Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.06.21 - 23:46     Czytano: [278]

Historia srebrnego kruszcu


Księżycowy metal

Srebro jest jednym z najwcześniej poznanych przez ludzkość metali, który od wieków ją fascynował. Przynosiło ono bogactwo swoim posiadaczom, ale bywało też ono przekleństwem. Król Jan III Sobieski, nazwał srebro księżycowym metalem, ponieważ najpiękniej świeciło się ono w blasku nocnej luny.

Rola srebra


Odgrywa ono doniosłą rolę, gdyż od tysięcy lat było jednym z mierników zamożności człowieka. Piękny srebrny przedmiot znaleziono już w grobowcu kultury chaldejskiej (ok. 4000 lat przed Chrystusem). Srebrne ozdoby należą jednak do wyjątków w grobowcach władców Egiptu. W Starym Testamencie znajduje się też zapis określający bogactwo Abrahama, który mówi, że posiadał on wielkie ilości srebra. Egipcjanie, Fenicjanie i mieszkańcy Kartaginy wydobywali srebronośne rudy w Azji Mniejszej i Afryce. Po odkryciu Ameryki zrabowano z niej olbrzymie ilości srebra, które przywieziono na Stary Kontynent.

Przy obrocie handlowym

Do obrotu handlowego dostały się wówczas tak wielkie ilości tego szlachetnego metalu, że spowodowało to zaprzestanie używania srebra jako podkładu kruszcowego dla bitych pieniędzy. Następstwem tej sytuacji, była katastrofalna obniżka ceny srebra.

Kopalnictwo srebra

O średniowiecznym kopalnictwie srebra na ziemiach polskich świadczą pozostałości starych kopalń, nazewnictwo miejscowości oraz rozwinięte rzemiosło artystyczne. Najstarszymi zabytkami sztuki jubilerskiej są naczynia liturgiczne. Projektantem wyrobów ze srebra dla krakowskich rzemieślników był mistrz Wit Stwosz. W wiekach XV-XVII pracowało też w naszym kraju, na potrzeby króla i bogatych dworów, wielu znanych złotników włoskich, niemieckich i francuskich. Najbardziej charakterystycznymi srebrnymi wyrobami polskiej sztuki jubilerskiej, były srebrne pasy i zbroje rycerskie, ozdoby uprzęży i naczynia stołowe.

Srebrna biżuteria

Ze względu na swoje walory, srebro cieszy się od lat uznaniem jako biżuteria. Powodzenie mają zwłaszcza wyroby jubilerskie ze srebra gładkiego, czasem pozłacanego lub barwionego, łączone z bursztynami, cyrkonami, koralem, a nawet ze skórą.

Tradycje związane ze srebrem

Srebru przypisywano dużą moc do uzdrawiania wielu chorób. Srebro ma bardzo pozytywne oddziaływanie na organizm, gdyż przeciwdziała ono przedwczesnemu starzeniu, osłabia ludzką nadpobudliwość, a przede wszystkim wycisza troski. Pani Lucyna ze Skarżyska- Kamiennej, opowiedziała Naszej Redakcji o przedwojennych zwyczajach kupowania do domu srebrnego drzewka radości, które ustawiano zawsze w pokoju stołowym. Jej babka Aniela zamówiła takie drzewko w zakładzie srebrniczym w Dąbrowie -Górniczej, gdy wychodziła ona za mąż za polskiego legionistę marszałka Piłsudskiego. Drzewko to według zwyczaju musiało być ozdobione z przodu srebrną różą, która świadczyła o szczególnym patriotyzmie danej rodziny. Kwiaty róż, składano zawsze w kościele na bocznych ołtarzach, prosząc Boga o pomyślność w sprawie powstań narodowych. Pani Lucyna, dała wspomniane drzewko srebrne swojej synowej Marzance, która nazwała je swoim imieniem.



Ewa Michałowska -Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Marca 1837 roku
Urodził się Władysław Sabowski, polski poeta, pisarz, dramatopisarz, dziennikarz i tłumacz (zm. 1888)


29 Marca 1983 roku
Uruchomiono pierwszy komputer typu laptop


Zobacz więcej