Sobota 18 Stycznia 2025r. - 18 dz. roku,  Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 31.05.17 - 21:56     Czytano: [851]

Dział: WPiS

Nowy Numer miesięcznika WPiS 5/2017

W sprzedaży pojawił się majowy numer miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. Jak zawsze znaleźć w nim można wiele ciekawych i aktualnych tekstów: wywiadów, reportaży i artykułów historycznych. Piszemy m.in. o postaci Józefa Piłsudskiego, jubileuszu Adama Bujaka i pogłoskach o – chyba przedwczesnej – śmierci polskiej książki. Zapraszamy do lektury!

W bieżącym numerze:

● Umieranie polskiej książki – Leszek Sosnowski pisze o sytuacji na krajowym rynku księgarskim i zastanawia się, czy prawdą jest, że Polacy nie chcą czytać.

● Adam Bujak: wierny Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie – Jolanta Sosnowska przedstawia sylwetkę znanego fotografika Adama Bujaka w związku z 75. rocznicą jego urodzin i odznaczeniem go przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.

● Książę Niezłomny – fragment homilii abp. Marka Jędraszewskiego wygłoszonej na krakowskiej Skałce 14 maja 2017 r., poświęconej kard. Adamowi Stefanowi Sapieże z okazji 150. rocznicy jego urodzin.

● Polska demokracja zaczęła się obracać we własne przeciwieństwo – Leszek Sosnowski rozmawia z dr. Bohdanem Urbankowskim o okolicznościach przewrotu majowego z 1926 r.

● Dramatyczna historia powtarza się jako farsa – biograf marszałka Piłsudskiego, dr Bohdan Urbankowski, snuje analogie między Polską roku 1926 a Polską dzisiejszą.

● Potrzebny jest wielki marsz poszkodowanych – dr Marek Klecel krytykuje opozycję, która bez pardonu atakuje rząd swoimi marszami i demonstracjami.

● Historia uczy nas godności, jeśli tylko jest prawdziwa – wystąpienie prof. Krzysztofa Szczerskiego na premierze trzeciego tomu „Dziejów Polski” w auli św. Jana Pawła II w Krakowie Łagiewnikach 8 kwietnia 2017 r.

● Ludzie, którzy nie mają żadnego pojęcia o historii Polski, pojawili się wśród elit politycznych dopiero teraz – autorska spowiedź prof. Andrzeja Nowaka wygłoszona na premierze trzeciego tomu jego „Dziejów Polski” w auli św. Jana Pawła II w Krakowie Łagiewnikach 8 kwietnia 2017 r.

● Bądź apostołem życia w swojej parafii! – Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zachęca do wzięcia udziału w najnowszej akcji.

● Mamy być jak kukły? To dla mnie policzek! – z wybitną aktorką teatralną i filmową Haliną Łabonarską o karierze, sztuce teatralnej i stanie polskiej kultury rozmawia Jolanta Sosnowska.

● Sartre, ikona egzystencjalnego ateizmu – w cyklu o nawróceniach wielkich tego świata przedstawiamy przypadek znanego francuskiego filozofa Jeana-Paula Sartre’a.

● Parafia to ostoja wiary, kultury i patriotyzmu – z bp. Antonim Długoszem o religii w szkołach, katechizacji i roli parafii w życiu wiernych rozmawia Adam Sosnowski.

● Stanisław Jachowicz. Drogowskazy dla polskich dzieci – dr Justyna Chłap-Nowakowa przypomina postać i dorobek autora popularnych utworów dla dzieci Stanisława Jachowcza, twórcy znanego wierszyka „Pan kotek był chory…”.

● Pod hasłami tolerancji, coraz większa nietolerancja – o rosnącej w Unii Europejskiej nietolerancji wobec inaczej myślących pisze Czesław Ryszka.

● „Nie chcieliśmy Unii Europejskiej, ale dalej jesteśmy częścią Europy” – z kard. Vincentem Nicholsem, arcybiskupem Westminster i wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy, rozmawia Adam Sosnowski.

● Zesłaniec Jan – artykuł o niezwykłych losach konspiratora, syberyjskiego zesłańca i carskiego wysłannika dyplomatycznego do Azji Centralnej Jana Witkiewicza.

● Krzyżówka z nagrodami

● Świato–podgląd – przegląd wiadomości z różnych stron świata, nieobecnych w innych mediach, a w nim m.in. Filipiny zwracają się ku Chinom, Watykan wytoczył sprawię zakonowi w sprawie eutanazji i Państwo Islamskie grozi chrześcijanom w Egipcie.

● Handel narządami nienarodzonych – bulwersująca sprawa amerykańskiej organizacji aborcyjnej Planned Parenthood, która handlowała narządami dzieci.

A ponadto: wiosenny wiersz Leszka Długosza, oferta prenumeraty „Wpisu” na bieżący rok, atrakcyjne promocje książkowe i wydawnicza nowość Białego Kruka o marszałku Piłsudskim.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

18 Stycznia 1819 roku
Zmarł Jan Kiliński, polski powstaniec, należał do Rady Warszawy (ur. 1760)


18 Stycznia 1951 roku
W więzieniu na Rakowieckiej został zamordowany Szef Wywiadu XXIII Okręgu NZW por. J. Przybyłowski ps. "Onufry"


Zobacz więcej