Sobota 18 Stycznia 2025r. - 18 dz. roku, Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 31.05.17 - 21:56 Czytano: [851]
Dział: WPiS
Nowy Numer miesięcznika WPiS 5/2017
W sprzedaży pojawił się majowy numer miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. Jak zawsze znaleźć w nim można wiele ciekawych i aktualnych tekstów: wywiadów, reportaży i artykułów historycznych. Piszemy m.in. o postaci Józefa Piłsudskiego, jubileuszu Adama Bujaka i pogłoskach o – chyba przedwczesnej – śmierci polskiej książki. Zapraszamy do lektury!
W bieżącym numerze:
● Umieranie polskiej książki – Leszek Sosnowski pisze o sytuacji na krajowym rynku księgarskim i zastanawia się, czy prawdą jest, że Polacy nie chcą czytać.
● Adam Bujak: wierny Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie – Jolanta Sosnowska przedstawia sylwetkę znanego fotografika Adama Bujaka w związku z 75. rocznicą jego urodzin i odznaczeniem go przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.
● Książę Niezłomny – fragment homilii abp. Marka Jędraszewskiego wygłoszonej na krakowskiej Skałce 14 maja 2017 r., poświęconej kard. Adamowi Stefanowi Sapieże z okazji 150. rocznicy jego urodzin.
● Polska demokracja zaczęła się obracać we własne przeciwieństwo – Leszek Sosnowski rozmawia z dr. Bohdanem Urbankowskim o okolicznościach przewrotu majowego z 1926 r.
● Dramatyczna historia powtarza się jako farsa – biograf marszałka Piłsudskiego, dr Bohdan Urbankowski, snuje analogie między Polską roku 1926 a Polską dzisiejszą.
● Potrzebny jest wielki marsz poszkodowanych – dr Marek Klecel krytykuje opozycję, która bez pardonu atakuje rząd swoimi marszami i demonstracjami.
● Historia uczy nas godności, jeśli tylko jest prawdziwa – wystąpienie prof. Krzysztofa Szczerskiego na premierze trzeciego tomu „Dziejów Polski” w auli św. Jana Pawła II w Krakowie Łagiewnikach 8 kwietnia 2017 r.
● Ludzie, którzy nie mają żadnego pojęcia o historii Polski, pojawili się wśród elit politycznych dopiero teraz – autorska spowiedź prof. Andrzeja Nowaka wygłoszona na premierze trzeciego tomu jego „Dziejów Polski” w auli św. Jana Pawła II w Krakowie Łagiewnikach 8 kwietnia 2017 r.
● Bądź apostołem życia w swojej parafii! – Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zachęca do wzięcia udziału w najnowszej akcji.
● Mamy być jak kukły? To dla mnie policzek! – z wybitną aktorką teatralną i filmową Haliną Łabonarską o karierze, sztuce teatralnej i stanie polskiej kultury rozmawia Jolanta Sosnowska.
● Sartre, ikona egzystencjalnego ateizmu – w cyklu o nawróceniach wielkich tego świata przedstawiamy przypadek znanego francuskiego filozofa Jeana-Paula Sartre’a.
● Parafia to ostoja wiary, kultury i patriotyzmu – z bp. Antonim Długoszem o religii w szkołach, katechizacji i roli parafii w życiu wiernych rozmawia Adam Sosnowski.
● Stanisław Jachowicz. Drogowskazy dla polskich dzieci – dr Justyna Chłap-Nowakowa przypomina postać i dorobek autora popularnych utworów dla dzieci Stanisława Jachowcza, twórcy znanego wierszyka „Pan kotek był chory…”.
● Pod hasłami tolerancji, coraz większa nietolerancja – o rosnącej w Unii Europejskiej nietolerancji wobec inaczej myślących pisze Czesław Ryszka.
● „Nie chcieliśmy Unii Europejskiej, ale dalej jesteśmy częścią Europy” – z kard. Vincentem Nicholsem, arcybiskupem Westminster i wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy, rozmawia Adam Sosnowski.
● Zesłaniec Jan – artykuł o niezwykłych losach konspiratora, syberyjskiego zesłańca i carskiego wysłannika dyplomatycznego do Azji Centralnej Jana Witkiewicza.
● Krzyżówka z nagrodami
● Świato–podgląd – przegląd wiadomości z różnych stron świata, nieobecnych w innych mediach, a w nim m.in. Filipiny zwracają się ku Chinom, Watykan wytoczył sprawię zakonowi w sprawie eutanazji i Państwo Islamskie grozi chrześcijanom w Egipcie.
● Handel narządami nienarodzonych – bulwersująca sprawa amerykańskiej organizacji aborcyjnej Planned Parenthood, która handlowała narządami dzieci.
A ponadto: wiosenny wiersz Leszka Długosza, oferta prenumeraty „Wpisu” na bieżący rok, atrakcyjne promocje książkowe i wydawnicza nowość Białego Kruka o marszałku Piłsudskim.
WPiS
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
Nowy Numer WPiS 12/2024 już do nabycia
Jak zawsze przygotowaliśmy dla naszych Czytelników wyselekcjonowany zbiór felietonów na aktualne tematy i całą serię artykułów powiązanych nie tylko z bieżącymi rocznicami historycznymi...
27.12.24 - 20:56 | Czytaj więcej
18 Stycznia 1819 roku
Zmarł Jan Kiliński, polski powstaniec, należał do Rady Warszawy (ur. 1760)
18 Stycznia 1951 roku
W więzieniu na Rakowieckiej został zamordowany Szef Wywiadu XXIII Okręgu NZW por. J. Przybyłowski ps. "Onufry"