Środa 24 Kwietnia 2024r. - 115 dz. roku,  Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 29.06.19 - 15:07     Czytano: [696]

Oblicze zbrodni


Szanowni Państwo!



Media epatują nas opisem zbrodni, dokonanej z zimną krwią na dziesięcioletniej dziewczynce. Bulwersują nas wystąpieniem Rzecznika Praw Obywatelskich, który postanowił bronić „godności” mordercy, jakby taka kreatura miała w ogóle jakąś godność. Rzecznik ma oczywiście w „głębokim poważaniu” tego akurat zwyrodnialca. Chodzi tu o apel do wszystkich potencjalnych przestępców: „Wybierzcie mnie na prezydenta, a włos wam z głowy nie spadnie” – oto czytelny przekaz, o jaki tu chodzi.

Mówi się też o sprawności policji – i słusznie. Najmniej uwagi media poświęcają temu, co jest podstawą zbrodni, czyli motywom. Mniej dyskretni dziennikarze uchylili rąbka tajemnicy. Dwudziestodwuletni zbrodniarz poczuł się dotknięty odrzuceniem jego amorów przez matkę dziewczynki. Zemścił się, zabijając dziecko.

Zbrodnie istniały zawsze, ale sposoby i motywy ich popełniania zmieniały się w zależności od okoliczności. O nich też należy mówić. Nikt nie wspomina o ojcu dziecka. W czasach niedawno minionych obowiązywał model rodziny, w którym dziesięciolatka najczęściej mieszkała nie tylko z matką, ale i ojcem, a do jego obowiązków należała obrona rodziny. Nie twierdzę, że w tym konkretnym wypadku ojciec byłby odpowiedzialny za odprowadzanie dziecka ze szkoły. Po prostu byle kanalia nie miałaby tyle śmiałości wobec kobiety będącej w związku małżeńskim, co wobec samotnej matki. Wówczas wściekłość odrzuconego adoratora mogłaby skupić się raczej na rywalu, a mężczyzna z mężczyzną łatwiej by sobie poradził.

Pozdrawiam i do następnej soboty
Małgorzata Todd

KOMENTARZ DO FELIETONU

Ad. Waga urody 25/2019 (416)

Szanowna Pani Małgorzato

Temat „Sposoby wykorzystania urody dla osiągania wyznaczonego celu” jest bardzo frapujący, nie ze względu na to, że mocno zahacza o kwestię gustu, o którym jak wiadomo się nie dyskutuje, ale ze względu na to, że kanon piękna ulega ciągłym zmianom w czasie i przestrzeni, a najważniejsze, że można go kształtować. Ma Pani rację twierdząc, że urodę niejednokrotnie wykorzystuje się by promować w jakiejś dziedzinie życia delikwenta, który w powszechnym pojęciu jest nią obdarzony. I tu jest ten „haczyk” - „w powszechnym pojęciu”, bo okazuje się, że urodziwych ludzi można wykreować. I nie mam tu na myśli wykorzystania wyrafinowanych technik makijażu i wyspecjalizowanych operacji plastycznych, a notoryczne powtarzanie informacji, że on (ona) to egzemplarz pod względem urody wyjątkowo udany, co po jakimś czasie skutkuje tym, że większość ludzi w to wierzy. Często ten zabieg stosowany jest w sektorze produkcji filmowej (zwłaszcza w wytwórniach filmowych USA, a bardziej zwłaszcza, jeżeli dotyczy aktora o „właściwym” pochodzeniu). Natomiast w sektorze polityki – ten zabieg przeprowadza się w dwóch kierunkach. Usłużne media danej opcji politycznej – jednych ludzi kreują na miłych, mądrych i jeszcze dodatkowo ładnych, a drugich na potworów, zarówno pod względem ich zachowania, poczynań jak i urody. Choć odwoływanie się do niedoskonałości wyglądu delikwenta (w tym zakresie, na który nie ma on żadnego wpływu), by go zdyskredytować jest zabiegiem bardzo prymitywnym, niemniej okazuje się być bardzo skutecznym. Najpierw trzeba mu odebrać kompetencję i dobre intencje, a na deser zaserwować jego braki w urodzie. Czasami te dwa etapy się pomija i przechodzi od razu do trzeciego. Dlatego jednego polityka o niskim wzroście można nazwać kurduplem, a drugiego równie „szczodrze” obdarzonego przez naturę w tym zakresie przedstawić tak, by uchodził za przystojniaka. Słowem obecnie obowiązuje zasada – wszystkie chwyty dozwolone, by osiągnąć cel – nawet tak niewyszukane – jak wytykanie oponentowi braku urody (zachowanie, które w procesie wychowania tępi się już na poziomie przedszkola). Niestety większość z nas tych prymitywnych chwytów już nie rozpoznaje i poddaje się tej manipulacji.

Serdecznie Panią pozdrawiam - Ewa Działa-Szczepańczyk

.........................................................

.....................................................................................................
.....................................................................................................


Małgorzata Todd zaprasza na łamy kolejnego wydania KABARETU INTERNETOWEGO, gdzie możecie Państwo przeczytać i obejrzeć całość. A jest to wielka uczta dla ducha i kompendium wiedzy z wielu dziedzin życia, nie tylko POLITYKI: Apele, Petycje, Audiobooki, Ciekawe filmy na You Tube, Gościnne występy, Kącik Muzyczny, Zaułek Sztuki, Ogłoszenia ITD…

29 czerwca 2019 r. | Nr 26/2019 (417)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

24 Kwietnia 1915 roku
Rozpoczęła się rzeź Ormian w Turcji.


24 Kwietnia 2015 roku
Zmarł Władysław Bartoszewski, publicysta, pisarz, POlityk. Więzień Auschwitz, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego (ur. 1922)


Zobacz więcej