Czwartek 28 Marca 2024r. - 88 dz. roku,  Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 06.01.22 - 21:29     Czytano: [309]

Karnawałowe spotkania taneczne


W XIX wiecznej Polsce

W dobie dziewiętnastego stulecia, kiedy to naszej Ojczyzny nie było na mapach politycznych świata, wszyscy w okresie karnawału poprawiali sobie humory, uczestnicząc w organizowanych wówczas imprezach i balach.

Szał tańca


W XIX wieku, każdego człowieka ogarniał szał tańca. Na karnawałowych balach bawiono się przez kilka tygodni, nie tylko tańcząc i spożywając spore ilości trunków, ale przede wszystkim jedząc wspaniałe potrawy. Tańczyli wówczas wszyscy, do białego rana, by znów wieczorem udać się na kolejną ucztę karnawałową. O spotkaniach karnawałowych często pisał Boy Żeleński... pot lał się z czoła, z kołnierzyka na szyi robił się mokry sznurek... co wyborniejsi uczestnicy balu karnawałowego, brali ze sobą zapasowe koszule, bo jak mówił Boy Żeleński, z niejednej przetańczonej garderoby można było wycisnąć aż wiadro potu...

Jak w letargu...

Dziewiętnastowieczne społeczeństwo żyło jak w letargu, a co najważniejsze wówczas nikt pracodawcy nie musiał tłumaczyć się ze zmęczenia w pracy. Intratnym zajęciem była wówczas posada fordansera. Prowadził on na balach wspólne tańce oraz wszelkiego rodzaju taneczne zabawy. Karnawał było widać wszędzie. Gazety chętnie rozpisywały się na wspomniany temat. Nawet w kalendarzach reklamowane były damskie stroje karnawałowe. Całe miasta obklejano afiszami zapraszającymi na karnawałowe huczne bale. Podobnie było w przypadku ogłoszeń prasowych, w których to fabryka kapeluszy wynajmowała takowe na bale karnawałowe, pasujące do wszelkiego rodzaju sukien damskich i męskich strojów wizytowych.

Tani fryzjer

W okresie karnawału już od dnia 3 stycznia 1840 roku, można było skorzystać z tanio wykonanej fryzury karnawałowej lub męskiej przycinki włosów lub też wąsika. Warszawski fryzjer pan Zajączkowski, wypożyczał dodatkowo peruczki lub męskie tupeciki przyklejane do łysinki pszczelim woskiem. Kraj stawał się małą Wenecją, a zabawy należały niejako do ludzkiego obowiązku rozerwania duszy i ciała.

Rozporządzenie władz

W 1826 roku wydane zostało rozporządzenie władz austriackich, które określiło dni, w których ...muzyka i tance, miejsce mieć mogą... Tak się stało, ponieważ wielka sala balowa, znajdowała się obok mieszkania gubernatora austriackiego w Krakowie, któremu głośna muzyka i śpiewy bardzo przeszkadzały. Polacy jednak nie bardzo brali sobie do serca austriackie nakazy. Bale się oczywiście odbywały lecz bardziej uszczelniano wówczas okna wspomnianych sal.

Gdy zajechali goście

Gdy w jakimś majątku ziemskim goście przyjechali do gospodarzy w okresie karnawału, wówczas to po obiedzie wynoszono stoły z największego pokoju, kazano stroić instrumenty muzykom i szykowano się do tańca. Henrieta Błędowska wspomina, że nawet... krzesła, stoły i bilard na dwór wynoszono, aby miejsce do tańca uwolnić... Do dużych miast zjeżdżały rodziny z całej okolicy, z pobliskich miasteczek i majątków. Często na wyjazd taki oszczędzano przez cały rok. Kobiety zamawiały u krawców najpiękniejsze suknie balowe, kupowały żelazka do włosów, ażurowe pończoszki i kapelusiki z piórkiem. Koszty takich eskapad nie były małe, ale warto było w siebie inwestować szczególnie wtedy, jak owa dama chciała sobie poszukać męża. Bale wydawane w miastach w okresie karnawału często nosiły nazwę jarmarków matrymonialnych, gdyż za wszelką cenę w tym czasie chciano sobie znaleźć drugą połówkę. Jak pisała Eliza Orzeszkowa ...kawalerowie biegali za posażnymi pannami, jak harty za zającem. Rozglądali się za dziewczętami, co by miały osiemnaście lat i tyleż samo wiosek. To nic, że od panien czuć było prowincją, gdy miały one inne zalety w postaci sporego posagu...

Ewa Michałowska- Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

28 Marca 1943 roku
Zmarł w Kaliforni Siergiej Rachmaninow, rosyjski kompozytor, pianista i dyrygent (ur. 1873)


28 Marca 1892 roku
Urodził się Stanisław Dąbek, polski płk, dowódca Lądowej Obrony Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej (zm. 1939)


Zobacz więcej