Czwartek 16 Stycznia 2025r. - 16 dz. roku, Imieniny: Mascelego, Włodzimierza
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 07.12.21 - 20:20 Czytano: [1169]
Dział: Głos Polonii
Listopadowe refleksje
"Ojczyzno! Jeśli każdy wśród narodów świata
Ma własnego anioła, który pod olbrzymie
Skrzydła chroni go swoje, obrońca i czata,
To, o Polsko, twój anioł Wolność ma na imię!"
(A. Oppman: Hymn wolności, 383; 7)
Listopad to miesiąc zadumy, pamiętamy o naszych zmarłych, odwiedzając ich na cmentarzach. Wyjątkowy miesiąc dla polskiej historii, to w listopadzie po 123 letniej niewoli Polska odzyskała niepodległość, dlatego nie wolno nam o tym zapomnieć. Mamy obowiązek wobec naszych bliskich, wobec tych co oddali życie w walce o wolność Ojczyzny, jesteśmy winni im pamięć.
28 listopada 2021 r. po Mszy świętej o godz. 14:15 w Auli Jana Pawła II w Jezuickim Ośrodku Milenijnym odbyła się poetycko - patriotyczna biesiada, pod hasłem: "Człowiek jest powołany do wolności. Wolność nie oznacza prawa do samowoli"(JP II),warto przypominać i zagłębić się nad przesłaniami Wielkiego Polaka Świętego Jana Pawła II, który całował ziemię jak ręce matki Ojczyzny.
Słowo wstępne wygłosił o. Marek Janowski SJ opiekun duchowy poetów i artystów. W swojej wypowiedzi mówił o umiłowaniu Polaków do wolności w dziejach historii Polski, jak również o ofiarach jaki poniósł naród polski w walce o niepodległość. O. Marek na zakończenie swojej wypowiedzi poprowadził modlitwę polecając zmarłych w walce o wolność. Całość programu rozpoczął apel poległych, prowadzony przez Krzysztofa Wasik z Kazimierza Szymańskiego. Do apelu przywołano Kosynierów walczących przy boku generała Tadeusza Kościuszki w bitwie pod Racławicami i Maciejowicami. Legiony Polskie utworzone we Włoszech, walczące pod dowództwem generała Henryka Dąbrowskiego. Podchorążego Piotra Wysockiego, który dał znak do rozpoczęcia Powstania Listopadowego, generała Józefa Sowińskiego obrońcę Woli, który zginął wysadziwszy się wraz z szańcem. Spadkobierców Sowińskiego walczących w Powstaniu listopadowym, Romualda Traugutta dyktatora powstania styczniowego powieszonego przez cara na stokach warszawskiej cytadeli. Powstańców z 1863 r walczących z Moskalami pod Nową Wsią, Stoczkiem, Skałą Ignacewem. Naczelnika Józefa Piłsudzkiego dowódcę Legionów Polskich i twórcę odradzającego się państwa po 123 letniej niewoli. Zespół wraz z przybyłymi na spotkanie odśpiewał Hymn Polski, następnie została odczytana odezwa do Narody, oto jej urywek:
"Spełniły się po 123 latach niewoli słowa Józefa Wybickiego: "Co nam obca moc wydarła - szablą odbierzemy".
Strzały w Sarajewie, od których zginął austriacki następca tronu, arcyksiążę Ferdynand były przyczyną wybuchu w 1914 r. światowej
Wojny. Miała ona zaspokoić roszczenia, pogodzić sprzeczne interesy i przełamać konflikt między europejskimi mocarstwami, a głównie tymi, które były zaborcami wobec Polski czyli Rosja, Prusami i Austrią. W rezultacie wojny upadły stare monarchie.
Rewolucyjny zryw rozlał się całą falą od Moskwy po Berlin i Wiedeń".
Świadomi nadchodzących przemian Polacy służący niejednokrotnie w zaborców armiach myśleli w okopach wojny pozycyjnej o tym, że dość już tyranii zaborców, że wszystkie narody mają prawo do samostanowienia, do własnej kultury, języka ojczystego, wiary ojców i pomyślnego rozwoju gospodarczego pod Własnymi rządami. Marzenia te ziściły się. Padła Tyrania. Rosyjska Rewolucja zmiotła carat, abdykowali cesarze w Berlinie i Wiedniu.?
(...) W dalszej części odezwy zebrani z uwagą wysłuchali
(...) "Argumentem w staraniach o niepodległość, byt Polski.
I dlatego został spełniony postulat prezydenta USA Wilsona, który w 13 punkcie swojego orędzia powiedział, że;... Niepodległa Polska z dostępem do morza powstać musi..."(...) "Wieczna chwała Lwowskim orlętom, obrońcom Radzymina, oraz tym Pułkom i dywizjom, które pod generalnym dowództwem komendanta Józefa Piłsudzkiego uratowała Polskę w 1920 r. przed bolszewickimi hordami. Ta bitwa zyskała w świadomości Polaków miano "Cudu nad Wisłą", a przez historie wojen została uznana za 18 bitwę w dziejach Świata - jeśli chodzi o mądrość dowództwa i ewentualne konsekwencje przegranej". Odezwę do Ludu Polskiego napisał już nieżyjący poeta, aktor, wydawca W. Janusz Obara, oraz odczytał ją sam, w Jezuickim Ośrodku Milenijnym 2009 roku.
Mężczyźni z teatru "Rzepicha" w składzie Ryszard Szymański, Krzysztof Wąsik, Władysław Wytrwał, Robert Chmura. Bazyli Skoczeń odśpiewali Modlitwę:
"o Panie któryś jest na niebie,
wyciągnij sprawiedliwą dłoń,
wołamy z cudzych stron do Ciebie,
o polski dach i polską broń (...), kiedy ucichła pieśń, popłynęły słowa poezji "O broń i orły narodowe, Prosimy Cię Panie"(...)Wiersze patriotyczne czytali; Maria M. Purymska, Beata Korzeniak i Alina Szymczyk, również nadesłane z Polski, Ewy Michałowskiej- Walkiewicz, Janiny Malickiej, wspaniałego poety Władysława Panasiuka, który po wielu latach emigracji wrócił do Ojczyny, Poemat śp. Władysława Janusza Obary "Pro, fide et libertate" o generale Kazimierzu Pułaskim bohaterze, który zginął pod Savannach w walce o wolność Ameryki 11 października 1779 r.
"Wolność krzyżami się mierzy" słowa Św. Wielkiego Polaka Jana Pawła II, "Walka o wolność gdy się raz zacznie, z ojca krwią spada na syna(...) słowa (Giaura w tłum. A. Mickiewicz). Polacy to naród miłujący wolność, stąd tyle poświęceń i krwi przelanej w dziejach historii. "Bóg dał nam wolność i zadał jednocześnie", powiedział JP II.
Słowa poezji przeplatały pieśniami między innymi; "Pieśń konfederatów barskich" z 1768 r. "Podróż na Sybir" opowieść o młodzieńcu z Polski, wiezionego na Syberię i zastrzelonym przez moskala, za słowa odwagi wypowiedziane w kibitce, za to, że był Polakiem. Pielęgnujmy pamięć o naszych bohaterach, bowiem zaszczytem jest być Polakiem, nasza historia wyraźnie pokazuje nam ilu wspaniałych mieliśmy naszych potomków, którzy miłowali wolność i sprawiedliwość oddając za nią życie, za słowami na ustach "Bóg, Honor i Ojczyzna".
W programie przekazano ciekawostkę, kiedy generał Tadeusz Kościuszko 10 października 1794 r. podczas bitwy z wojskiem rosyjskim, "Spadając z konia pod Maciejowicami - krzyknął "Wolność" - Kościuszko miał wypowiedzieć słowa, które włożyła mu w usta legenda: FINIS POLONIAE - oto kres Polski. "To istotnie był kres Polski, na długie 123 lat, bo w 1795 r. trzy mocarstwa Rosja, Austria i Prusy, dokonały III rozbioru Polski. Niektórzy historycy mówią, że Polska umarła pod Maciejowicami. Zebrani w Auli Jana Pawła II śpiewali z wykonawcami pieśni; "Ojczyzno ma", "Czarna Madonna", "W krwawym polu", pieśni Piłsudczyków; "Jedzie, jedzie na kasztance", "Pierwsza Brygada", "Maszerują Strzelcy", "Wojenko, wojenko", "Tam na błoniu", "Bywaj dziewczę młode".
"Pamięć i tożsamość" to słowa jak dzwon kościelny nawołujące do pielęgnowania naszej historii, Polacy to wspaniały królewski naród, który ma piękną i szczytną historię, dlatego mamy obowiązek przekazywać naszym pokoleniom. W biesiadzie udział wziął o. Józef Polak SJ, który ma pozostać na dłużej w JOM, przywitany gorącymi brawami.
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
Spotkanie opłatkowe w Chicago
Podczas homilii o. Józef przytoczył słowa: "Źródło naszej wiary widzę jedynie w Jezusie Chrystusie..." Podczas mszy zostało poświęcone również kadzidło i kreda...
16.01.25 - 14:44 | Czytaj więcej
16 Stycznia 1791 roku
Urodził się Henryk Dembiński, polski generał, uczestnik powstania listopadowego (zm. 1864)
16 Stycznia 1991 roku
Rozpoczęła się w Iraku akcja Pustynna Burza