Czwartek 28 Marca 2024r. - 88 dz. roku,  Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 04.01.20 - 14:03     Czytano: [708]

Zdecydowane działania





Po ostatnich wydarzeniach w Iraku i ataku na irańskiego generała wywiadu i służb specjalnych rośnie niepewność na rynkach finansowych i obawa o dalszą eskalację konfliktu na całym Bliskim Wschodzie. Warto pamiętać, że Irak to drugi największy producent ropy naftowej spośród krajów OPEC. Z drugiej strony widać, że amerykańskich ostrzeżeń nie warto ignorować, a po ostatnich atakach na ambasadę USA w Bagdadzie reakcja Amerykanów była tylko kwestią czasu.

Wszystko to może poważnie zachwiać światowymi rynkami giełdowymi i finansowymi oraz globalną gospodarką, może to też spowodować znaczący odpływ inwestorów z zagrożonych regionów, jak i spowodować wzrost cen ropy naftowej i to bardzo szybko do poziomu 80-100 dol. za baryłkę oraz silny wzrost walut z tzw. bezpiecznych przystani (CHF, USD, Jena, a nawet GBF), ale również ceny złota mogą poszybować w okolice 1600 dol. za uncję. Dopiero teraz widać jak trafna i dalekowzroczna była decyzja NBP o zakupie ponad 100 ton złota w minionym roku.

Wydarzenia w Bagdadzie mogą spowodować istotną przecenę aktywów uznawanych za ryzykowne, w tym również na rynkach obligacji, tym bardziej jeśli reakcja Iranu będzie znacząca. I właśnie Polska i jej aktywa, a nawet szerzej Europa Środkowo-Wschodnia może okazać się w tej sytuacji bezpiecznym i atrakcyjnym schronieniem dla uciekającego kapitału i to w znacznie większym stopniu niż kraje strefy euro, znacznie bardziej zaangażowane w irański konflikt i negocjacje w sprawie irańskiego programu jądrowego. Niewątpliwie ta groźna sytuacja geopolityczna będzie rzutować na światową gospodarkę od początku tego roku, atak w Bagdadzie na irańskiego generała może się okazać właśnie lądowaniem owego „czarnego łabędzia” dla światowej gospodarki, a jego konsekwencje, nie tylko dla rynków paliwowych i światowego eksportu, ale również dla międzynarodowego transportu morskiego, lotniczego mogą być bardzo daleko idące.

W tym kontekście wielce kłamliwe i agresywne słowa prezydenta Rosji o roli Polski i wybuchu II Wojny Światowej nabierają całkiem nowego znaczenia, bo kraj ten jest przecież bardzo aktywny i obecny w konfliktach na Bliskim Wschodzie. W tej sytuacji absolutnie nie powinno dojść do wizyty marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego w Brukseli i donoszenia na Polskę, co jest ewidentnie sprzeczne w tej skomplikowanej sytuacji międzynarodowej z polską racja stanu jak i polską Konstytucją, na co słusznie zwrócił i to stanowczą uwagę prezydencki minister prof. Krzysztof Szczerski. Tym bardziej to istotne, że Rosja właśnie wstrzymała dostawy ropy naftowej na Białoruś.

Widmo poważnego konfliktu zbrojnego może gwałtownie zmienić obraz światowej i europejskiej gospodarki, pogłębić recesję i zachwiać rynkami finansowymi, w tym również krajów strefy euro, do której tak usilnie nakłania nas totalna opozycja, jej eksperci i przyjazne im media. Trochę późno w skali skomplikowania międzynarodowej sytuacji zorientował się były przewodniczący RE Donald Tusk wzywający dziś do „jedności Europy i USA w obliczu nadciągającego, politycznego trzęsienia ziemi” - mało szczerze to brzmi w kontekście kabotyńskiego gestu Tuska z palcami przystawionymi do pleców prezydenta USA Donalda Trumpa, tak charakterystycznego zachowania w stylu „króla Europy i okolic”. Jego prawdziwe intencje „jedności” widzieliśmy gdy szczuł na Polskę, jak i samego prezydenta USA, a jego prawdziwe intencje wobec Sojuszu Transatlantyckiego nigdy nie były do końca jasne. Dziś jak nigdy, dobre relacje osobiste i polityczne prezydentów Polski i USA mogą okazać się niezwykle istotne, a polska gospodarka nadal szybko rosnąca, jak i duży polski rynek jeszcze bardziej atrakcyjne dla inwestorów. W tym kontekście wojna o władzę w platformie wydaje się być dziecięcą igraszką w piaskownicy.

Zapraszamy na profil Janusz Szewczak na Facebooku!

Janusz Szewczak
Polski analityk gospodarczy, nauczyciel akademicki i publicysta, poseł na Sejm VIII kadencji
wPolityce

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

28 Marca 1928 roku
Urodził się Zbigniew Brzeziński, doradca prezydenta USA Jimmiego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego


28 Marca 1940 roku
Został aresztowany przez Gestapo polski olimpijczyk Janusz Kusociński. Niemcy rozstrzelali go w Palmirach w dn. 21.06.1940r.


Zobacz więcej