowskiego. Widać na nim spalone pojazdy i zwęglone zwłoki kilku rosyjskich żołnierzy należących prawdopodobnie do Rosgwardii.

Dzień 1 - 24.02.2022 / po południu i noc

Ok. godz. 21.50 Ministerstwo Obrony Ukrainy podało raport sytuacyjny (informację operacyjną) przedstawiającą stan na godzinę 20.00 pierwszego dnia wojny (24 lutego).

Według MOU na teren Ukrainy weszło ok. 60 batalionowych grup taktycznych (BGT) z 90, co oznacza, że siły inwazyjne wciąż mają na linii frontu 1/3 sił w II rzucie i odwodach (nie licząc oczywiście kolejnych wzmocnień, np. wciąż wzmacniane są siły rosyjskie na Białorusi).

MOU sugeruje, że plan nieprzyjaciela polega na blokadzie Kijowa i opanowania południowej części kraju, wybijając korytarz naziemny z Krymu na zachód, do Naddniestrza. Można dodać, że zapewne część planu to również wybicie korytarza na wschód, zwinięcie obrony Mariupola i przebicie się do Donbasu. Rosyjski plan zakłada być może wzięcie części sił ukraińskich w Donbasie w kleszcze, z północy i południa, np. wzdłuż Dniepru, zmuszenie ich do kapitulacji i zajęcia tym samym centralnej i wschodniej Ukrainy.

Kierunek donbaski

W Donbasie siły ukraińskie toczą zacięte walki. Sukcesy wojsk separatystyczno-rosyjskich są relatywnie niewielkie, ciężkie walki trwają wzdłuż dawnej linii rozgraniczenia, w Obwodzie ługańskim m.in. o Sczastię, Stanicę Ługańską, Biłowodsk, Starobilsk, a w Obwodzie donieckim o Nowotroickie, Pawłopil, Piszczewsk.

Na razie front nie został tu przełamany.

Kierunek kijowsko-chernihowski

Trudna sytuacja jest na kierunku kijowsko-chernihowskim. Natarcie na tym odcinku prowadzą pancerno-zmechanizowane kolumny, które dzisiaj rano (25.02.2022) podeszły na 20-30 km od Kijowa. Manewrową obronę prowadzi tu m.in. ukraińska 1 Samodzielna Brygada Pancerna z czołgami T-64. Wczoraj w okolicy Baturyna i Czernihowa brygada stawiała zaciekły opór, toczyły się ciężkie walki. Pod Czernihowem do niewoli miał się jakoby dostać cały pluton rosyjskiej 74 Brygady Zmechanizowanej, ale do tego typu informacji należy podchodzić z rezerwą, tym bardziej, jeśli nie ma potwierdzenia np. materiałem wideo. Dzisiaj rano w rejonie Kijowa wysadzono trzy mosty, żeby spowolnić/zatrzymać marsz rosyjskich kolumn zmechanizowanych.

W Hostomelu trwają walki, według strony ukraińskiej lotnisko zostało odbite, siły rosyjskie zostały jakoby rozproszone (mówi się, że są to pododdziały elitarnej 45 Brygady Specnazu WDW). Nie dopuszczenie do wsparcia desantu śmigłowcowego siłami lądowymi, czy powietrznodesantowymi, jest - jak na razie - dużym ukraińskim sukcesem (prawdopodobnie największym tej wojny). W mediach pojawiły się doniesienia, jakoby wczoraj w powietrzu znajdowały się już transportowce z rosyjskim wsparciem - odbicie lotniska uniemożliwiło zajęcie strategicznie ważnej pozycji, która mogła stać się przyczółkiem do ataku na Kijów.

W godzinach porannych (25.02.2022) słychać było strzały z broni automatycznej w północnych dzielnicach Kijowa (Miński Masyw) - podobno próbowano wysadzić tam desant.

Po krótkiej walce rosyjskie kolumny pancerno-zmechanizowane weszły do miasta Sumy. Tymczasem w nocy w rejonie miasta trwały walki, jest to dobry przykład na to, jak dynamiczna i skomplikowana jest sytuacja na froncie.

Nowoczesna broń

Wczoraj na kilku odcinkach frontu skutecznie zastosowano nowe uzbrojenie - amerykańskie przeciwpancerne pociski kierowane (ppk) Javelin i otrzymane z Wielkiej Brytanii granatniki NLAW. Na froncie południowym, w rejonie nadmorskim, wykorzystano zakupione w Turcji drony Bayraktar TB2 do zwalczania czołgów wroga (jak widać drony częściowo wyszły spod rosyjskiego uderzenia), jeden z filmów pokazuje porażenie rosyjskich czołgów pociskami kierowanymi, są przypuszczenia, że ataku dokonywało co najmniej dwa TB2.

Podsumowanie sytuacji na froncie

Należy pamiętać, że mimo dynamizmu sytuacji jest to dopiero pierwszy dzień wojny. Sytuacja ukraińskiej armii jest trudna, zwłaszcza na południu, gdzie zgrupowanie krymskie (ros. 58 Armia) weszło w przestrzeń operacyjną i ma zdolność do prowadzenia ofensywy w trzech kierunkach - na wschód (Mikolajów-Odesa), północ (Krzywy Róg) i zachód (Mariupol). Sytuacja ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego Południe (Piwdeń) jest trudna, a załamanie się frontu na południu, może mieć przełożenie na przebieg wojny już w kolejnych dniach.

Na południu rodzi się katastrofa, związki taktyczne dowództwa operacyjnego Południe (Piwdeń) muszą organizować obronę już daleko od Krymu, na rubieżach Chersonia, czy Melitopola, toczą się walki na kierunku mariupolskim.

Obie strony postarają się teraz wykorzystać swoje atuty. Znacznie aktywniejsze może być rosyjskie lotnictwo - zarówno taktyczne jak i strategiczne. Konieczne jest jednak opanowanie nieba, tymczasem ukraińskie lotnictwo jest aktywne, nie zostało zniszczone na lotniskach. Rosjanie nie wykorzystali jeszcze na żadnym odcinku pełnego ognia artylerii, zwłaszcza rakietowej oraz na relatywnie małą skalę stosują broń precyzyjną.

Strona ukraińska będzie grać na czas. Mobilizowane są regularne jednostki armijne, rozwijana jest obrona terytorialna. W wymiarze taktycznym i taktyczno-operacyjnym ukraińskie siły zbrojne będą stosować punktową obronę i obronę manewrową, opartą na powolnym odwrocie, ze stawianiem krótkotrwałego oporu na kolejnych rubieżach (pozycjach) i zadawaniem strat rosyjskim kolumnom pancerno-zmechanizowanym przy zastosowaniu artylerii i środków przeciwpancernych. Ukraińcy miejscami mogą kontratakować siłami pancerno-zmechanizowanymi (np. na kierunku czernihowskim). Obie strony podciągają na front nowe jednostki.

Warto wspomnieć o podciąganiu w drugim rzucie sił Rosgwardii, dysponującej wozami opancerzonymi typu MRAP, czy transporterami BTR-80. Rosgwardia weszła do Czarnobyla na północu, Heniczeska na połduniu - zabezpiecza zajmowany przez wojska pierwszoliniowe teren, będzie prowadziła operacje przeciwpartyzanckie, zapewne zajmie się aresztowaniami i zatrzymaniami (liczne więźniarki). Na materiałach wideo widać również oddziały czeczeńskie (prawdopodobnie 141. Specjalny Pułk Zmotoryzowany im. Achmada Kadyrowa), które wchodzą w skład Rosgwardii i będą walczyć po stronie rosyjskiej.

W pierwszej dobie walk, według oficjalnych informacji, ukraińskie siły zbrojne zniszczyły jakoby ok. 30 czołgów i 130 innych wozów bojowych, zestrzeliły 7 samolotów i 6 śmigłowców. Na pewno dane te są zawyżone, tylko część ma potwierdzenie w materiale wideo, pewne jest jednakże, że siły rosyjskie napotykają zaciekły opór od pierwszych godzin wojny.

Reakcje zachodnie

Prezydent USA Joe Biden zapewnił, że Stany Zjednoczone będą bronić każdej piędzi terytorium NATO z pełną siłą amerykańskiej armii. W piątek NATO ma zebrać się na szczycie, a Stany Zjednoczone i inni sojusznicy zamierzają realizować zobowiązania wynikające z artykułu 5 Paktu Północnoatlantyckiego. Jak podaje CNN, do bazy wojskowej Lajes na azorskiej wyspie Terceira (należącej do Portugalii) w czwartek dotarły dwie eskadry amerykańskich myśliwców F-15. Należy zakładać, że te służące do wywalczania przewagi powietrznej maszyny znajdują się w drodze na wschodnią flankę NATO. W tym kontekście istotną może być informacja, że nad
Polską odnotowano obecność aż trzech (dwa amerykańskie i jeden brytyjski) samolotów-tankowców oraz dyżurującego samolotu wczesnego ostrzegania E-3 Sentry.

Z kolei na poligonie w Nowej Dębie trwają ćwiczenia żołnierzy z 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz amerykańskich spadochroniarzy z 82 Dywizji Powietrznodesantowej. USA zapowiedziały dodatkowe wzmocnienie wschodniej flanki NATO.

Jak donosi Defence24.pl Kolejne państwa członkowskie NATO podejmują decyzje w sprawie wysłania swoich sił do Europy Środkowo-Wschodniej. Pentagon zdecydował o przerzucie do Niemiec 1. Brygady Pancernej 3. Dywizji Piechoty, łącznie do Republiki Federalnej trafić ma 7 tys. żołnierzy amerykańskich (jednostki pancerne i jednostki wsparcia).
Łącznie Amerykanie rozlokowali lub rozmieszczają w Europie około 12 tysięcy żołnierzy bazujących na stałe w USA.
W Polsce (w bazach na Dolnym Śląsku) rotacyjnie stacjonuje amerykańska brygada zmechanizowana oraz dowodzony przez Amerykanów batalion NATO (Bemowo Piskie). Liczebność wojsk amerykańskich w Polsce wzrosła już do prawie 10 tys. żołnierzy. Dodatkowe prowizoryczne bazy powstały m.in. na lotnisku w Mielcu, na których rozlokowane zostały śmigłowce UH-60 Black Hawk i CH-47 Chinook

Niemcy zablokowały odcięcie Rosji od SWIFT. Widać dwuznaczną postawę tego państwa, praktyczne odcięcie się od pomocy Ukrainie. Analiza enuncjacji osób ze szczytów władzy w połączeniu z informacjami o potraktowaniu ukraińskiego ambasadora przez "kilku ministrów niemieckich" (w skrócie - "nie warto wam pomagać, bo za chwilę upadniecie") każe zadać pytanie czy nie istnieje jakaś umowa pomiędzy putinowską Rosją a Niemcami, zawarta na długo przed konfliktem

24.02.2022 / stan godz. 15:00

Krótko przed godz. 6:00 czasu moskiewskiego prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił przemówienie, w którym ogłosił podjęcie decyzji o przeprowadzeniu "operacji specjalnej" na terenie Ukrainy. Celem operacji ma być "denazyfikacja i demilitaryzacja" Ukrainy. Władze Ukrainy Putin nazwał "juntą, która działa przeciwko narodowi" oraz "neonazistami", którzy przejęli władzę." W swoim przemówieniu Putin wezwał żołnierzy ukraińskich do złożenia broni. W kilka minut później przeprowadzone zostały pierwsze rosyjskie ataki rakietowe i lotnicze na strategiczne cele na terenie Ukrainy.

Zgodnie z przewidywaniami pierwszą fazą wojny był atak pociskami typu stand-off na główne lotniska wojskowe, bazy, punkty dowodzenia etc. Użyto m.in. pocisków Kalibr i Iskander. Następnie zaczęła się operacja wojsk lądowych, inwazji dokonano z wielu kierunków, również z północy i południa. Do ataków rakietowych i lotniczych doszło m.in. w Kijowie, Charkowie, Iwano-Frankiwsku (Stanisławowie), Odessie, Dniepropietrowsku, Kramatorskuu i Mariupolu. Zamieszczone w internecie materiały wideo wskazują na potężne eksplozje magazynów w Kalinówce na północ od Winnicy.

Kierunek kijowsko-chernihowski

Zgodnie z przypuszczeniami natarcie na tym odcinku prowadzą pancerno-zmechanizowane kolumny z terenu Białorusi i Rosji.

W rejonie lotniska Kijów-Hostomel (lotnisko wojskowe i cargo Antonowa) około godziny 12:30 (czasu polskiego) przeprowadzono duży taktyczny desant śmigłowcowy (minimum w skali batalionu) z użyciem śmigłowców szturmowych Ka-52 i wielozadaniowych Mi-8. Zamiarem jest zdobycie lotniska, na które później mogą zostać przerzucone siły powietrzno-desantowe np. przerzucane na pokładach samolotów transportowych. Wydaje się, że port lotniczy, oddalony zaledwie o 20 km, od Kijowa został zajęty. W trakcie operacji zestrzelonych został co najmniej jeden rosyjski śmigłowiec szturmowy Ka-52. Pojawiają się informacje o kolejnych zestrzelonych śmigłowcach i wziętym do niewoli rosyjskim pilocie. W rejonie Kijowa około godz. 15:00 trwały bombardowania lotnicze tripilskiej elektrowni na południe od Kijowa.

Kierunek charkowski

Natarcie na tym odcinku prowadzą pancerno-zmechanizowane jednostki 1 Armii Pancernej Gwardii - 2 Dywizja Zmechanizowana i 4 Dywizja Pancerna. Natarcie wspierają systemy rakiet niekierowanych BM-30 Smiercz kal. 300 mm. W przedpołudniowych walkach kontaktowych potwierdzone straty po stronie rosyjskiej: 1-2 pojazd 4×4 Tigr, czołg T-80BWM. Straty ukraińskie są zapewne znaczne. W materiałach wideo widać liczne zniszczone pojazdy - trudno na tym etapie potwierdzić ich przynależność. Na nagraniach widać też żołnierzy rosyjskich działających w terenie zabudowanym - najprawdopodobniej są to przedmieścia Charkowa. W walkach po stronie rosyjskiej wykorzystano również szturmowe samoloty Su-25.

Ministerstwo Obrony Ukrainy informuje o nawet 7 zestrzelonych samolotach rosyjskich.

Kierunek donbaski

Walki trwają wzdłuż linii rozgraniczenia, siły tzw. milicji separatystycznych republik (1 Armijny Korpus i 2 Armijny Korpus), wsparte przez regularną armię rosyjską, która weszła wcześniej do Donbasu atakują wzdłuż całej linii pozycyjnego w tym rejonie frontu. Strona ukraińska informuje o skutecznej obronie miasta Szczastie w kontrolowanej przez rząd części obwodu Ługańskiego. W trakcie walk zabitych miało zostać 50 żołnierzy rosyjskich (lub separatystów).

Kierunek krymski

Siły zgrupowane na Krymie wdarły się bez przeszkód głęboko w głąb Ukrainy. Około południa na budynku hydroelektrowni w Nowej Kachowce, 60 km na północ od granicy, wywieszono rosyjską flagę. Zidentyfikowano sprzęt rosyjskiej 7 Dywizji Desantowo-Szturmowej. Większych walk w rejonie nie zanotowano, jedna z ukraińskich kolumn została ostrzelana i porzucona na drodze w czasie odwrotu. Rosyjskie kolumny pancerne, w tym czołgi T-72B3, osłaniane są przez systemy przeciwlotnicze Pancyr-S1, aktywne są śmigłowce szturmowe (Mi-24/35M i Mi-28N). Zgrupowanie operacyjne zamierza przekroczyć Dniepr, trwają walki o Chersoń. Zamiarem jest rozcięcie sił ukraińskich pod Odessą i Mariupolem.


.........................................................


Inwazja Rosji na Ukrainę
Dzień 4 czyli noc z 26 na 27.02.2022 i dzień 27.02.2022



Sytuacja na froncie jest dynamiczna, zmienia się z dnia na dzień, gdzieniegdzie z godziny na godzinę. W niedzielę 27 lutego widać, że rosyjskie siły uderzeniowe, mimo kilku taktycznych porażek i pewnych problemów logistycznych, zwłaszcza na kierunku kijowskim i charkowskim, wciąż mają inicjatywę na wielu kierunkach, zwłaszcza na froncie południowym i Donbasie. Jednostki ukraińskiej armii, gwardii narodowej, obrony terytorialnej i innych formacji stawiają wszędzie opór, jednakże nie wszędzie jest on na tyle efektywny, by miało to przełożenie na sukcesy w skali operacyjnej. Każdy dzień oporu zwiększa jednak polityczno-gospodarczą presję na Rosję, oraz pozwala na uruchomienie ukraińskich rezerw operacyjnych, w tym aktywizację oporu na tyłach zajętych już obszarów (oddziaływanie na linie komunikacyjne przeciwnika). Z kolei Rosjanie izolują punkty oporu, nastawiając się na szybkie postępy, zwłaszcza jednostek lekkich (rozpoznawczych, specnazu), podciągają nowe siły pancerno-zmechanizowane i artylerii.

Kierunek kijowsko-chernihowski

W rejonie Kijowa wydaje się sytuacja jest kontrolowana przez siły ukraińskie, jednakże nie można wykluczyć ataku na miasto sił pancerno-zmechanizowanych wspartych artylerią. W rejonie Czernihowa opór jest efektywny, bowiem skoncentrowane są tu znaczne siły ukraińskiej armii (np. elementy 1 Samodzielnej Brygady Pancernej). Atakujące tu jednostki rosyjskie, np. 35 Brygada Zmechanizowana, ponoszą duże straty. Od wschodu naciera rosyjskie zgrupowanie (po drodze M02), które po osi Konotop-Niżyn spycha siły ukraińskie i może wyjść na wschodnie obrzeża Kijowa.

Kierunek charkowski

Natarcie na tym odcinku prowadzą pancerno-zmechanizowane jednostki rosyjskie należące m.in. do 6 Armii i 1 Armii Pancernej Gwardii, które obeszły Charków i przesuwają się w głąb obwodu charkowskiego. Na wielu odcinkach efektywny opór stawiają ukraińskie formacje, m.in. 92 Brygada Zmechanizowana. Duże straty poniosła na tym kierunku operacyjnym m.in. rosyjska 200 Brygada Zmechanizowana. Na kierunku charkowskim zanotowano pewne rosyjskie problemy z paliwem, jednakże z rejonu Biełgorodu wciąż napływają siły II rzutu, tym kolumny logistyczne. W obwodzie charkowskim odnotowano pewne rosyjskie porażki taktyczne, jednakże póki co, nie mają one przełożenia na ukraińskie sukcesy w skali taktyczno-operacyjnej. W najbliższych dniach kluczowa będzie długotrwała obrona samego Charkowa. Izolowany Charków ma zdolności do stawiania oporu, jednakże w niedzielę rano zaczęły się już walki o samo miasto - na razie do miasta nie weszły kolumny pancerne, ale lekkie siły piechoty, z jednostek rozpoznawczych i specjalnego przeznaczenia (specnazu). W trakcie niedzieli pojawiły się informacje o oczyszczeniu miasta z Rosjan, a nawet o oddawaniu się Rosjan do niewoli. Nasi informatorzy na miejscu potwierdzają tę informację o utrzymaniu miasta przez Ukrainę. Całą noc z soboty na niedzielę trwał ciężki ostrzał artyleryjski Charkowa.

Kierunek donbaski

Walki trwają wzdłuż linii rozgraniczenia, ale siły ukraińskie w Donbasie, mocno naciskane od czoła, zmuszone są wycofać z kolejnych miejscowości. Trudna sytuacja jest na kierunku mariupolskim, bowiem widać, że na Mariupol idzie skoordynowany atak i z Donbasu, i z Krymu.

Kierunek krymski

Kryzys na froncie południowym pogłębia się. Siły zgrupowane na Krymie kontynuują natarcie zarówno na zachód, w kierunku Mikołajowa-Odessy, jak i na północ i wschód, w kierunku Donbasu. Siły 58 Armii rosyjskiej weszły w przestrzeń operacyjną, która zagraża nie tylko samemu Mariupolowi, ale całej wschodniej flance ukraińskiej armii na Donbasie. Rosyjskie awangardy dotarły do miasta Zaporoże.

Podsumowanie po 4 dniach

Wydaje się, że główny cel operacji rosyjskiej rozpoczętej 24 lutego 2022 nie został osiągnięty. Nie udało się zdekapitować państwa ukraińskiego i obsadzić marionetkowego rządu w stylu PKWN. Trzeba pamiętać, że cała ta operacja oparta jest na starych sowieckich wzorach podporządkowywania sobie państw Europy Wschodniej. Z drugiej strony Ukraińcy w perfekcyjny sposób wykorzystują siłę mediów społecznościowych, co zbudowało na świecie poparcie dla sprawy ukraińskiej. Niektórzy komentatorzy wskazują, na wysokie koszty wojny wywołanej przez Putina (padają kwoty od 300 mln USD do 20 mld USD dziennie) oraz wyczerpywanie się zapasów nowoczesnego uzbrojenia (pociski samosterujące Kalibr, amunicja do wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet typu BM-21 Grad itp.) O tym że tak może być wskazuje zaproszenie ze strony rosyjskiej do rozmów. W chwili redakcji tego biuletynu nie jest jasne czy te rozmowy już się rozpoczęły czy dopiero mają się rozpocząć. Prezydent Zelenski napisał na twitterze, że przystąpienie do rozmów jest obowiązkiem, że względu na konieczność wykorzystania każdej szansy. W tym samym czasie pojawiają się informacje o odpaleniu przez Rosjan z terytorium Białorusi rakiet balistycznych Iskander na Żytomierz (pamiętajmy - główne skupisko Polaków na Ukrainie). Ten chaos informacyjny wskazuje przede wszystkim na niezdecydowanie Rosji co do dalszego kierunku prowadzenia działań, a równocześnie - na wyraźną przewagę informacyjną Ukrainy.

Istotnym czynnikiem jest pojawienie się decyzji o zablokowaniu wreszcie dla Rosji systemu SWIFT. Nie chodzi tu o transakcje osób prywatnych, ponieważ system ten obsługuje wielkowolumenowe transakcje międzybankowe - a więc w przypadku Rosji - płatności za gaz i ropę naftową, a także zakupy ze strony Rosji komponentów do produkcji uzbrojenia. Tak więc odcięcie SWIFT w kontekście hipotetycznego wyczerpywania się zapasów nowoczesnego uzbrojenia oznacza, że przewaga jakościowa Rosji zacznie szybko maleć, a także odcięte zostaną fundusze do prowadzenia wojny. Wszystko zależy zatem od odporności Ukrainy - każdy dzień oporu zwiększa szanse na porażkę Rosji i oddala możliwość szybkiej agresji rosyjskiej na Polskę. Porażka Rosji (co daj Panie Boże) oznacza także najprawdopodobniej zmianę władzy na Kremlu. Na razie jednak trzeba wiedzieć, że Rosja wprowadziła do walki dopiero 2/3 swoich sił zgromadzonych nad granicami Ukrainy i wszystko jeszcze może się zdarzyć. Najbliższe 10-15 dni będzie rozstrzygające. Istnieje cały czas możliwość pełnoskalowego ataku artyleryjskiego na miasta (szczególnie Kijów i Charków) i zmuszenie rządu Ukrainy do kapitulacji w celu ograniczenia ludobójstwa (straty wśród ludności cywilnej na skutek ataku artyleryjskiego liczone byłyby w dziesiątkach tysięcy). O tym że taki atak może wchodzić w grę wskazują doniesienia (filmy i zdjęcia - analiza OSINT Reduty) o podciąganiu w okolice Kijowa ciężkich dział kal. 203 mm 2S7 Pion, na podwoziach gąsienicowych, o donośności prawie 40 km, które mogą także strzelać pociskami jądrowymi (ta opcja wydaje się prawie niemożliwa). Działo takie może wystrzeliwać co 2,5 minuty pocisk o wadze 110 kg. Gdyby Rosjanie użyliby tego uzbrojenia przeciwko Kijowowi (3 mln mieszkańców) to efekty byłyby nieobliczalne. Wprawdzie jest to konstrukcja sprzed prawie 50 lat, jednakże do zburzenia miasta i zadania strat ludności cywilnej - wystarczająca. Ten scenariusz - według zachodnich standardów myślenia wydaje się niemożliwy do realizacji, lecz pamiętajmy ze Ukraińcy (i pośrednio Polska) cały czas ma do czynienia z bolszewizmem, co z tego, że w odmienionej i ubranej w najdroższe garnitury postaci.


.........................................................


Biuletyn Wojenny
Dzień 5

Szanowni Państwo,


Wojna przeradza się w pełnoskalowy konflikt, obejmujący coraz więcej zaangażowanych sił, po obu stronach, oraz rozlewa się na coraz większy obszar Ukrainy centralnej i wschodnie. Poza pociskami balistycznymi atakujące cele militarne, np. lotniska, zachodnia Ukraina pozostaje wciąż poza strefą kontaktowej wojny, jak na razie z terenu Białorusi i Nadniestrza nie wkroczyły żadne rosyjskie siły naziemne. Stan ten może się jednak zmienić w następnych dniach. W związku z przekazywaniem broni na Ukrainę transferem przez Polskę nie można wykluczyć interwencji wzdłuż granicy ukraińsko-polskiej z zamiarem jej odcięcia np. z rejonu Brześcia, gdzie notuje się koncentracja sił rosyjskich.

Pełna treść dzisiejszego Biuletynu Wojennego dostępna jest na naszej stronie:?

https://rdiplad.org/inwazja-rosji-na-ukraine


.........................................................


Szanowni Państwo,

Coraz bardziej widoczny staje się rozdźwięk między w miarę sprawnymi, do niedawna, rosyjskimi operacjami zgrupowania krymskiego i donbaskiego, a improwizowanymi, nieprzygotowanymi operacjami w obwodzie sumskim, charkowskim i czernihowskim oraz pod Kijowem. Można przypuszczać, że na froncie południowym, najtrudniejszym dla Sił Zbrojnych Ukrainy (SZU), zgrupowanie krymskie realizuje wcześniej zaplanowane i odpowiednio przygotowane plany odcięcia Ukrainy od Morza Azowskiego i Morza Czarnego. Na wielu odcinkach frontu widać jednakże nie tylko zmniejszenie tempa rosyjskiego natarcia, ale również postępującą dekompozycję zdolności bojowych poszczególnych batalionowych grup taktycznych. Zauważalne jest stopniowe przechodzenie wojsk rosyjskich z bezpośredniego kontaktowego boju, do ostrzałów z użyciem broni stand-off, lotnictwa i artylerii, w tym coraz częstszych ataków powierzchniowych. Na znacznych, zajętych teoretycznie obszarach, siły rosyjskie nie mają żadnej kontroli, nie są w stanie utrzymać linii komunikacyjnych.

Codziennie publikujemy nowe informacje dotyczące brutalnego ataku Rosji na Ukrainę.
Na naszej stronie znajdziecie Państwo pełną treść Biuletynu Wojennego.
https://rdiplad.org/inwazja-rosji-na-ukraine

Z wyrazami szacunku,
Maciej Świrski
Prezes Reduty Dobrego Imienia

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

18 Kwietnia 1947 roku
Urodził się Jerzy Stuhr polski aktor teatralny i filmowy


18 Kwietnia 1955 roku
Zmarł Albert Einstein, niemiecki fizyk pochodzenia żydowskiego, laureat Nagrody Nobla (ur. 1879)


Zobacz więcej