Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 06.01.21 - 23:47     Czytano: [1613]

Dział: Głos Polonii

Sponiewierane polskie pamiątki





Bezcenne polskie pamiątki sponiewierane w opuszczonym Domu Weterana w Manchesterze

W niedzielę 3 stycznia środowisko polonijne w Wielkiej Brytanii zostało wstrząśnięte opublikowaniem przez stronę Lost Places and Forgotten Faces zdjęć z byłego Domu Kombatanta w Manchesterze przy Shrewsbury Road 188a , bedącego w latach 1949-2001 roku własnością Stowarzyszenia Polskich Kombatantów nr 181 w Wielkiej Brytanii.



Autor zdjęć Matt jest Brytyjczykiem, ale jest w związku z polską dziewczyną, dlatego sprawa ta bulwersująca sprawa wyjątkowo leży mu na sercu. W rozmowie z portalem British Poles powiedział: “Wpadłem na trop tego budynku pod koniec grudnia (po Bożym Narodzeniu). Dostęp był trudny i bardzo niebezpieczny, przez wybite okno. Spędziłem około 2 godziny wewnątrz budynku na robieniu zdjęć. Budynek jest bardzo duży i przez lata był opuszczony i zamknięty, dlatego w niektórych miejscach był niebezpieczny i niestabilny. To był zaszczyt zobaczyć tyle polskiej historii w jednym miejscu. Chociaż było smutne, że wszystko zostało porzucone i utracone, czuję się bardzo dumny, zwracając uwagę polskiej społeczności na tę sytuację i wydaje się, że teraz podejmowane będą pozytywne kroki, aby sprowadzić te przedmioty do domu”.



Zdjęcia Matta zostały udostępnione kilkaset razy, docierając również do polskich władz dyplomatycznych na Wyspach. Dom Kombatanta, jak wiele innych, został sprzedany deweloperowi i tego się już nie cofnie. Szokujące jest jednak, że władze SPK zostawiły w nim setki skarbów ilustrujących życie Polonii w Manchesterze po wojnie. Pamiątki te zostały po prostu porzucone, narażone na sponiewieranie i zapomnienie, a przecież są wśród nich cenne sztandary weteranów, polskie flagi, obrazy, książki i wiele archiwalnych przedmiotów należących do powojennej Polonii. Szczególnie sztandary kombatanckie są cenne, bo towarzyszą weteranom na wszystkich uroczystościach, będąc przedmiotem dumy. Są ręcznie wyszywane wzorami symboli narodowych, ozdobione patriotycznymi hasłami i nazwą Koła, finansowane przez członków Koła. Każdy z nich ma swoją historię.



Matt zaangażował się do tego stopnia w tę sprawę, że prześledził historię budynku i Koła SPK z Manchesteru: “Po wojnie 150 tysięcy polskich żołnierzy zostało na Wyspach. Polacy byli wtedy największą mniejszością narodową w Wielkiej Brytanii. Ci ludzie tworzyli własne kluby weteranów, szkoły sobotnie, aby móc się w nich spotykać w polskiej atmosferze i pielęgnować polskość. Polski Dom Kombatanta w Manchesterze został otwarty w 1949 roku przez Stowarzyszenie Polskich Kombatantów nr 181. Ten wielki i piękny budynek otwierał sam Generał Roman Odzieżyński wraz z Generałem Stanisławem Kopańskim oraz Burmistrzem Stredford Ericem Forbes.



Budynek i sztandar Koła pobłogosławiony został przez księdza Jana Basa. Klub był pięknie umeblowany, składał się z wielkiej sali koncertowej, pokoju do gier, pokojów socjalnych, biblioteki, szkoły sobotniej. Służył powojennej Polonii do 1996 roku kiedy to stwierdzono wady budynku i zamknięto jego połowę. Z powodu braku środków na renowację i remont budynku został on ostatecznie zamknięty. W 2001 roku został sprzedany. W 2020 roku została podjęta decyzja o wyburzeniu budynku i ponownemu zagospodarowaniu terenu przez prywatnego dewelopera. Od tego czasu jest permanentnie zamknięty, mieszkają w nim jedynie 3 bezpańskie koty” – kontynuuje Matt z Lost Places and Forgotten Faces.




Londyński działacz polonijny Tomasz Muskus powiedział w rozmowie z portalem British Poles, że “nie możemy pozwolić, by na naszych oczach zniknęła kolejna cząstka naszego dziedzictwa narodowego. Ludzie, którzy budowali takie miejsca, gdzie kwitła polskość, wkładali swoje ciężko zarobione pieniądze i swoje serce. Obawiam się, że teraz przewracają się w grobie“.



Konflikt w SPK sięga 2010 roku. Zarząd postanowił sprzedać niedochodowe budynki, które były zakupione za pieniądze polskich żołnierzy. Wielu kombatantów było zdecydowanie przeciwnych sprzedaży kilkudziesięciu Domów Kombatantów. Jednym z ostatnich sprzeciwiających się był pułkownik Otton Hulacki, który w SPK był szefem prasowym i właśnie ukończył 99 lat. Skomentował portalowi British Poles: “Powiedziałem że nie będę tego tolerował. Za swój bunt zostałem usunięty z Koła na zjeździe w POSK-u. Wszystkie osoby sprzeciwiające się wyprzedaży polskiego majątku zostały usunięte na boczny tor. SPK rozpadło się na 2 organizacje. Stary zarząd reprezentowany przez Barbarę Orłowską i Czesława Maryszczaka nie zgodził się na nowe wybory i przekazał fundusze uzyskane ze sprzedaży do nowej Fundacji SPK. My utworzyliśmy Stowarzyszenie Przyjaciół Polskich Weteranów z Wiktorem Moszczyńskim jako prezesem, a mną jako honorowym prezesem”.



Skontaktowaliśmy się z Konsulatem Generalnym w Manchesterze Michałem Mazurkiem. Udzielił portalowi British Poles następującej wypowiedzi: “Wczoraj (03.01.2020 r.) po otrzymaniu informacji o opublikowanej na Facebooku relacji zdjęciowej z byłej siedziby Domu Kombatanta w Manchesterze (przy ulicy Shrewsbury Road 188a) przedstawiciel KG RP w Manchesterze udał się na miejsce. Budynek, który do 2001 r. mieścił Dom Kombatanta aktualnie jest niedostępny ze względu na jego stan techniczny (został zamknięty w 2007 roku). Urząd konsularny zwrócił się za pośrednictwem władz miasta do właściciela z prośbą o udostępnienie możliwości wejścia do budynku w celu zabezpieczenia pamiątek pozostałych z działalności tej instytucji oraz znajdujących się tam symboli narodowych. Pozostajemy też w kontakcie z przedstawicielami Stowarzyszenia Polskich Kombatantów (do 2001 r. właściciel budynku) oraz instytucjami krajowymi, które wyraziły chęć przejęcia zbiorów”.

Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że Polonia ocali te bezcenne pamiątki. Setkom tysięcy Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii leży na sercu zachowanie ich dla następnych pokoleń i przywróceniu im godności. Smutne jest, że przez tyle lat nikt się tym zaniedbaniem nie zainteresował. To są skarby, które powinny trafić do miejsc, gdzie zostaną otoczone należytym szacunkiem i z dumą będą opowiadać o historii Polaków na Wyspach.

Maria Byczynski
Zdjęcia: Lost Places & Forgotten Faces i Marek Lange

BRITISH POLES. UK

Wersja do druku

warszawiacy - 09.03.21 0:07
Bardzo przykra wiadomosc o niszczeniu Domu Polakow ,bohaterskich Weteranow.Dlaczego przed opuszczeniem i sprzedaniem Domu nie zabrano cennych pamiatek?co sie stalo z poprzednimi wlascicielami Polskiego Domu?Bardzo prosimy Konsulat Polski o interwencje i zabezpieczenie reliktow.Moze Muzeum Hostorii Polski warto powiadomic.Z powazaniem i pozdrowieniem czytelnicy z Warszawy.

MariaN - 09.01.21 11:51
Mam nadzieje że władze w Polsce już zaczęły cos robic i te bezcenne pamiątki ocaleja. Mam pytanie, kto odpowiada za profanację insygniów walających sie po kątach, czy będzie przeprowadzone śledztwo i winni odpowiedza za profanację?. Sprawa zaczęla się za Millera - tego najwcześniej i po znajomości zaszczepionego, z resztą do tego "czerwonego pająka" jest wiecej pytań odnośnie zniszczenia Kasy Chorych, zerwania kontraktu gazowego z Norwegią itd. Pamietamy jak kończył, wygnany z premierowania. Zamiast konsekwencji i kary nagrodzono go i aktualnie za nicnierobienie dostaje prawie sto tys. od unijnego kołchozu. O zgrozo, nie warto być uczciwym na tym padole łez, jedyne na osłode jest to, że jak opuści już ten świat tam na górze zostanie nalezycie osadzony. I nic mu nie pomoże fakt że był ateistą: całe życie raj na dole, piekło na górze na zawsze...

Ania - 07.01.21 9:58
Wszystkie dokumenty powinny zostać sfotografowane i umieszczone w internecie.
Ja szukam śladów po zaginionym w Wielkiej Brytanii Romanie Battagli.
Roman Battaglia miał jako pierwszy kontakt z Rudolfem Heßem gdy ten wylądował 10 maja 1941 r koło Glasgow w Szkocji.
Rudolf Heß znał bardzo dobrze język angielski i nie potrzebował tłumacza tak jak o tym pisze propaganda historyczna.
Battaglia mógł spisać co mówił Heß.

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19 Kwietnia 2005 roku
Joseph Alois Ratzinger został 265 papieżem i przyjął imię Benedykta XVI.


19 Kwietnia 1988 roku
Zmarł Jonasz Kofta, polski dramaturg, satyryk (ur. 1942)


Zobacz więcej