Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 21.08.20 - 16:09     Czytano: [1247]

Dział: Głos Polonii

Uroczystości patriotyczne w Chicago





Z uroczystości 100 lecia bitwy Warszawskiej, Matki Bożej Zielnej,
oraz 100 lecia urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II.

Ojczyzna jest Matką, która wycierpiała i nadal cierpi, dlatego potrzebuje szczególnej miłości, mówił Ojciec Św. Jan Paweł II, jest ostoją Wolności, „Tyle wolności ile własności” mawiał trzykrotny premier Polski Wincenty Witos. Trzeba ciągle o wolności mówić, przypominać bohaterów co oddali życie za Ojczyznę jak pacierz codzienny.

15 sierpnia w dniu Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny, obchodziliśmy Święto Matki Bożej Zielnej, 100 rocznice Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą, oraz święto Wojska Polskiego.



Teatr „Rzepicha”z kapelą i poeci ze ZLP im. JP II przygotowali biesiadę patriotyczną poświęconą bitwie Warszawskiej, 100 leciu urodzin św. Jana Pawła II oraz tradycyjne dożynki staropolskie z myślą przewodnią Matki Bożej Zielnej. W programie poświęconym bitwie Warszawskiej zostały wykorzystane materiały historyczne, aby przypomnieć okoliczności przebiegu wydarzeń, jak również wiersze, między innymi Roberta Wołczyńskiego ze Starachowic, oto jego wiersz;

„To jedna z najsłynniejszych bitew świata
Przesądzająca o losie naszej niepodległości
Czasem zwana po prostu Cudem nad Wisłą
W historii nazwana Bitwą Warszawską 1920 roku

Sto lat temu nic nie było ważniejsze od wolności
Zagrożony był byt narodowej suwerenności
Bolszewicy chcieli na bagnetach nieść rewolucję
Czerwona zaraza zbliżała się do bram Europy

Na jej drodze na Zachód stanęła słaba armia polska
W sierpniu 1920 roku duch narodu nie załamał się
Waleczność żołnierza polskiego przeszła do historii
Obroniona została Warszawa i powzięta ofensywa

Wszystko, co okupione ofiarą doceniamy po wieku
Niewypowiedziane słowa stają się jedynie ciszą
Modlitwa za bohaterów jest wyrazem pożegnania
To, co jest już historią pozostanie dumą dla pokoleń

Każda przelana krew za wolność jest heroizmem
Honor oraz odwaga to cnoty polskiego żołnierza
Nic nie może równać się bohaterskiej walce o Stolicę
Cześć oraz chwała poległym w Bitwie Warszawskiej”.



Biorąc pod uwagę znaczenie dla kultury i politycznego rozwoju ludzkości, Bitwa Warszawska uznana została za osiemnastą decydującą bitwę w dziejach świata. Walczące w niej cywilizacje były zdecydowanie odmienne, a ich cele i metody ze sobą sprzeczne. Gdyby wojska sowieckie zdobyły Warszawę, to bolszewizm ogarnąłby Europę Środkową, a może i cały kontynent europejski. 18 marca 1921 r. podpisano Traktat Ryski – traktat pokojowy między Polską, Rosją i Ukrainą. Traktat kończył wojnę polsko-bolszewicką z lat 1919-1920, ustalał przebieg granic, regulował sporne kwestie. Polska uzyskała gubernię grodzieńską, wileńską, część guberni wołyńskiej i mińskiej. Rosja i Ukraina zrzekła się roszczeń do Galicji Wschodniej. W ten sposób wytyczone granice przetrwały do 17 września 1939r. W części poświęconej Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II przypomnieliśmy wypowiedzi z pielgrzymek do Ojczyzny. Wypowiedzi, wiersze, treści historyczne czytali poeci; Maria Purymska, Ewa Belicki, Dariusz Redliński, autorka relacji. Program był przeplatany pieśniami Maryjnymi i zakończony Barką dla JP II. Całość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego, a zakończona modlitwą i błogosławieństwem przez o. Marka Janowskiego SJ opiekuna poetów i artystów, dorodnego bochna chleba do programu dożynkowego, oraz wszystkich zebranych na sali. Program przygotowali członkowie teatru „Rzepich” z kapelą. Przodownica Teresa Grzasko, z Kasią Sulejewską, Marią Lipską i Jolą Kulikowska wniosły wieniec dożynkowy z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski ze śpiewem „Ej, otwórzcie, otwórzcie nam szeroko wrota, bo się tu prowadzi ta chłopska robota (…)” inne kobiety niosły wiechy na znak zakończonej pracy w polu, były to Maria Czerwonka, Jadwiga Szparkowska i autorka scenariuszy i realizacji. Pieśń opowiadająca o zakończonym żniwie, natomiast mężczyźni, Kazimierz Szymański, Leonard Szparkowski z przodownikiem Krzysztofem Wąsikiem, odśpiewali staropolskie;
”Niechaj będzie Pochwalony, Bóg i wszyscy święci,
przychodzimy dzisiaj do Was odprawiać dozynki,



Bóg pozwolił nam szczęśliwie zwieźć do gumna plony (…). Kiedy wszyscy występujący odśpiewali „Plon niesiemy plon z Bożej woli on, każde serce się raduje, że Bóg nas tak opatruje, plon niesiemy plon, z Bożej woli on.” Bóg i Matka Boża Zielna występują w przesłaniu dożynkowych jako nieodzowne treści staropolskiego święta plonów. Po odśpiewaniu wieniec został postawiony na honorowym miejscu, a zespół opowiadał słowem i piosenką o pracy rolnika, o żniwnym trudzie, dziękując Bogu za urodzaj. Przodownica z przodownikiem wnieśli uroczyście dorodny chleb przyozdobiony warkoczem, na środku z krzyżem z pieśnią; „Hej pod górą dolina, idzie polska nowina, bochen chleba nam niosą lepszym czasom i losom. Wierni ojców swej ziemi do was dzisiaj idziemy, podawajcie nam ręce coraz mocniej i więcej”(…) Pozostałe kobiety obtańczyły stojących z chlebem w środku, a następnie przekazali go gospodarzowi ZKP Prezesowi Janowi Kopciowi, który całując uczynił znak krzyża. Następnie w asyście Marii Lipskiej najdłużej występującej w teatrze „Rzepicha”, podzielili chleb pomiędzy zebrany. Część obrzędowa do chleba zakończyła się pieśnią Zofii Solarzowej „Błogoslawiony chleb ziemi czarnej”. Druga część wieńcowa to radosne piosenki „Rutka”, „Idzie wianek, idzie”(…) uroczyste wprowadzenie i obtańczenie wieńca dożynkowego.

Do tradycji naszego programu należy staropolska pieśń; „Już my pożęli, pożęli, już my pożęli, już przynieśli gospodarzom plon nasz do sieni(…) w pląsach kobiet z wiechami. Wieniec z Matką Bożą w środku przodownica przekazał gospodarzowi z podziękowaniem za pracę. Do obydwu programów, patriotyczno-rocznicowego i do dożynkowego przygrywała kapela w składzie; Józef Kramarczyk, Jan Kieta, Zdzisław Kłosowski, Bogusław Korona, Andrzej Krawczyk, dwóch zaprzyjaźnionych Ukraińców Igor na skrzypcach i Igor Paljanty. Znalazła się również przyśpiewka na czasie;

„(…)Ludzie przestraszeni w maseczkach latają
I z niebios pomocy ciągle wyglądają
Dowodzące „gady”, straszą nakazują
I nowe wirusy wciąż nam obiecują

Już druga „plan – demię, po cichu szykują
Silniejszą, groźniejszą „gady” obiecują
Jak tak dalej będzie nogi wyciągniemy
Tęczowi zostaną sami na tej ziemi „



Jak to na dożynkach były również domowe wypieki, pyszne sałatki, kanapki, swojska kiełbasa jak nad Wisłą, nawet zawitał bigos i coś ostrzejszego. A później były również tańce jak na dożynkach w prawdzie nie długo, bo zakazy, ale jednak, 15 sierpnia byliśmy razem, dzięki Matce Bożej Zielnej, „Cudowi nad Wisłą”, 100 rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II. Na zakończenie chciałam pięknie podziękować Ułanom z Towarzystwa im. Tadeusza Kościuszki z Panem Andrzejem Stopą, Władysławie Nowosat z mężem, Jadwidze Leonowicz z klubu Białostockiego za ciasto, Basi Fouk za bigos i wszystkim, którzy przybyli na to rodzinne spotkanie. Pani Łucji Mirowskiej Kopeć za relacje na żywo na facebook, wszystkim życzliwym poetom i teatrowi „Rzepicha”. Szczególne podziękowania dla członkiń teatru, które przygotowały przepyszny poczęstunek, Panu Rysiowi Siek za dokumentację fotograficzną, ojcu Markowi Janowskiemu SJ za błogosławieństwo. Do zobaczenia na innych spotkaniach.

Alina Szymczyk
Fot. Ryszard Siek

       

       

       



Wersja do druku

Maria. Czerwonka - 08.10.20 22:27
Dzieki pani Alinie Szymczyk wspanialej organizatorce chorograwowi iCzlonkom teatru Rzepicha Mimo koronie Dziala Jej zasluga w utrzymaniu itradycji Polski jest nieoceniona Ostatni wystep dozynkowy Mimo ograniczen odbyl sie w ZKP bylo bardzo milo a to duza zasluga Aliny

Lucja - 22.08.20 4:18
W czasie "Covid-19" w Chicago odwołane zostały wszystkie uroczystości. Teatr Ludowy Rzepicha, pod kierownictwem Pani Aliny Szymczyk, który działa przy Związku Klubów Polskich w USA (ZKP), postanowił podtrzymać jednak tradycje pielęgnowaną przez ZKP od lat i przygotował Dożynki "Wirtualne". mistrzowsko przygotowany program patriotyczny ku czci 100 rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II oraz upamiętniający 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Program transmitowany był na FB i obejrzało go ponad 1000 osób. Świetna inicjatywa, piękny program przybliżający, szczególnie młodzieży polonijnej, tę wspaniałą tradycję. Dziękujemy zarówno artystom, jaki ich dyrektorce.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19 Kwietnia 1899 roku
Zmarł Stanisław Kierbedź, konstruktor mostów (ur. 1810)


19 Kwietnia 1988 roku
Zmarł Jonasz Kofta, polski dramaturg, satyryk (ur. 1942)


Zobacz więcej