Czwartek 16 Stycznia 2025r. - 16 dz. roku, Imieniny: Mascelego, Włodzimierza
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 18.07.21 - 17:47 Czytano: [391]
Dział: Śladami naszych przodków
Mural
Historia malunku na ścianie
Muralem zasadniczo jest każde malowidło, które powstaje bezpośrednio na ścianie. Historia murali sięga zatem dziesiątek tysięcy lat i ma swój początek w prehistorycznych jaskiniach. Najstarszym takim znaleziskiem, są wizerunki w Jaskini Chauveta we Francji, a liczą one sobie około 30 tysięcy lat. Panie Anna i Paula Biskup z Suchedniowa, także wykonują murale ścienne, które przejawiają w sobie prawdziwy artyzm.
Znalezisko historyczne w Lascaux
Niespotykanie wartościowymi dziełami będącymi autentycznymi muralami, są malunki odnalezione w Lascaux (Francja), Altamirze (Hiszpania), w budowlach zasypanych pyłem wulkanicznym Pompejów, w ruinach pałacu Knossos na Krecie oraz w egipskich piramidach. Te najstarsze ścienne malowidła, prototypy dzisiejszych murali, powstały przy użyciu prostych farb sporządzonych z pigmentu i gliny, które nakładano przy pomocy gąbek wykonanych z mchu. Z czasem technikę malowania na ścianach udoskonalono, zrodziły się wówczas różne metody nakładania farby.
Techniki nakładania farby
Najważniejsze dwie techniki nakładania farby, to technika fresco oraz fresco-secco.
Fresco, to nic innego jak nakładanie farby na mokry tynk. W ten sposób pigment zostaje zaabsorbowany, a pod wpływem powietrza wchodzi w reakcję chemiczną i ostatecznie włącza się w strukturę ściany. Technika ta nie wymaga żadnych dodatkowych spoiw, wiążących barwnik ze ścianą. Przykładem mogą być tutaj XVI-wieczne freski Michała Anioła wykonane w Kaplicy Sykstyńskiej. Fresco-secco, to technika starsza (stosowana już w starożytnej Grecji i Rzymie), w której farba łączyła się z podłożem dzięki czynnikowi wiążącemu. Pierwotnie rolę spoiwa pełniły wosk pszczeli i wszelkiego rodzaju żywice, a także żółtko lub białko jajka oraz oleje i kleje.
Wartość artystyczna
O ile od czasów starożytnych do epoki baroku, malowidła ścienne miały wartość czysto artystyczną, to z czasem zaczęto je wykorzystywać w celach reklamowych. Pierwsze firmy wykonujące murale reklamowe funkcjonowały w Stanach Zjednoczonych już w latach 70. XIX wieku. Kolebką współczesnego muralu jest Meksyk. To tam w latach 20. i 30. XX wieku działali legendarni twórcy malowideł ściennych na czele z Diego Riverą, który wykonał m.in. serię murali chwalących przemysł Detroit. Powstałe w latach 50. w USA malowidła, krytykowały natomiast politykę Josepha McCarthy’ego.
W Polsce
Murale były szczególnie popularne w czasach PRLu. Z jednej strony służyły one komunistycznej propagandzie i reklamowały rynkowych monopolistów, z drugiej zaś strony powstawały dzieła anonimowe krytykujące komunistyczny reżim. Dziś już murale na stałe wkomponowały się w krajobraz miejski. Przykładem takiego malowidła może być mural Silva Rerum powstały z okazji 750-lecia lokacji Krakowa, który w maju 2008 roku został ogłoszony największym muralem na świecie.
Malowidła ścienne tworzą również artystki z Suchedniowa panie Anna i Paula Biskup. Dzisiaj mural może odzwierciedlać nasze odczucia, pragnienia oraz stanowić o pewnego rodzaju tradycji, wyrażania tego co czuje nasze serce.
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
Historia karnawału
Biskup Rzymu Petro Gavani, nigdy nie był przeciwny zabawom karnawałowym, niektóre nawet organizował sam w swojej papieskiej siedzibie...
11.01.25 - 18:11 | Czytaj więcej
16 Stycznia 1919 roku
Ignacy Jan Paderewski został mianowany premierem Rady Ministrów i równocześnie ministrem spraw zagranicznych
16 Stycznia 1826 roku
Urodził się Romuald Traugutt, generał, dyktator Powstania Styczniowego (zm. 1864)