Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 21.10.20 - 20:33     Czytano: [1170]

Decyzja została podjęta





Ambasador Niemiec w Polsce poinformował, że rozmawiał z amerykańską ambasador o m.in. wolności mediów w naszym kraju. Czy to presja w związku dekoncentracją mediów? – Być może to forma nacisku na nas, abyśmy ustąpili, zmiękczyli stanowisko. Odwrotu nie ma. Decyzja została podjęta. Będziemy wprowadzać dekoncentrację mediów. Działania prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka w celu wykupienia grupy prasowej Polska Press są dobre. Będziemy mieli niedługo zdrową równowagę na rynku medialnym– powiedział portalowi tvp.info poseł PiS Jan Mosiński.

– Serdecznie dziękuję Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce za wspaniałą przyjacielską kolację! Tematy naszych rozmów to stosunki transatlantyckie, Trójmorze i wolność mediów w Polsce – napisał na Twitterze Arndt Freytag von Loringhoven, ambasador Niemiec w Polsce. To właśnie koncerny zza Odry są niemal monopolistą na rynku prasy regionalnej. Z kolei amerykański koncern Discovery jest właścicielem telewizji TVN.

– Niemcy mogą bardzo agresywnie reagować na kwestie dekoncentracji mediów w Polsce, ponieważ kontrolują znaczną część rynku medialnego w naszym kraju i za ich pośrednictwem mogą wspierać proniemieckich kandydatów w wyborach związanych z opozycją totalną, którzy reprezentują interesy Berlina mówiąc na przykład, że nie powinniśmy budować Centralnego Portu Komunikacyjnego – skomentował minister w Kancelarii Premiera Adam Andruszkiewicz.

Ze zrozumieniem do spotkania dyplomatów podchodzi opozycja. – Jeżeli dzisiaj mówimy o sprawach ważnych i poważnych, to zajmowanie się przez PiS dekoncentracją w szczycie epidemii, kiedy powinien wszystkie siły skierować na walkę z tą epidemią, jest po prostu głupie, haniebne i przeciwskuteczne. Jeżeli PiS chce taką politykę prowadzić, to jest to ze szkodą dla Polaków. Jeżeli będą biły dzwony w innych państwach i będą próby nawrócenia PiS-u na działania dobre dla Polski i Polaków, to chyba lepiej dla naszej ojczyzny – ocenił poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

– Zakłopotanie, zatroskanie i dyskusja o pomysłach PiS się toczy i będzie się toczyć. Na pewno jeśli Prawo i Sprawiedliwość podniesie rękę na media prywatne, to my taki temat będziemy podnosić na forum Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego. Oczywiście musimy ten projekt zobaczyć. Jeżeli to będzie w takim duchu, jak Prawo i Sprawiedliwość mówi, czyli spółka paliwowa ma przejmować media, to na pewno naszej zgody na to nie będzie – zastrzegł poseł Lewicy Tomasz Trela.

Do takich komentarzy ze strony opozycji odniósł się minister Andruszkiewicz. – Wzdycham i czasem zastanawiam się, po co obce państwa wydają tyle pieniędzy na utrzymanie korpusów dyplomatycznych, skoro mają naszą opozycję do dyspozycji, która reprezentuje ich interesy w Polsce. Bardzo przykre – powiedział Andruszkiewicz.

Spotkanie ambasadorów nie dziwi senatora Jana Filipa Libickiego z PSL. – Wydaje mi się, że jest rzeczą absolutnie normalną, że ambasadorowie poszczególnych krajów dbają o interesy przedsiębiorców, którzy chcą zaangażowani w Polsce. Nie widzę tu nic nagannego. Powinniśmy mieć swoje zdanie i wspierać polskich przedsiębiorców w innych krajach – argumentował Libicki.

– Nie wiem, czy ambasadorowie powinni być zatroskani mediami w Polsce. Konwencja wiedeńska o służbie dyplomatycznej mówi jednoznacznie, że przedstawiciele obcych państw, którzy reprezentują te państwa w państwie trzecim, nie powinni ingerować w politykę wewnętrzną tego państwa. Pytanie, jaki charakter miało to spotkanie, czy to była tylko i wyłącznie dyskusja na temat rzetelności „Gazety Wyborczej” i pisemek tego pokroju, czy była to kwestia ingerowania w prawodawstwo państwa polskiego. W regulacje, które obowiązują i te, które są planowane, zapowiadane przez Prawo i Sprawiedliwość – powiedział poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

Najprawdopodobniej w listopadzie do Sejmu wpłynie projekt ustawy PiS, dotyczący dekoncentracji. Pojawiły się zapowiedzi, że ma być wzorowany na podobnych rozwiązaniach we Francji i Niemczech. Wcześniej wpis ambasadora Niemiec skomentował polski wiceminister spraw zagranicznych. – Wolność mediów to fundament demokratycznego państwa prawa i nasza wspólna troska. Przy najbliższej okazji podzielę się z Panem Ambasadorem Niemiec swoimi refleksjami i obserwacjami dotyczącymi wolności słowa i pluralizmu mediów w Niemczech – napisał na Twitterze wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk. Niemieckie media były kilka lat temu krytykowane za milczenie o serii gwałtów i przestępstw seksualnych wobec kobiet, dokonanych przez islamskich imigrantów.

TVP Info

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Marca 1837 roku
Urodził się Władysław Sabowski, polski poeta, pisarz, dramatopisarz, dziennikarz i tłumacz (zm. 1888)


29 Marca 2020 roku
W wieku 86 lat zmarł wybitny kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny Krzysztof Penderecki. Nagrodzone utwory: „Strofy”, „Emanacje”, „Psalmy Dawida.


Zobacz więcej