Sobota 18 Stycznia 2025r. - 18 dz. roku,  Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 29.09.21 - 18:37     Czytano: [567]

Dział: WPiS

WPiS - Numer 9/2021 - Zapraszamy do lektury


Ukazał się już najnowszy, wrześniowy numer "Wpisu". Jak każdego miesiąca przygotowaliśmy dla Państwa całą serię felietonów na aktualne tematy, a także - wyselekcjonowany zbiór artykułów historycznych powiązanych z bieżącymi rocznicami. W związku z niedawną, tak wyczekiwaną przez Polaków beatyfikacją czcigodnego Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego nie mogło zabraknąć historycznego tekstu św. Jana Pawła II (wówczas jeszcze kardynała Karola Wojtyły, metropolity krakowskiego) poświęconego Prymasowi Tysiąclecia: "Nade wszystko jednak jako Prymas Polski jest wyrazicielem i apostołem (...) zakorzenienia Ewangelii, Łaski i Kościoła w duszach Polaków i w dziejach tysiącletniej wspólnoty narodu. Jest żarliwym i pełnym miłości synem swej ziemskiej Ojczyzny", pisał w 1971 r. ks. kard. Wojtyła, trafnie rozpoznając dziejową rolę wielkiego Prymasa. W związku z 82. rocznicą wybuchu II wojny światowej prezentujemy także artykuł prof. Wojciecha Polaka, w którym autor przypomina potworne barbarzyństwo, do którego kilkadziesiąt lat temu zdolne były "zamożne, kulturalne Niemcy". Prof. Polak nie bez powodu porusza także temat reparacji za grabież i mordy, których Niemcy do tej pory nie chcą Polsce wypłacić. Zamieszczamy także fragment długo wyczekiwanego V tomu "Dziejów Polski" prof. Andrzeja Nowaka; wybitny historyk tym razem opisuje fenomen polskiej husarii - najlepszej jazdy świata. Nie brakuje także poruszającego świadectwa znanej dziennikarki Anny Popek o niezwykłej łasce otrzymanej przez wstawiennictwo św. Charbela. Natomiast Leszek Sosnowski z właściwą sobie publicystyczną swadą i polityczną przenikliwością (nie szczędząc przy tym ostrych słów) komentuje postawę "polskiej" opozycji w kwestii trudnej sytuacji na polskiej granicy z Białorusią. Wrześniowy "Wpis" to ponad 100 stron wciągającej lektury!

- Dobrodzieje i złodzieje Leszek Sosnowski nie pozostawia złudzeń w kwestii tego, co tak naprawdę kryje się za głośnym "humanitaryzmem" zarówno niemieckiej Willkommenspolitik, jak i powielającej sposób jej myślenia postawie "polskiej" opozycji wobec problemu migrantów. W tle szokująca historia uchodźców z bośniackiej Srebrenicy gościnnie przyjętych przez austriacką rodzinę...
- Symbol historycznej próby, w której Kościół sprawdza swoje siły Artykuł kard. Karola Wojtyły (przyszłego papieża Jana Pawła II) o historycznej roli Prymasa Tysiąclecia w historii Kościoła katolickiego w Polsce.
- Mój Charbel - Boża opowieść Piękne świadectwo wiary dane przez znaną i popularną dziennikarkę TVP Annę Popek; autorka opisuje uzdrowienie swojej Mamy za wstawiennictwem libańskiego mnicha św. Charbela.
- Jednoznaczna postawa ks. Stanisława Nagyego silnie wpływała na młodzież Janina Świerzyńska przypomina postać niezłomnego duchownego, który stał się wielkim autorytetem moralnym zwłaszcza dla młodych ludzi.
- Przełamać jednym cięciem, rozbić jednym uderzeniem Znakomity historyk prof. Andrzej Nowak w porywający sposób pisze o najlepszej jeździe świata - czyli o polskiej husarii. Fragment długo oczekiwanego V tomu "Dziejów Polski".
- Nie zwiążemy się z Gazpromem długotrwałym kontraktem Z serii patriotyzm gospodarczy prezentujemy wywiad z Pawłem Majewskim, prezesem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA. Rozmawiał Adam Sosnowski.
- Zamożne, kulturalne Niemcy kilkadziesiąt lat temu zdolne były do ludobójstwa i bestialstwa Masowe mordy na jeńcach wojennych i ludności cywilnej (zwłaszcza inteligencji), wywózki na przymusowe roboty, niszczenie i grabież dorobku polskiej kultury... to tylko niektóre niemieckie zbrodnie dokonane na Polakach w l. 1939-1945, o czym przypomina prof. Wojciech Polak.
- Odwaga protestu na prowincji boleśnie odbija się do dzisiaj Historia solidarnościowych protestów w bartoszyckich Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego ?Morena? opisana przez Krzysztofa Kolczyńskiego.
- Przeciwwagą dla domu wariatów jest zdrowy rozsądek O poważnych problemach nękających współczesną cywilizację i o sukcesach m.in. "Świata Chrystusa", "Roztrzaskanego lustra" i "Buntu barbarzyńców" z prof. Wojciechem Roszkowskim rozmawia Anna Popek.
- Burzliwe dzieje i silne emocje muzycznej rywalizacji O najbardziej znanym warszawskim pomniku i o... duchu sportowej rywalizacji, który stał się inspiracją dla powstania Konkursu Chopinowskiego, pisze dr Monika Makowska.
- Siła wiary, rozumu i miecza. Ks. prof. Janusz Królikowski przybliża postać "papieża Odsieczy Wiedeńskiej" - Innocentego XI. To do niego król Jan III skierował pamiętne słowa "Venimus, vidimus, Deus vicit".
- Tam, gdzie można być posłem mimo kradzieży miliarda dolarów Mołdawski reportaż Jakuba Augustyna Maciejewskiego.
- Upadek nauk pociąga za sobą powszechną ciemnotę Prof. Piotr Biliński przypomina postać znakomitego krakowskiego historyka - prof. Feliksa Konecznego.
- Kazimierz Kowalski - od bigbitu do belcanta Wspomnienie o przedwcześnie zmarłym wybitnym artyście operowym i niestrudzonym organizatorze życia muzycznego. Mało kto w dobie spłycenia gustów muzycznych potrafił tak zainteresować publiczność muzyką klasyczną...
- Łączka pedagogiczna kwiatów, ale i chwastów pełna O urokach i trudach pracy pedagogów wyłaniających się z kart dawnych pamiętników pisze prof. Ryszard Kantor.
- Doszczętne wykorzenienie Polaków i polskości Ciąg dalszy tragicznej historii "Operacji Polskiej" w ZSRR, w wyniku której śmierć poniosło ponad 100 tys. Polaków. Dr Marek Klecel w przejmujący sposób opisuje dramaty tysięcy polskich rodzin...
- Unicestwiono wielowiekowy dorobek społeczny, materialny i kulturowy Dr Magdalena Kulesza przypomina dzieje kresowych pałaców w Pietniczanach i Strzyżawce zniszczonych przez rewolucyjną tłuszczę.
- Mogła ze sobą zabrać tylko głód, który odtąd towarzyszył jej na co dzień Reportaż ks. dr. Michała Damazyna z rozmowy z sybiraczką, panią Ireną Nowicką.
- Serdecznie dobry człowiek bł. Edmund Bojanowski. Historię życia niestrudzonego działacza społecznego przedstawia Czesław Ryszka.
- Repatrianci (1) O trudach życia powracających do ojczyzny po wielu latach pobytu "na nieludzkiej ziemi" (tereny byłego ZSRR) w poruszający sposób pisze Anna Mączka.
- Aby zwyciężyć w nowoczesnej wojnie, trzeba porwać tłumy, przekonywał publicysta IKC Zygmunt Grotowski, dodając, iż "pięknego Helu nie można bronić tak, jak się walczyło o piękną Helenę". Tekst napisany na trzy miesiące przed pamiętnym wrześniem 1939 r.
- Prawy sportowiec i polityk Zbigniew Pietrzykowski Dzieje życia znakomitego pięściarza, czterokrotnego mistrza Europy, trzykrotnego medalisty olimpijskiego i posła na Sejm II kadencji przybliża Krzysztof Szujecki.
- Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata.
- Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: 8 Feniksów dla autorów Białego Kruka, materiały reklamowe najnowszych książek, propozycja ich internetowego zamawiania i jesienny wiersz Leszka Długosza.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

18 Stycznia 2006 roku
Zmarł Jan Twardowski, polski ksiądz, poeta katolicki (ur. 1915)


18 Stycznia 2021 roku
Zmarła Maria Koterbska, piosenkarka, szczególnie popularna w latach 50. i 60. XX w. ( „Augustowskie noce”, „Brzydula i rudzielec”, „Parasolki”. (ur. 1924r.)


Zobacz więcej