Wtorek 28 Września 2021r. - 271 dz. roku,  Imieniny: Libuszy, Wacława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 04.07.21 - 17:51     Czytano: [148]

Noc Kupały


Święto Kupalnocki

Noc Kupały, to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem. Jest ono obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, przypadającej z 22 na 23 czerwca. Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić corocznych obchodów pogańskiej Sobótki, wywodzącej się z wierzeń słowiańskich, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską. Stąd często Kupal Nocka, jest nazywana Świętem Janki, od celebrowania dnia imienin świętego Jana Chrzciciela.

Teren świętokrzyski


Na południu Polski, uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką. Zaś na Warmii i Mazurach palinocką. Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone było na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie. Z biegiem czasu, było ono również obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie. Staro słowiański bóg Kupała w pradawnych czasach, czczony był jako bóg miłości i kojarzenia par. Młode dziewczęta z regionu świętokrzyskiego tu gdzie odkryte zostały ślady celtyckie, co roku w najkrótszą noc urządzają sobie święto kupalnocki, paląc święte ognie, puszczając na wodę wianki i tańcząc przy świecach sabatnich, inaczej mówiąc czarownych.

Sobótka czyli mały sabat

Kupalnocka poświęcona jest przede wszystkim żywiołom wody i ognia, mającym oczyszczającą moc. To również święto miłości, płodności, słońca i księżyca. Na Litwie istnieje świętojańska pieśń pod tytułem M?nuo Saulužę ved? („Księżyc poślubił Słoneczko”), opowiadająca jak to pierwszej wiosny po stworzeniu świata, Księżyc wziął ślub ze Słońcem. Kiedy jednak Słońce po nieprzespanej nocy poślubnej wstało i wzniosło się ponad horyzont, Księżyc je opuścił i zdradził z Jutrzenką. Od tamtej pory oba ciała niebieskie są dla siebie wrogami, które nieustannie ze sobą rywalizują, a dzieje się tak szczególnie podczas letniego przesilenia, kiedy noc jest najkrótsza, a dzień najdłuższy. Podczas dużego sabatu czarownic, wszystkie zebrane w jedno miejsce wiedźmy odprawiają złe czary i rzucają zaklęcia. Natomiast sobótka czyli mały sabat polega na tym, że zebrane w tym czasie młode panny rzucają uroki miłosne, aby tym sposobem zdobyć ukochanego chłopaka.

Ze starej obrzędowości

W dobie współczesnej ludzie chętnie celebrują czas Kupalnocki, puszczając na wodę wianki czy też paląc świece czarowne. Jest to zwyczaj typowo miłosny, zatem uczestniczą w nim najczęściej młode panny szukające tego jedynego.

Koszykowe dary

Według pradawnych tradycji, aby zachować dobre zdrowie i szczęście, najstarsi domownicy w noc Kupały powinni w plecionych koszach zostawić w trojaczych drzewach trochę smakołyków dla bóstw letnich, co by ich zawsze szczęściem obdarzały. Ten zwyczaj po dziś dzień pielęgnuje się na Kaszubach.Ewa Michałowska -Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

28 Września 1939 roku
Kapitulacja Warszawy, Niemcy wkroczyli do stolicy.


28 Września 1895 roku
Zmarł Ludwik Pasteur, francuski mikrobiolog, wynalazca szczepionki, m.in. przeciwko wściekliźnie (ur. 1822


Zobacz więcej