Wtorek 23 Kwietnia 2024r. - 114 dz. roku,  Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 07.05.21 - 21:33     Czytano: [327]

Wycieczka do Klubu Wspomnień i Legend


W oczekiwaniu na kwiaty bzu

Pani Ludwika Afirmowicz z Suchedniowa, zaprosiła naszą Redakcję celem przypomnienia naszym Czytelnikom, jak ważnym w polskiej kulturze jest bez. Od wieków wierzono w jego nadprzyrodzoną moc i magię, układano poezję i śpiewano pieśni.

Legenda o czarnym bzie


Czarny bez jest zdrową i smaczną rośliną, której zastosowań w kuchni jest bardzo wiele. Roślinie tej, towarzyszy czarna legenda, ale mimo wszystko, pomaga ona ludziom leczyć wiele chorób. Dawniej wierzono- mówi pani Ludwika, że jeśli krzew czarnego bzu zakwitał powtórnie na jesień, zwiastował w ten sposób rychłe odejście ukochanej osoby. Mógł być on również symbolem złego ducha, który mieszkał w domu i ściągał nieustannie nieszczęście i choroby na domowników. Ale jak nam mówią stare zapiski historyczne dotyczące bzu, był on symbolem wolności, co było bardzo często wykorzystywane w poezji okresu zaborów naszej Ojczyzny.

..gdy zakwitną bzy
to wolny będziesz ty
i wolna będzie Ojczyzna
ziemia Piastów droga...

Z niego to robiono napary dla powstańców, które jak wierzono, przywracały im siły do dalszej walki.

Dla zdobienia domów

Obcięte gałązki rozkwitniętego bzu, służyły do ozdabiania domów i płotów, jako środek chroniący przez gradem i… bólem zębów. Na kwitnącym bzie wieszano niegdyś owoce jarzębiny, by w ten sposób można było odwrócić zły urok i uratować chorego domownika przed grożącą mu śmiercią. Jego upojny zapach, wprawiał wszystkich w dobry nastrój i pogodę ducha- z uśmiechem relacjonuje pani Ludwika.

Na Starym Kontynencie

Wśród ludów Europy hyćka, czyli innymi słowy bez, ma raczej złą sławą. Celtowie i Germanowie wierzyli, że krzew bzu, jest miejscem zadomowienia się złych mocy, demonów oraz duchów zmarłych, którzy powrócili by mścić się na żyjących, którzy niegdyś wyrządzili im krzywdę. Każde przejście obok tej rośliny mogło skończyć się tragicznie, zwłaszcza jeśli do takiego spotkania doszło nocą, lub podczas burzy. Starożytni Rzymianie wiązali krzewy bzu ze śmiercią. Kwiatami tej rośliny ozdabiali trumny oraz mierzyli ciała nieboszczyków, jaką długość sukni pośmiertnej trzeba zamówić dla nieżyjącej osoby. Zapach kwiatów bzu jest bardzo intensywny i miał on niweczyć odór ciał zmarłych.

Obrazy przedstawiające bez

W Polsce szczególnie na Mazowszu, utarł się zwyczaj oczekiwania na kwiaty bzu. Zawsze wierzono w jego dobrotliwą moc, zatem kupowano sobie często obrazy z namalowanym bzem i w okresie jesienno- zimowym wpatrywano się w jego urokliwy wygląd, w oczekiwaniu na szczęście, które spłynie na człowieka nawet wtedy kiedy on nie kwitnie.

Po zakończonym powstaniu styczniowym

Po zakończonym powstaniu styczniowym, mającym miejsce w roku 1863, Polacy biorący w nim udział zsyłani byli na nieludzką ziemię syberyjskiej tajgi. Z nastaniem majowych dni, kiedy to w ogrodach zaczęły kwitnąć bzy, zrywano do domów te piękne kwiaty, które jak wierzono szybko sprowadzą ukochaną osobę przebywającą w tym momencie na zesłaniu. Z tego okresu znany jest pewien wiersz..

gdy zakwitną bzy na przypłociu
gdy spoglądać będę na twoje oblicze
miłość ci wyznam, mam chowam w ukryciu
i na odwzajemnienie tej miłości liczę….



Ewa Michałowska- Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

23 Kwietnia 1794 roku
Początek insurekcji kościuszkowskiej w Wilnie. Na czele walk stanął płk. Jakub Jasiński


23 Kwietnia 1990 roku
Zarejestrowano Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.


Zobacz więcej