Wtorek 14 Stycznia 2025r. - 14 dz. roku, Imieniny: Feliksa, Hilarego, Martyny
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 26.07.21 - 13:17 Czytano: [651]
Dział: Śladami naszych przodków
Historia gry na bębnie
Dla rytmu i dla kondycji
Nasza Redakcja wybrała się do Szydłowca, gdzie mogła zgłębić historię najstarszego instrumentu jakim jest bęben, dający początek znanej wszystkim perkusji. Mężczyźni lubili grać na bębnie, gdyż nabijali oni orkiestrze rytm, a dodatkowo podnosili tym sposobem swoją kondycję fizyczną, bez dodatkowej gimnastyki.
Wycieczka do muzeum
Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu, gromadzi artefakty materialne i niematerialne oparte na tradycji muzycznej związanej z ludowym instrumentarium. W zbiorach muzeum, znajdują się głównie polskie ludowe instrumenty muzyczne. Muzeum jest organizatorem cyklicznych wystaw, konkursów, warsztatów, koncertów muzyki tradycyjnej i ludowej oraz muzyki jazzowej i klasycznej, inspirowanej muzyką tradycyjną.
Poznajmy bliżej bęben
Bęben, to instrument muzyczny z grupy membranofonów. Składa się on z walcowatego korpusu rezonansowego i 1 lub 2 membran. Dźwięk wydobywa się z niego z cyklicznego uderzania w membranę bębna pałeczkami lub też specjalnymi szczoteczkami, dłonią lub palcami, a także w wyniku jej pocierania. Bęben pochodzi z epoki neolitycznej i należy do najstarszych instrumentów świata.
Taraban
Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany:
Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany
Taraban czyli inaczej mówiąc tułumbas, to innymi słowy duży, podłużny bęben należący w minionych wiekach do kapel wojsk najemnych lub janczarskich. Używany był on też w dawnym wojsku polskim. Tarabanów używano do nadawaniu taktu w marszu oraz w bitwach, a także do przekazywania rozkazów. Takie zastosowanie miał taraban w bitwie pod Carrhae. Bitwa pod Carrhae w Turcji, to starcie zbrojne, do którego doszło w dniu 9 czerwca 53 roku p.n.e. pomiędzy legionami Imperium Rzymskiego a Partami, dziś mieszkańcami Iranu. Bitwa ta, była jedną z największych klęsk, jakie w swojej historii poniosło Imperium Rzymskie. W niej to rytm do ataku nadawały właśnie głośne tarabany.
Zwyczaje bębniarskie w Polsce
Bęben miał bardzo duże znaczenie w historii Polski. Używano jego tonów do radowania się z dobrych zbiorów zwiezionych z pól, wygrywano na nim głośne tony gdy urodziło się w bogatej rodzinie dziecko a głównie chłopiec, bębnami żegnała wioska maszerujących na wojnę żołnierzy, a także witano wiosnę jako Panią Naturę dającą dobry zasiew pod obfite plony.
Oglądając zbiory muzealne w Szydłowcu, mogliśmy posłuchać różnych opowieści, w których główną rolę grał właśnie bęben i jego późniejsza odmiana czyli taraban.
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
Historia karnawału
Biskup Rzymu Petro Gavani, nigdy nie był przeciwny zabawom karnawałowym, niektóre nawet organizował sam w swojej papieskiej siedzibie...
11.01.25 - 18:11 | Czytaj więcej
14 Stycznia 1934 roku
Urodzil się Marek Hłasko, powieściopisarz (zm. 1969)
14 Stycznia 1770 roku
Urodził się Adam Czartoryski, polski przywódca Wielkiej Emigracji, utworzonej po upadku powstania listopadowego (zm. 1861)