Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 01.03.21 - 19:31     Czytano: [635]

Dział: WPiS

WPiS - Numer 2/2021 - Zapraszamy do lektury


Ukazał się już najnowszy, lutowy numer „Wpisu”. Jak co miesiąc przygotowaliśmy dla Państwa serię frapujących felietonów na aktualne tematy, a także wyselekcjonowany zbiór artykułów poświęconych historycznym zagadnieniom. W związku z rozpoczętym okresem liturgicznym Wielkiego Postu nie mogło zabraknąć pięknego przesłania na ten niezwykły czas. Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, nawiązując do nauczania dwóch wielkich papieży (św. Jana Pawła II i Benedykta XVI), w znakomity sposób przybliża nam sens okresu przygotowywania się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego, który z racji trwającej epidemii COVID-19 nabiera szczególnego znaczenia. Nie jest to jedyny tekst, w którym pojawia się postać niezapomnianego papieża Polaka. Prof. Grzegorz Kucharczyk przypomina nam nieocenione zasługi Ojca Świętego w walce o pamięć i tożsamość, zaś Jakub Maciejewski opisuje, w jaki sposób komunistyczna propaganda doprowadziła do zniesławienia Piusa XII; ten sam mechanizm stosują dziś przedstawiciele neomarksistowskich ideologii, próbując zniszczyć świętość Jana Pawła II... Prezentujemy także rewelacyjny artykuł prof. Andrzeja Nowaka, w którym wybitny historyk ukazuje kolonialne dziedzictwo europejskich imperiów w odniesieniu nie tylko do kolonii zamorskich, ale także... do krajów Europy Środkowej! Sposobem na przeciwstawienie się tym wciąż aktualnym zakusom postimperialnych krajów Zachodu jest projekt Trójmorza, który miałby być utworzony w oparciu o istniejącą Grupę Wyszehradzką. Zamieszczamy także tekst znakomitego publicysty Leszka Sosnowskiego o tym, na czym polega nowoczesna ciemnota, jaki udział w tym zjawisku mają antypolskie media i co należy zrobić, aby się temu przeciwstawić. Nie zabrakło także rozmowy z prof. Zbigniewem Krysiakiem o potrzebie powrotu myśli chrześcijańskiej na uniwersytety (rozmawiał Adam Sosnowski), jak również reportażu Jolanty Sosnowskiej o zakończeniu prac konserwatorskich nad krakowskim ołtarzem Mariackim Wita Stwosza. W związku z 70. rocznicą śmierci niezłomnego majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” zamieszczamy też tekst poświęcony pamięci bohatera. Lutowy „Wpis” to ponad 100 stron fascynującej lektury!
„Na czym polega nowoczesna ciemnota”. Leszek Sosnowski piórem wytrawnego publicysty wyjaśnia nam istotę tytułowego niebezpiecznego zjawiska i jaki w nim udział mają cudzoziemskie i antypolskie media. Nie brakuje też błyskotliwych pomysłów, jak należy się przeciwstawić ich szkodliwej działalności.

• „Kto stoi za tym, co obecnie dzieje się w naszej Ojczyźnie?”. Mocny głos odważnego kapłana sprzeciwiającego się niebezpiecznym trendom i zjawiskom. Przejmujące kazanie ks. prof. Waldemara Chrostowskiego wygłoszone 10 lutego br. w archikatedrze warszawskiej.
• „Rasa panów europejskich, czyli jak usprawiedliwić niesprawiedliwość”. Wybitny historyk prof. Andrzej Nowak z właściwą sobie erudycją pisze o imperializmie jako o źródle zniewolenia narodów; wbrew pozorom to niebezpieczne zjawisko wcale nie należy wyłącznie do przeszłości...
• „Śledztwo w sprawie cudu eucharystycznego w Sokółce”. Czesław Ryszka przybliża nam piękną historię niezwykłego znaku obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.
• „Aksum spłynęło krwią naszych braci”. Poruszający reportaż o masakrze chrześcijan w Etiopii pióra Hanny Dobrowolskiej.
• „Z Bogiem, Panie Majorze!”. Sylwetkę niezłomnego dowódcy V Brygady Wileńskiej – mjr. Zygmunta Szendzielarza w 70. rocznicę tragicznej śmierci bohatera z rąk komunistycznych siepaczy przypomina dr Monika Makowska.
• „Zbroja Zygmunta Augusta”. Dzięki pięknemu gestowi premiera Węgier Viktora
• Orbána zbiory wawelskie wzbogaciły się o cenną pamiątkę po naszym królu, o czym pisze Jolanta Sosnowska.
• „Nie możemy sobie pozwolić na przeciętność”. O aktualnych zagadnieniach dotyczących polskiej racji stanu i o potrzebie prowadzenia przez Polskę odważnej polityki międzynarodowej pisze pełnomocnik Prezydenta RP ds. spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP, prof. Krzysztof Szczerski.
• „Święty Jan Paweł II w walce o pamięć i tożsamość”. O niezłomnej postawie patriotycznej papieża Polaka pisze prof. Grzegorz Kucharczyk.
• „Czas postu, czas pandemii, czas człowieka”. Wielkopostny artykuł ks. prof. Pawła Bortkiewicza TChr.
• „Covid ratuje światowy system finansowy przed bezprecedensowym kryzysem”. Ten zaskakujący tytuł zapowiada błyskotliwą analizę obecnej światowej sytuacji ekonomicznej pióra prof. Artura Śliwińskiego.
• „Transformacja energetyczna oczami mieszkańców Bełchatowa”. Jak będzie wyglądała przyszłość miasta po zaprzestaniu działalności przez kopalnię i elektrownię? Artykuł powstał przy współpracy z PGE.
• „Energia z morza”. Morska energetyka wiatrowa jako strategiczny projekt dla polskiej energetyki. Artykuł powstał przy współpracy z PGE.
• „Odsłonięto tajemnice sprzed wieków”. Arcydzieło późnośredniowiecznego kunsztu sztuki rzeźbiarskiej – Mariacki ołtarz Wita Stwosza po pięcioletnich pracach zespołu konserwatorskiego na nowo zachwyca pełnią blasku, o czym pisze Jolanta Sosnowska.
• „Kanon Pisma Świętego”. „Doktryna katolicka opiera się na źródłach opisujących wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat, i to źródłach zweryfikowanych przez naukę jak mało innych”, przekonuje prof. Wojciech Roszkowski. Artykuł z cyklu „Karty z dziejów Kościoła”.
• „Katarzyna Łaniewska. Aktorka, która wybrała dobro”. Artystkę wspomina krytyk i recenzent teatralny Temida Stankiewicz-Podhorecka.
• „Myśl chrześcijańska znów musi być obecna na wszystkich uniwersytetach”, przekonuje prof. Zbigniew Krysiak w rozmowie z Adamem Sosnowskim.
• „Czas odbudowy po pandemii. Perspektywy na 2021 rok i dalej”. Raport Banku Pekao S.A.
• „Zwykłe i niezwykłe protesty przeciwko stanowi wojennemu”. Nawet w tak ponurym czasie Polacy potrafili przeciwstawić się reżimowi, dysponując często... dowcipem, o czym pisze prof. Wojciech Polak.
• „Wyspy łez, ciężkiej pracy i nadziei”. Prof. Ryszard Kantor opisuje często dramatyczne historie polskich emigrantów poszukujących lepszego życia za Oceanem Atlantyckim – w Stanach Zjednoczonych i w Brazylii.
• „Próbują zniszczyć świętość polskiego papieża”. Jakub Augustyn Maciejewski analizuje matactwa sowieckich agentów i system kłamstw, który doprowadził do zniesławienia Piusa XII. Neomarksistowscy działacze nie inaczej próbują dziś odebrać dobre imię św. Janowi Pawłowi II...
• „Cena walki polskiego ziemiaństwa o dzisiejszą niepodległość Polski”. Historię braci Adama Remigiusza i Ksawerego Grocholskich przybliża dr Magdalena Kulesza.
• „Duchowe skarby Ignacego Chrzanowskiego, którego córka została błogosławioną”. Prof. Piotr Biliński opisuje dzieje życia jednego z najwybitniejszych krakowskich literaturoznawców, profesora UJ, i jego córki – niestrudzonej pielęgniarki chorych i cierpiących.
• „Wileńskie Kaziuki”. Barwne jarmarki z okazji wspomnienia św. Kazimierza Królewicza nieodłącznie związały się z historią przedwojennego Wilna. Artykuł ks. dr. Michała Damazyna.
• „Po chińsku o Marszałku Piłsudskim”. Artykuł wybitnego przedwojennego poligloty Jana Wyplera opublikowany na łamach „IKC” w 1936 r. Z cyklu: „Publicystyka II RP”.
• „Polski admirał, który nie chciał być Niemcem”. Dla Polskiej Marynarki Wojennej, którą stworzył od podstaw, kupił pierwszy okręt. We wrześniu 1939 r. do końca bronił polskiego Wybrzeża przed niemiecką Kriegsmarine... Historię życia admirała Józefa Unruga opisuje Artur Guzicki.
• „Sportowe pasje magnata prasowego II RP”. Dziennikarz, redaktor naczelny i twórca
koncernu IKC, słynący z zamiłowania do sportu... Jednym słowem frapująca postać! O Marianie Dąbrowskim pisze Krzysztof Szujecki.
• Świato-podgląd – przegląd informacji ze świata.
• Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: materiały promocyjne najnowszych książek Białego Kruka, propozycja internetowego zamawiania książek wydawnictwa i... tym razem pieniężny wiersz Leszka Długosza.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Marca 1937 roku
Zmarł Karol Szymanowski, polski kompozytor. Obok F. Chopina, uznawany za najwybitniejszego kompozytora (ur. 1882)


29 Marca 1837 roku
Urodził się Władysław Sabowski, polski poeta, pisarz, dramatopisarz, dziennikarz i tłumacz (zm. 1888)


Zobacz więcej