Niedziela 6 Października 2024r. - 279 dz. roku, Imieniny: Artura, Fryderyki
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 28.11.21 - 23:15 Czytano: [1784]
Dział: Internet i komputery
Wywiad premiera w DPA
W wywiadzie dla niemieckiej DPA opowiadam m.in. na pytania dotyczące sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i tłumaczę stanowisko Polski w kluczowych kwestiach.
Nasza granica jest dość szczelna i bezpieczna dzięki 15 000 funkcjonariuszy Straży Granicznej. Radzimy więc sobie sami, bez pomocy Frontexu, który ma jedynie do 1200 funkcjonariuszy straży granicznej i przybrzeżnej na wszystkich zewnętrznych granicach Unii Europejskiej. Potrzebujemy natomiast przede wszystkim wspólnego, twardego stanowiska przeciwko manipulacjom i wojnie hybrydowej. Łukaszenko wykorzystał niedawno rozmowę telefoniczną z Angelą Merkel do rozpowszechnienia kłamstwa, jakoby zgodziła ona się na przetransportowanie 2000 imigrantów korytarzem do Niemiec i innych krajów europejskich. W ten sposób eskaluje napięcie.
Jedność w Europie w kwestii podejścia do migrantów jest o wiele większa niż trzy czy cztery lata temu. Poprzednia polityka wobec uchodźców okazała się błędem. Większość krajów UE, z wyjątkiem jednego czy dwóch, zrozumiała, że nie możemy prowadzić polityki otwartych drzwi i "multikulti".
Niepokojące są również dodatkowe ruchy wojsk rosyjskich wokół Ukrainy - ale Rosja jako broni używa także szantażu energetycznego.
Ukraina jest uzależniona od rosyjskich dostaw ropy, gazu, a nawet węgla. Mam nadzieję, że obliczu tych wydarzeń nowy rząd niemiecki zrobi wszystko, aby Nord Stream 2 nie stał się kolejnym narzędziem w arsenale prezydenta Putina.
W tym wywiadzie odnoszę się także do kwestii reparacji. Tworzymy Instytut Strat Wojennych imienia Jana Karskiego, podpisałem decyzję o jego powstaniu w poniedziałek. Ten instytut połączy nasze wysiłki, by przeanalizować wszystkie straty, ale także by przeanalizować podejście, jakie zamierzamy przyjąć. Nasze dobre relacje i współpraca wymagają tego, żeby Polska została sprawiedliwie potraktowana i otrzymała rekompensaty za szkody wyrządzone przez Niemcy w Polsce podczas II wojny światowej. Wierzę, że uda nam się dojść do porozumienia także w tej sprawie.
Mateusz Morawiecki
Facebook
Historyk - 18.01.22 19:33
Polacy to się powinni domagać reparacji wojennych od BRYTYJCZYKÓW.
To Brytyjczycy wykorzystali nas do przedłużenia końca swojego imperium.
Zamiast słuchać tego co kazano gadać Morawieckiemu, należy zapoznać się z tym tekstem
https://www.bbn.gov.pl/ftp/dokumenty/Strategia_Bezpieczenstwa_Narodowego_RP_2020.pdf
Irek Mrugała - 17.01.22 21:18
A może w kwestii niemieckich reparacji wojennych dla Polski, nie dostrzegamy siły ducha, serca i umysłu polskiego Kościoła? Może dyplomacja kościelna powinna włączyć się do rozmów i rokowań w sprawie odszkodowań dla Rzeczypospolitej Polskiej? Kościół polski poniósł ogromne straty personalne ale i materialne, z tytułu niemieckich zbrodni ludobójstwa i grabieży stanu posiadania instytucji Kościoła. Może czas nawiązać do metod pracy, tak wielkich postaci polskiego Kościoła, jak wybitny polski duchowny, dyplomata i doradca Władysława Jagiełły, arcybiskup gnieźnieński i pierwszy prymas Polski, Mikołaj Trąba?. Obecnie polski Kościół spychany jest do roli wielkiego milczącego i wielkiego nieobecnego. Chyba już czas na renowację i ożywienie relacji państwo - Kościół?. Dla obopólnego pożytku. Rolą Kościoła jest misja. Może czas na zorientowanie polskich diecezji na ewangelizacyjne braki - w Gryfii, na Pomorzu Przednim i w podobnych miejscach, atakowanych przez marksizm i islam?
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Ściągnięte z Facebooka
Skoro PiS wprowadził 500+ 300+ 13 i 14 emerytury, przekopał Mierzeję, tunel na Zakopiance, w Świnoujściu, rozpoczął gigantyczne zbrojenia armii, dał dzieciom laptopy...
14.08.24 - 12:35 | Czytaj więcej
06 Października 1951 roku
W Zbereżu poległ w walce ppor. Edward Taraszkiewicz ps. "Żelazny"
06 Października 1745 roku
Urodził się Franciszek Smuglewicz, polski malarz, rysownik (zm. 1807)