Poniedziałek 21 Kwietnia 2025r. - 111 dz. roku, Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 27.05.07 - 17:47
Czytano: [1930]
Dział: Kultura i Nauka
Celnicy cenzorami sztuki
Sześć eksponatów, przeznaczonych na wystawę w Dreźnie, zatrzymał w kraju „z przyczyn politycznych” rosyjski urząd celny – podał we wtorek niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
Rozpoczynająca się w najbliższą środę wystawa nosi tytuł „Learning from Moscow”, co nawiązuje do propagandowego hasła „Uczyć się od Związku Radzieckiego, to uczyć się zwyciężać”.
Współcześni moskiewscy artyści uczestniczący w wystawie zajmują się „w dowcipny, szyderczy, a często wręcz prowokacyjny” sposób problemami globalizacji i jej wpływu na rosyjską kulturę i społeczeństwo – pisze „FAZ”.
Wśród zakwestionowanych dzieł znajduje się praca „Świeczka naszego życia” grupy artystycznej „Błękitne nosy”. Jej tematem jest „nowa jedność w trzech postaciach” rosyjskiego społeczeństwa, której symbolami są Puszkin, rosyjska Cerkiew oraz prezydent Władimir Putin. Celnicy zatrzymali też pracę Konstatntyna Latyszewa „Putkin”.
„To krok w tył w rosyjsko-niemieckiej współpracy w dziedzinie sztuki” – ocenił szef drezdeńskiej galerii Gisberg Porstmann. Przyznał, że już wcześniej dochodziło do konfliktów w przypadku dzieł naruszających normy religijne. „Sytuacja, w której urząd celny występuje w roli cenzury, nie ma jednak precedensu” – podkreślił.
Autorzy wystawy poradzili sobie jednak z decyzją rosyjskich celników. W galerii wiszą przytwierdzone do ściany pinezkami kopie zatrzymanych dzieł.
(PAP)
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
Z Jezusem przez życie
Słuchając Ewangelii, kroczymy zatem śladami Jezusa, poznając Jego dzieje i nauczanie, tak jak nam to opisali Ewangeliści. Przy tej okazji zastanawiamy się nad...
04.03.25 - 19:12 | Czytaj więcej
21 Kwietnia 1960 roku
Przeniesienie stolicy Brazylii z Rio de Janeiro do Brasilii.
21 Kwietnia 1967 roku
Pułkownik George Papadopoulos przeprowadził w Grecji przed wyborami zamach stanu, ustanawiając dyktaturę wojskową.