Piątek 26 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 20.06.21 - 13:45     Czytano: [427]

Anna Sapieżyna


Wielka patriotka polska

Anna Jadwiga z hrabiów Zamoyskich księżna Aleksandrowa Sapieżyna, przyszła na świat 1 sierpnia 1772 roku w Zamościu. Zmarła natomiast dnia 27 listopada 1859 roku w Paryżu. Była to polska ziemianka, a zarazem księżna, hrabina szydłowiecka, córka Andrzeja Hieronima Zamoyskiego, żona Aleksandra Antoniego Sapiehy.

Czerwcowe tradycje polskie


W miesiącu czerwcu, polscy patrioci tradycyjnie odwiedzają miejsca pamięci związane z rodzimą narodowością, kulturą i obrzędami. W tym roku Nasza Redakcja wybrała się do Szydłowca, aby przybliżyć Szanownym Czytelnikom osobę Anny Sapieżyny.

Dzięki Radziwiłłom

Upadłość majątkowa Radziwiłłów spowodowała, że w połowie 1802 roku, ich dobra zostały wystawione na publiczną licytację, która odbyła się w Krakowie. Księżna Anna Sapieżyna nabyła hrabstwo szydłowieckie na publicznej licytacji od opiekunów nieletnich książąt Konstantego i Antoniny Radziwiłłów, sukcesorów Macieja Radziwiłła płacąc im kwotę 300 000 złotych polskich.

Pobyt w Paryżu

W 1803 roku wyjechała do Paryża, gdzie mieszkała do 1808 roku, w wynajętej rezydencji Saint-Germain-en-Laye. W 1819 roku powróciła do Polski, gdzie z jej fundacji wybudowano w Szydłowcu klasycystyczny budynek szkoły elementarnej. Zamieszkując na stałe w Warszawie, dobrami szydłowieckimi zarządzała poprzez Filipa Piglowskiego i Stanisława Staszica. Była ostatnią prywatną właścicielką zamku i miasta Szydłowiec. W latach 40. XIX wieku powróciła do Paryża na stałe. Z jej funduszy Czartoryscy zakupili Hotel Lambert, jako rezydencję patriotyczną.

Lata młodości

Od najmłodszych lat była związana z nurtem patriotyczno-niepodległościowym. Pomagała powstańcom kościuszkowskim, utrzymywała bliskie kontakty z tworzącymi się we Włoszech Legionami. Po upadku powstania listopadowego, znalazła się na emigracji i związała z obozem zięcia Adama Czartoryskiego. Dbała o finanse obozu Czartoryskich z tak wielkim zaangażowaniem, że historycy nadali jej miano „ministra finansów Hôtelu Lambert”.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

       



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

26 Kwietnia 1937 roku
Urodził się Jan Pietrzak, polski kompozytor, satyryk (Kabaret pod Egidą) felietonista, autor wielu książek. Twórca Towarzystwa Patriotycznego


26 Kwietnia 1959 roku
Urodził się Stanisław Sojka, polski piosenkarz, instrumentalista i kompozytor jazzowy.


Zobacz więcej