Czwartek 16 Stycznia 2025r. - 16 dz. roku, Imieniny: Mascelego, Włodzimierza
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 23.01.22 - 18:45 Czytano: [556]
Dział: Śladami naszych przodków
Polskie kolędowanie
Nasza Redakcja na wyjątkowym zaproszeniu
Korzystając z wyjątkowego zaproszenia pana Romana Figarskiego, członka Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Nasza Redakcja miała zaszczyt posłuchać wyjątkowego koncertu kolęd i pastorałek. Utwory te w mistrzowski sposób wykonywał w kościele pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.
...Zdrów bądź, królu anielski, k nam na świat w ciele przyszły
Tyś _zajiste Bóg skryty, w święte czyste ciało wlity.
Zdrów bądź, Stworzycielu wszego stworzenia,
narodziłś się w ucirpienie przez swego luda zawinienie...
Wartość kolędy
Kolędy to utwory religijne wykonywane na cześć nowo narodzonej Bożej Dzieciny, w maleńkim miasteczku Betlejem. Wychwalano nimi nadejście Pana Panów i Króla Królów. Wspólne kolędowanie polskich rodzin, zawsze wyzwalało szczególne więzi między nimi, a działo się tak przede wszystkim w czasie, gdy Polski nie było na mapach politycznych świata. Okres powstania styczniowego, był szczególnym czasem dla każdego Polaka. Wszyscy chcieli doczekać wolnej Ojczyzny i zrzucić z siebie jarzmo trzech zaborów. Śpiew kolęd chyba potrafił utwierdzić ich w przekonaniu wywołania zbrojnego zrywu.
Tradycja polska
W tradycji polskiej łączenie tematyki religijnej z narodową, jest właściwie normatywne. Fakt ten zawsze miał swoje odbicie w literaturze patriotycznej, w której nigdy nie brakowało tendencji mesjanistycznych. Wiązanie sprawy narodowej z tematami sacrum, najlepsze uwidocznienie miało w okresie powstania styczniowego podczas śpiewania kolęd, powiązanych z polskością, która w owym czasie była jedynie w sercach naszych rodaków. Zatem słuchanie kolęd, jest dla nas Polaków czymś szczególnym, czymś wyjątkowym i niczym niezastąpionym. Kolęda jest pewnego rodzaju modlitwą dziękczynną, a przy okazji motywem uwielbiającym Tego, Który nam się narodził w Betlejem.
...Daj nam Nowo Narodzony
Kraj z niewoli swobodzony..
Kraj bogaty kraj szczęśliwy
Daj nam Jezu spolegliwy...
Historia Polski w XIX wieku
Jeżeli prześledzimy historię Polski w XIX stuleciu, można zauważyć pewną prawidłowość. A mianowicie ilekroć miały miejsce wydarzenia ważne dla losów Polaków, odpowiedzią na nie często było układanie pieśni i stosownych kolęd. Jedną z pierwszych polskich kolęd patriotycznych, jest "Hymn do Boga" z roku 1830, kiedy to wybuchło powstanie listopadowe. Był on śpiewany na melodię "Bóg się rodzi". Możemy w niej odnaleźć bardzo dużo tendencji charakterystycznych dla epoki XIX wieku, w której na czele rysuje się polski naród, chociaż będący w tym czasie w niewoli.
Czas powstania styczniowego
Powstanie styczniowe, wybuchło dnia 22 stycznia 1863 roku, a trwało ono do początku października roku następnego. Zryw ten, był wymierzony przeciwko Rosji, która jako jeden z naszych zaborców, dotkliwie terroryzowała naród polski. W styczniu 1863 roku, w Królestwie Polskim stacjonowała 100 tysięczna armia rosyjska. Aleksander Wielopolski, zorganizował tak zwaną brankę Polaków do wspomnianej armii wroga. Planowane przez "czerwonych" na wiosnę powstanie, tym sposobem zostało znacznie przyspieszone, nie było jednak ono jeszcze należycie przygotowane. Powstańcom brakowało potrzebnej broni, a kierownictwo powstania było ze sobą skłócone. Zatem już z góry, powstanie styczniowe kierowało się ku upadkowi. Najdłużej utrzymywały się walczące na Podlasiu polskie oddziały zbrojne pod dowództwem księdza Stanisława Brzuski. Ale wiele innych oddziałów, zostało dużo wcześniej rozbitych przez żądnego polskiej krwi wroga. Powstanie to miało trzech dyktatorów Ludwika Mierosławskiego, Mariana Langiewicza oraz Romualda Traugutta, który był więziony na warszawskiej cytadeli.
Na wspaniałym koncercie RZAWP
Na wspomnianym koncercie, mogliśmy posłuchać wielu kolęd, które w czasach powstania styczniowego często miały wydźwięk patriotyczny. Gdy śpiewali je powstańcy na przełomie roku 1863 i 1864, często niektóre słowa tych pieśni zamieniano na słowa dom, Ojczyzna, naród... Słuchając Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, nie tylko tymi utworami przeniesieni zostaliśmy w jakiś majestatyczny wymiar. Ale wszyscy wspomnieliśmy czas, kiedy to właśnie polska kolęda, miała wydźwięk pieśni wolnego kraju.
Raz jeszcze dziękujemy panu Romanowi Figarskiemu, za zaproszenie Naszej Redakcji na wspomniane wydarzenie kulturalne do Skarżyska- Kamiennej. Koncert ten prowadziła Katarzyna Soja. A mogliśmy na nim posłuchać:
Festival fanfare for Christmas, w wykonaniu orkiestry RZAWP
"Kolęda żołnierska" w wykonaniu N. Winnik
"Pójdźmy wszyscy do stajenki" w wykonaniu J. Kierdelewicza
"Anioł pasterzom mówił" w wykonaniu N. Winnik
"Dzisiaj w Betlejem" w wykonaniu J. Kierdelewicza
"Gdy śliczna Panna" w wykonaniu N. Winnik
"W żłobie leży" w wykonaniu J. Kierdelewicza
"Wheres to line to see Jesus" w wykonaniu J. Labuń
"Lulaj Synku, lulaj" w wykonaniu N. Winnik
"Kołysanka", którą wykonali N. Winnik oraz J. Kierdelewicz
"Przybieżeli do Betlejem" w wykonaniu J. Labuń
"Bracia patrzcie jeno" w wykonaniu J. Kierdelewicza
"Lulajże Jezuniu" w wykonaniu N. Winnik
"Gdy się Chrystus Rodzi" w wykonaniu J. Labuń
"You raise me up" w wykonaniu J. Labuń
"Kto wie czy za rogiem" w wykonaniu J. Labuń oraz
"Bóg się rodzi" w wykonaniu wszystkich solistów i chóru
Dyrygentami byli ppłk Marcin ŚLĄZAK oraz mjr Dariusz KACZMARSKI, a solistami Natalia WINNIK, Judyta NOWAK-LABUŃ oraz Jan KIERDELEWICZ.
Ewa Michałowska -Walkiewicz
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
Historia karnawału
Biskup Rzymu Petro Gavani, nigdy nie był przeciwny zabawom karnawałowym, niektóre nawet organizował sam w swojej papieskiej siedzibie...
11.01.25 - 18:11 | Czytaj więcej
16 Stycznia 1991 roku
Rozpoczęła się w Iraku akcja Pustynna Burza
16 Stycznia 1941 roku
Urodziła się Ewa Demarczyk, polska piosenkarka, wykonawczyni piosenek literackich, związana z kabaretem „Piwnica pod Baranami (zm. 2020r.)