Sobota 20 Kwietnia 2024r. - 111 dz. roku,  Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 19.05.21 - 20:07     Czytano: [1166]

Dział: Głos Polonii

Święto Konstytucji 3 Maja





Wirtualne obchody Konstytucji 3 Maja w Chicago

Ze względu na „pandemię” w latach 2020 i 2021, oraz przepisy stanowe, nie mogła się odbyć uroczystość upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 Maja, jak co roku. W 2020 nie było możliwości przeprowadzenia obchodów, natomiast 2021 odbyło się szereg uroczystości w których licznie uczestniczyli Polacy.
Z okazji obchodów 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Teatr Nasz wystawił ”Zemstę” Aleksandra Fredry (w dniu 2 maja w Des Plaines). 1 maja Zespół Pieśni „Polonia” zaprezentował widowisko historyczne w kaplicy kościoła św. Ferdynanda w Chicago.
1 maja odbyła się Wirtualna Parada – w siedzibie Związku Klubów Polskich przy ulicy W. Diversey Ave. Chicago, zorganizowana przez Komitet Parady. Uroczystość prowadziła druhna Barbara Hałko i dr Łucja Mirowska Kopeć.
Uroczyste otwarcie wirtualnej parady odbyło się o godz. 11:30 w siedzibie Związku Klubów Polski w Chicago. Teatr „Rzepicha” odśpiewał wspólnie ze szkołami polskimi hymn Polski, następnie hymn Ameryki zaśpiewała była członkini teatru Daymont Dadej.

Komitet Parady Dnia Konstytucji 3 Maja i Konsulat Generalny RP zapraszając całą chicagowską Polonię do wzięcia udziału w wydarzeniach obchodów majowego święta, podał wcześniej kalendarz wydarzeń. Jak wyżej wspomniałam tegoroczna parada podobnie jak zeszłoroczna nie odbyła się w centrum Chicago ze względu na pandemię, ale organizatorzy przygotowali paradę wirtualną i szereg wydarzeń upamiętniających 230 rocznicę powstania pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowożytnej Konstytucji 3 Maja. Polonia świętowała też 130. rocznicę parady w Chicago. Rok 2021 ogłoszony przez Sejm RP i Sejm Litwy „Rokiem Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów” oraz 100. rocznicę powstania Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej, a także dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz dniem Polonii i Polaków za Granicą.



Tegoroczne uroczystości w Chicago odbywają się pod hasłem „Nie lękajcie się”, to przesłanie Wielkiego Polaka Świętego Jana Pawła II. Komitet Parady Dnia Konstytucji 3 Maja w 2021 roku wybrał zbiorowego Marszałka Parady – Weteranów II Wojny Światowej. Tytuł Przyjaciela Polonii – „Friend of Polonia” przyznano już po raz piąty, w tym roku otrzymał sekretarz Stanu Illinois, Jesse White.
Transmisja odbyła się na żywo w internecie na Facebooku (Polish Parade), którą można obejrzeć. Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody w zorganizowanych konkursach: plastycznym dla młodzieży polskich szkół, oraz na najpiękniejszą dekorację Posesji, Artystyczny program taneczny zaprezentował litewski zespół – Lithuanian Folk Dance "Suktinis".
Piękny program muzyczny zaprezentowała Akademia Muzyczna PaSO przy Paderewski Symphony Orchestra. Pieśni patriotyczne zaprezentował teatr „Rzepicha” z poezją patriotyczną z wierszem „Jeszcze Polska nie zginęła” Władysława Janusza Obary. Teatr „Rzepicha” od wielu lat przygotowuje patriotyczne programy, które prezentuje dla tut. Polonii. W uroczystości udział wzięli członkowie Związku Harcerstwa Polskiego, Związek Podhalan w Ameryce Północnej z królową Podhala.
W dniu 2 maja o godz. 8:30 rano odbyło się złożenie kwiatów pod Pomnikiem Generała Tadeusza Kościuszki, Solidarity Dr., Chicago – organizatorem od wielu lat jest Związek Narodowy Polski. Również 2 maja godz. 10:00 odbyła się uroczysta Msza dziękczynna, w kościele Św. Trójcy, 1118 N Noble St., Chicago, której organizatorem był ZNP. We Mszy św. udział wzięły kluby zrzeszone w Związkach Klubów Polskich ze sztandarami, Ułani ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów im. Tadeusz Kościuszki w Chicago z Prezesem Andrzejem Stopą.



W dniu 3 maja godz. 12:00 odbyła się uroczystość Podniesienia Flagi Polskiej i Litewskiej z udziałem Gwardii Narodowej i Stowarzyszenia Ułanów im. Tadeusza Kościuszki na Daley Plaza – organizatorem był Konsulat Generalny RP w Chicago, Konsulat Generalny Litwy i Komitet Parady.
Również 3 maja o godz. 18:00 odbył się panel literacki Being Polish in Chicago, Stuart Dybek, John Guzlowski, Tom Dyja & Dominic Pacyga, prowadził Daniel Pogorzelski – organizator Chicago Public Library.
Parady 3-majowe w Chicago – są największymi poza granicami Polski obchodami Konstytucji 3 Maja organizowane nieprzerwanie od 1892 roku w największym skupisku Polonii na świecie. Parady w Chicago organizowane są zawsze w najbliższą sobotę przed dniem 3 maja w danym roku. Organizatorami na przestrzeni lat były największe organizacje polonijne. Od szeregu lat głównym organizatorem jest Związek Klubów Polskich, który dokonuje wyboru Honorowego Marszałka Parady, Królowej Parady z dwiema damami dworu i przydziela poszczególnym zgłaszającym się grupom (organizacjom, szkołom, zespołom folklorystycznym, kółkom zainteresowań, przedsiębiorstwom i innym) miejsca w kolumnie marszowej.



Rokrocznie parady gromadzą dużą liczbę uczestników. Barwne stroje przywiezione z nad Wisły, lub uszyte na zamówienie, powiewające biało czerwone chorągiewki, flagi, młodzież szkolna ubrana w barwy narodowe, radośnie przemierza wyznaczoną trasę parady. Zespoły folklorystyczne w regionalnych kostiumach z muzyką i śpiewem na ustach celebrują to jakże ważne dla nas Polaków święto uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku w obliczu groźby kolejnego rozbioru.

Na wirtualnej paradzie obecni byli:
Jesse White, Sekretarz Stanu IL
Ariel Reboyras, Radny 30 dzielnicy
Malgorzata Bak-Guzik, konsul
Piotr Semeniuk, Konsul RP
Mirosław Niedzinski Prezes PACIL
Anna Czarnecka Hebal, PSFCU, manager
Ewa Koch, Prezes Zrzeszenia NP
Tadeusz Gubala, weteran, Reprezentujący Marszałka zbiorowego parady Weteranów i SWAP
Jozef Cikowski prezes ZPPA
I Derula vice prezes
Królowa Podhala Kamila Wilczek I zbójnik
Wojciech Niewżoł i Barbara Bilszta
Anna Krysińska i Iwona Puc zespół „Polonia”.

Polonia pamięta, iż uchwalenie konstytucji przez Sejm Czteroletni (zwanym Sejmem Wielkim) było pierwszym w Europie i drugim na świecie, niezwykle doniosłym aktem prawnym, kształtującym polską demokrację. 3 maja 1791 r. po burzliwej debacie, sejm przez aklamację przyjął ustawę rządową regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Ten wzniosły akt prawny, już w preambule, definiował okoliczności i zmiany jakie Konstytucja 3 Maja wnosiła formując demokratyczny ustrój polityczny Rzeczypospolitej.

„W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego.
Stanisław August z Bożej łaski i woli Narodu Król Polski, Wielki Książe Litewski, Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski, Inflancki, Smoleński, Siewierski i Czerniechowski, wraz z stanami skonfederowanemi, w liczbie podwójnej Naród Polski reprezentującemi, uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje, i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą egzystencyją polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród w czasie, prawem przepisanym, wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu. Do której to konstytucji dalsze ustawy sejmu teraźniejszego we wszystkiem stosować się mają.”

– źródło: http://libr.sejm.gov.pl/tek01/txt/kpol/1791.html

Alina Szymczyk
Fot ; Ryszard Siek

       

       

       

       

       

       



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

20 Kwietnia 1706 roku
Zmarł Hieronim Lubomirski, hetman wielki koronny, woj. krakowski, podskarbi wielki koronny, marsz. nadworny koronny (ur. 1647)


20 Kwietnia 1873 roku
Urodził sie Wojciech Korfanty, polityk, działacz ruchu narodowościowego na Śląsku (zm. 1939)


Zobacz więcej