Sobota 20 Kwietnia 2024r. - 111 dz. roku,  Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 16.04.07 - 23:27     Czytano: [12955]

Dział: AGL

KALENDARIUM AGL

-(AUSTRALIJSKIEJ GRUPY LUSTRACYJNEJ)

WSTĘP

30 marca 2007 roku minęła pierwsza rocznica formalnego ukonstytuowania się organizacji, która przyjęła nazwę Australijska Grupa Lustracyjna.
W skład Zarządu weszli: Jacek Klas - koordynator, inicjator powstania AGL, Elżbieta Anna Szczepańska - wicekoordynator (do 16.11.2006 r.), rzecznik prasowy, Grażyna Plaska - członek Zarządu, wicekoordynator od 16.11.2006 r. Grzegorz Ochnia - członek Zarządu, Zofia (Kwiatkowska) Dublaszewska - członek Zarządu.
Przedstawiciele AGL w Polsce: Jadwiga Chmielowska i Ryszard Majdzik.

W chwili obecnej wszyscy członkowie Zarządu i przedstawiciele AGL w Polsce są posiadaczami STATUSU POKRZYWDZONEGO.

AGL prowadzi działalność społeczną - NIE BYŁA I NIE JEST FINANSOWANA przez
jakakolwiek organizacje, instytucje, czy osoby prywatne.

AGL swoją bezkompromisowością, determinacją i efektywnością działań, zdobyła obie niekwestionowany szacunek i uznanie w Polsce i za granicą. Jest to jedyna organizacja na świecie, która powstała z inicjatywy byłych działaczy Solidarności, i która podjęła walkę o ujawnienie dokumentów, zawierających prawdę o komunistycznych zbrodniach w PRL.

Głównym celem AGL było zainicjowanie, prowadzenie i koordynowanie akcji zmierzającej do powszechnej i pełnej lustracji w środowiskach polonijnych. Swój udział i poparcie dla działań AGL wyrazili byli działacze Solidarności, osoby internowane, więźniowie polityczni, osoby represjonowanie w komunistycznej Polsce i ich rodziny, obecnie mieszkające na stałe poza granicami kraju.

Podstawą przynależności do Zarządu AGL było wystąpienie do Instytutu Pamięci Narodowej o auto lustrację.
Jednym z powodów powstania AGL była kampania oszczerstw i pomówień ze strony niektórych stowarzyszeń polonijnych podczas organizowania 25-tej rocznicy powstania Solidarności, a także potrzeba powstrzymania dezinformacji Polonii australijskiej.
Zorganizowane w 2005 roku obchody 25-lecia Solidarności w wiktoriańskim Parlamencie były i zapewne na zawsze pozostaną niekwestionowanym sukcesem i jednym z najważniejszych wydarzeń historyczno-politycznych w życiu australijskiej Polonii. Obchody te zostały odnotowane i docenione przez premiera stanu Wiktoria, Steva Bracks`a, dyplomatów, australijskich prominentów życia politycznego i wiktoriańskich parlamentarzystów. Tym trudniej było wyjaśnić niechęć do organizatorów obchodów ze strony polskiego ambasadora Jerzego Wiecława (absolwenta moskiewskiej szkoły dyplomatycznej), a także prezesa Rady Naczelnej Polskich Organizacji w Australii Janusza Rygielskiego, ukrywającego wstydliwy fakt przynależności do PZPR przez prawie 20 lat.
Zaprezentowana w Parlamencie wystawa „Poland`s Way to Freedom”, jej profesjonalizm, poziom artystyczny, unikalność eksponatów, została doceniona przez umieszczenie relacji z uroczystości, nagranej przez organizatorów na płycie DVD, w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie. W tym samym czasie w Melbourne film z przebiegu uroczystości, nakręcony przez Federacje
Polskich Organizacji w Wiktorii, został ocenzurowany, a po protestach organizatorów wystawy tego historycznego wydarzenia, zniszczony.
Ujawnienie mechanizmów fałszowania historii i intryg ze strony władz tzw. „Polonii zorganizowanej” sprawiły, że w czasie zebrania Australijsko-Polskiego Towarzystwa Historycznego (organizacja niezależna) w dniu 12.02.2006 roku, grupa obecnych na nim byłych działaczy Solidarności podjęła decyzję wystąpienia z Apelem o lustrację Polonii. Australijski Apel dał początek trwającej trzynaście miesięcy i jeden dzień Australijskiej Bitwy o Lustracje.

CHRONOLOGIA WYDARZEŃ

12.02.2006 - roczne zebranie Australijsko-Polskiego Towarzystwa Historycznego - opracowanie Australijskiego Apelu o Lustracje.

15.02.2006 - Australijski Apel o lustracje ukazuje się na stronach internetowych http:// www.wirtualnapolonia.com/Australia/teksty.asp?TekstID=10227

19.02.2006 - przesłanie do Kancelarii Sejmu RP tekstu Apelu z prośbą o wskazanie możliwości konstytucyjnych i prawnych przedstawienia w Sejmie tej obywatelskiej, niezależnej inicjatywy ustawodawczej w sprawie nowelizacji ustawy lustracyjnej.

21.02.2006 - na konferencji prasowej w Krakowie R. Majdzik, B. Niemiec i J. Kuczera rozpowszechnili Australijski Apel o lustrację Polonii.

22.02.2006 - otrzymanie odpowiedzi z Kancelarii Sejmu /BLS-151-2659/06/ o przekazaniu Australijskiego Apelu przewodniczącemu NIP i poinformowanie sygnatariuszy Apelu iż: „aby spowodować zmiany w obowiązującym prawie, uprawnione podmioty musiałyby podać inicjatywę ustawodawczą w trybie i na zasadach określonych w art.118 Konstytucji RP, grupa co najmniej 100 tysięcy obywateli mających prawo wybierania do Sejmu (co reguluje ustawa z dnia 24 czerwca 1999 roku, o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli (Dz.U. nr 62, poz. 688 z późniejszymi zm.) lub też wprowadzenie poselskiego projektu, który może być wniesiony przez komisje sejmowa przez co najmniej 15 posłów (Bożena Wyszyńska)”.

25.02.2006 - sygnatariusze Apelu o lustrację Polonii składają na ręce Konsula Generalnego RP- Ryszarda Sarkowicza, wniosek do IPN o autolustracje.

6.03.2006 - na stronie internetowej Wirtualnej Polonii Mirosław Krupiński publikuje oszczerczą historię o współpracy rodziny Majdzika z UB i przypuszcza atak na sygnatariuszy Australijskiego Apelu, w tym na Elżbietę Szczepańską i Jacka Klasia, a także zwolenników lustracji Polonii - Marka Baterowicza, Australijsko-Polskie Towarzystwo Historyczne, działaczy Solidarności, internowanych i więźniów politycznych (Mieczysław Majdzik i Ryszard Majdzik)
http://www.wirtualnapolonia.com/Australia/opinie.asp?opinia-18554 - 189 głosów w dyskusji.

10.03.2006 - powołanie Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, oraz projektu ustawy o ujawnieniu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa komunistycznego (NIP). Pierwsze posiedzenie Komisji - zatwierdzenie składu Komisji, przewodniczący Rafał Wiechecki (LPR) - od 10.03.2006 do 12.05.2006, Stanisław Pieta (PiS) - od 12.05.2006 do 12.01.2007.

11.03.2006 - Ruch Rodaków publikuje swój apel o lustrację Polonii.

21.03.2006 - Ryszard Majdzik i Artur Rogala rozpoczynają w Polsce lobbing na rzecz lustracji środowisk polonijnych. Akcja nosi nazwę „Polonia bez Agentów”. Inicjują też akcje zbierania pod Apelem o lustrację Polonii podpisów posłów, senatorów i osób prywatnych. Odbywa się drugie posiedzenie Komisji Sejmowej (NIP), powołanej do rozpatrzenia projektów ustaw o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, oraz projektu ustawy o ujawnieniu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa komunistycznego.

23.03.2006 - opublikowanie artykułu Elżbiety Szczepańskiej o inwigilacji środowisk polonijnych, pt. „Opracy i Ofiary”, http://www.rodaknet.com/rr narod aktualnosci szczepanska.htm

28.03.2006 - założyciele inicjatywy „Polonia bez Agentów” na stronie Ruchu Rodaków kończą akcje zbierania podpisów pod Apelem o lustrację Polonii. W ciągu 17 dni zebrano wyrażające poparcie dla akcji podpisy - 8 posłów, senatorów i eurodeputowanych, 110 osób mieszkających poza granicami Polski, oraz 140 mieszkających w kraju. http://www.rodaknet.com/rr narodaktualnosci grupa -incic.htm

30.03.2006 - zawiązuje się AUSTRALIJSKA GRUPA LUSTRACYJNA, jest to jedyna na świecie zorganizowana grupa osób represjonowanych, która w sposób jednoznaczny w swoich działaniach domaga się pełnej lustracji i objęcia nią środowisk polonijnych. AGL opracowuje projekty poprawek przedłożonych w Sejmie, projekt ustaw o IPN i ujawnieniu dokumentów o pracy i współpracy z organami bezpieczeństwa państwa komunistycznego.

4-6.04.2006 - odbywa się 3,4 i 5 posiedzenie NIP Nadzwyczajnej Komisji Sejmowej w sprawie ustawy lustracyjnej.

6.04.2006 - właściciel i redaktor witryny internetowej Wirtualna Polonia, Mirosław J. Wiechowski i Włodzimierz Kuliński, pozbawiają Australijska Grupę Lustracyjną prawa prowadzenia dyskusji na tej witrynie, jednocześnie oskarżając członków Zarządu AGL i osoby współpracujące z tą grupa, o kolaboracje ze służbami reżimu komunistycznego i agenturalna polityczna przeszłość.
Przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw o zmianach ustawy o IPN, oraz projektu ustawy o ujawnieniu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa komunistycznego (NIP), Rafał Wiechecki, przesyła rzecznikowi prasowego AGL Elżbiecie Szczepańskiej pisemne potwierdzenie otrzymania postulatów opracowanych na podstawie Australijskiego Apelu i zapewnienie o wykorzystaniu ich w dyskusji na ten temat podczas prac legislacyjnych nad projektami ustaw (ref. NIP-0151-02/06).

7.04.2006 - koordynator Ruchu Rodaków, Mirosław Rymar, zaprasza AGL do publikowania swoich materiałów na stronie internetowej www.rodaknet.com

10.04.2006 - przygotowywany przez AGL „List Otwarty” do Sejmu RP „O PRAWO DO PRAWDY I WYBACZENIA”, podpisują: Jacek Klas - koordynator AGL, Elżbieta Szczepańska - rzecznik prasowy AGL i Mirosław Rymar - koordynator Ruchu Rodaków. Do Sejmu przekazują go: Ryszard Majdzik, przedstawiciel AGL w Polsce i Artur Rogala, przedstawiciel Ruchu Rodaków w Polsce.

14.04.2006 - Mirosław Rymar zwraca się do Jacka Klasia i Elżbiety Szczepańskiej o zakończenie akcji związanej z ustawą lustracyjną, i jak to określa, - ogłoszenie sukcesu, bowiem, pan Kurtyka zapewnił pana Rogale i pana Majdzika, że przepis o elektronicznym lustrowaniu Polonii i składaniu wniosków mamy załatwiony. Dalej stwierdza, że „inne nasze postulaty nie mają w Sejmie żadnych szans, więc lepiej teraz ogłosić sukces, niż później ponieść klęskę”. M. Rymar swoją propozycję ogłoszenia sukcesu i zakończenia całej akcji ponawia w rozmowach telefonicznych z Jackiem Klasiem i Elżbietą Szczepańską 17. 04.06 i 21.04.06. AGL odrzuca propozycje Rymara, oceniając
akcje RR jako propagandową, której celem jest uzyskanie rozgłosu, a nie dążenie do rzeczywistych zmian legislacyjnych w ustawie lustracyjnej i objęcia jej zasięgiem środowisk polonijnych. W konsekwencji - brak akceptacji AGL dla polityki i działań RR, doprowadza do braku zaufania, co w przyszłości powoduje zerwanie współpracy.

20.04.2006 - przedstawiciel AGL - R. Majdzik i przedstawiciel RR – A. Rogala udają się do Warszawy, aby osobiście w Sejmie wręczyć członkom Nadzwyczajnej Komisji Sejmowej „Apel w sprawie lustracji Polonii”.

26.04.2006 - AGL analizuje stenogramy z siedmiu posiedzeń Komisji Nadzwyczajnej. Wynika z nich, że na żadnym z posiedzeń nie padło ani jedno słowo ze strony posłów na temat lustracji Polonii. Po konsultacjach, AGL decyduje, że przedstawiciele AGL muszą być w czasie posiedzeń Komisji fizycznie obecni lub reprezentowani. Ustalono, że na podstawie ustawy z dnia 7.07.2005 roku (Dz.U.2005 Nr 169 poz.1414), oraz zgodnie z Regulaminem Sejmu zmienionym uchwałom Sejmu RP z dnia 24.02.2006 r. (art.70a-70 I art.201b-201c), obywatele RP mają prawo uczestnictwa w procesie stanowienia prawa i przysługuje im prawo do wysłuchania publicznego, jeżeli opracowywane przepisy ustawodawcze dotyczą ich interesów, a oni sami mogą być obecni.
Pomimo niedopełnienia wymogów formalnych - niewystarczająca liczba podpisów osób popierających inicjatywę o lustracji Polonii (mniej niż 100 000, i nie uzyskanie poparcia 15 posłów), AGL postanawia przedstawić marszałkowi Sejmu, przewodniczącemu i członkom Komisji Sejmowej (NIP), przygotowany przez AGL pakiet zmian w opracowanej ustawie, które zawierały postulaty sygnatariuszy Apelu Australijskiego z 15.02.2006.

28.04.2006 - po konsultacjach ustalono, że AGL w czasie prac Komisji Sejmowej nad ustawą lustracyjną, będzie reprezentowana przez Jadwigę Chmielowską i Ryszarda Majdzika. Jednocześnie AGL zaproponowała Ruchowi Rodaków (M. Rymar) odział w pracach Komisji Sejmowej. Do 30.04.2006 r. AGL nie otrzymała od pana Rymara żadnej odpowiedzi, w związku z czym w rozmowie telefonicznej zaproponowano uczestnictwo w pracach Sejmu Arturowi Rogali (przedstawiciel RR w Polsce, który wskazał na Małgorzatę Mamejko jako drugiego reprezentanta RR).

3.05.2006 - Biuro Prasowe AGL, pod kierownictwem Elżbiety Szczepańskiej, OPRACOWUJE PROPOZYCJE ZMIAN DO USTAWY LUSTRACYJNEJ, które zostają przedstawione Komisji Nadzwyczajnej, jako pakiet zmian lustracyjnych dotyczących Polonii i przesyła je elektronicznie swoim reprezentantom, a także wszystkim posłom - członkom Komisji sejmowej. Faxem wysłano do zakładów STP Elbud w Krakowie - upoważnienia in blanco, które pozwoliły przedstawicielom AGL I RR w Polsce na uczestniczenie w obradach Komisji Nadzwyczajnej.
JEST TO PIERWSZA W HISTORII POLSKIEGO PARLAMENTARYZMU SPOŁECZNA, NIEZALEŻNA INICJATYWA POLAKÓW MIESZKAJĄCYCH POZA GRANICAMI KRAJU, KTÓRZY, ZA POSREDNICTWEM SWOICH REPREZENTANTÓW, ZGŁOSILI FORMALNIE ZAINTERESOWANIE UCZESTNICTWEM W PRACACH LEGISLACYJNYCH NAD OPRACOWANIEM USTAWY, I BYLI OBECNI W CZASIE PRAC KOMISJI SEJMOWEJ.
AGL przesyła swój projekt zmian ustawodawczych wszystkim członkom Komisji Nadzwyczajnej, przewodniczącym wszystkich klubów poselskich, posłom niezrzeszonym, posłom i senatorom Komisji Współpracy Polski z Polonia, wszystkim członkom Rady Polonii Świata, oraz naczelnym organizacjom reprezentującym Polonię zorganizowaną w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, z prośbą o udzielenie poparcia inicjatywie lustracji w środowiskach polonijnych.
Materiały dotyczące zmian legislacyjnych zostały drogą elektroniczną przekazane zarówno ekspertom pracującym nad zmianami w ustawach lustracyjnych, jak i innym wpływowym osobom polskiego życia politycznego, które otwarcie wyrażały swoją akceptację dla procesu pełnej i powszechnej lustracji, oraz 457 innym adresatom, w tym polskim i polonijnym środkom masowego przekazu (prasa, radio, telewizja, strony internetowe).
Zestaw dokumentów dotyczących zmian legislacyjnych w ustawach lustracyjnych, z prośbą o udzielenie inicjatywie poparcia, został przesłany do wszystkich 45 diecezji Kościoła katolickiego w Polsce, a także do prymasa Polski.

4.05.2006 - problemy lustracyjne Polonii przedstawione zostały premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu.

7.05.2006 - konsultacje z Antonim Macierewiczem na temat opublikowanych przez AGL zmian legislacyjnych i utrzymania lub likwidacji w nowej ustawie statusu „osoby pokrzywdzonej”.

9.05.-21.09.2006 - reprezentanci AGL uczestniczą we wszystkich posiedzeniach Komisji Sejmowej opracowującej projekty nowej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, oraz projektu ustawy o ujawnieniu informacji i dokumentów organów bezpieczeństwa państwa komunistycznego (NIP). Delegaci AGL I RR otrzymują karty wstępu na obrady sejmowe. Relacje z uczestnictwa i przebiegu prac w Komisji Sejmowej reprezentanci AGL i RR opublikowali w siedmiu komunikatach na stronie internetowej www.abcnet.com.pl w dzialach: „Mówi się w Polsce” i „Mówi się na świecie”.
KOMUNIKATY MAJĄ ZNACZENIE HISTORYCZNE I PRZEDSTAWIAJĄ DOKŁADNĄ RELACJĘ Z PRZEBIEGU OBRAD.

10.05.2006 - ponowne przedstawienie problemów lustracyjnych premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu.
Rozmowa działacza PiS z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem na temat lustracji środowisk polonijnych. Stwierdził on, ze: „Apel zna, ale nie widzi możliwości zlustrowania co najmniej 100 tys. ludzi na emigracji!”

19-21.05.2006 - podczas obrad Komisji Nadzwyczajnej przedstawiciele AGL w Polsce przeprowadzili konsultacje z Krzysztofem Wyszkowskim i prof. Zybertowiczem. Ekspertem do spraw lustracyjnych w czasie obrad Komisji był Antoni Macierewicz.

28.05.2006 - AGL wysyła do wszystkich delegatów na Zjazd Rady Naczelnej Polskich Organizacji w Australii i Nowej Zelandii „List Otwarty”, z prośbą o poparcie dla inicjatywy ustawodawczej AGL, zmierzającej do objęcia lustracją środowisk polonijnych. W odpowiedzi na list AGL, prezes Rady Naczelnej J. Rygielski w swoim sprawozdaniu całkowicie zdezawuował tę inicjatywę, oraz zakwestionował sens i potrzebę lustracji środowisk polonijnych. Agresywna w formie i treści wypowiedź prezesa Rygielskiego pogłębiła dezintegracje w australijskiej Polonii.

7.06.2006 - Ryszard Majdzik, jako reprezentant AGL podczas obrad Nadzwyczajnej Komisji Sejmowej, poruszył problem obecności i inwigilacji środowiska Polonii australijskiej przez WSI, a także w imieniu AGL zaproponował rozszerzenie lustracji na pracowników polskich ambasad, konsulatów, zagranicznych przedstawicielstw kulturalnych i handlowych RP, a także pracowników polonijnych mediów. Wystąpienie R. Majdzika w imieniu AGL opublikowała Gazeta Wyborcza z dnia 8.06.2006.

14.07.2006 - w odpowiedzi Radzie Naczelnej, AGL publikuje artykuł pt. „Replika pierwsza i ostatnia”. www..replika.com.au

15.07.2006 - KOMUNIKAT nr 4 - podpisali: Jadwiga Chmielowska AGL, Ryszard Majdzik AGL i RR. Nasz reprezentant wstąpił w szeregi Ruchu Rodaków, część członków Zarządu odczytało to posuniecie jako zdradę AGL. Wobec powstałej sytuacji zastanawiano się, czy Ryszard Majdzik może w dalszym ciągu być reprezentantem AGL.

21.07.2006 - w Sejmie przegłosowano i przyjęto NOWĄ USTAWĘ LUSTRACYJNĄ.

21.07.2006 - na stronie internetowej Monitora Polskiego ukazuje się artykuł Elżbiety Szczepańskiej, pt. „21 lipca Wielki Dzień dla Polski i Polonii Świata” (www.monitorpolski.com). Tekst ten został przyjęty z oburzeniem przez przedstawicieli Ruchu Rodaków, którzy wbrew faktom twierdzili, że to dzięki nim i ich organizacji Sejm uchwalił wprowadzone i opracowane przez AGL poprawki do nowej ustawy. Tekst Elżbiety Szczepańskiej i wszystkie informacje o AGL zostały ze strony Monitora Polskiego natychmiast osunięte, w tym także wywiad na ten temat z Jadwigą Chmielowską.

30.07.2006 - AGL występuje do Kancelarii Senatu z wnioskiem dla Jadwigi Chmielowskiej i Ryszarda Majdzika o ich uczestnictwo w charakterze obserwatorów na 16 posiedzeniu Senackiej Komisji Ustawodawstwa i Praworządności.

11.09.2006 - w związku z przyjęciem przez Ryszarda Majdzika propozycji Ruchu Rodaków przystąpienia do tej organizacji, AGL podziękowało Ryszardowi Majdzikowi za reprezentowanie AGL w Polsce i poinformowało go o zakończeniu współpracy.

17-18.10.2006 - odbyły się dwudniowe obrady Sejmu, na których obserwatorem z ramienia AGL była Jadwiga Chmielowska. Przewodniczący Komisji NIP, Stanisław Pieta, w swoim wystąpieniu w Sejmie, podziękował wszystkim posłom, ekspertom, a także społecznym przedstawicielom, Stowarzyszeniu Wolnego Słowa i AUSTRALIJSKIEJ GRUPIE LUSTRACYJNEJ za udział w pracach Komisji Nadzwyczajnej.

16.11.2006 - Zarząd AGL wydaje oświadczenie popierające powstanie Komitetu Założycielskiego Komisji d/s Nadzoru Lustracji Polonii.

Listopad 2006 - AGL wysyła podziękowania do osób, które przyczyniły się do opracowania i uchwalenia nowej wersji ustawy lustracyjnej, w tym włączenia do zapisów ustawy przepisów umożliwiających lustrację Polonii.

22.12.2006 - do Kancelarii Sejmu wpływa prezydencki wniosek nowelizacji nowej ustawy lustracyjnej, który nie spełnia oczekiwań AGL.

7.01.2007 - AGL wydaje „Oświadczenie” w sprawie arcybiskupa Wielgusa, w którym uzasadnia swój sprzeciw wobec arcybiskupa, który podpisał współpracę ze służbą bezpieczeństwa - www.kworum.com.pl (Grzegorz Ochnia, członek Zarządu, nie złożył podpisu i nie zgadza się z treścią oświadczenia).

26.01.2007 - Sejm glosuje za prezydencką poprawką do nowej ustawy lustracyjnej. NIEDOWIERZANIE, ROZPACZ ogarnia członków AGL. W tej tragicznej chwili Elżbieta Szczepańska, rzecznik prasowy AGL, publikuje artykuł dotyczący tego smutnego wydarzenia, pt. „Igrzyska Lustracyjne” www.kworum.com.pl

28.02.2007 - AGL publikuje i wysyła do Instytutu Pamięci Narodowej list, w którym domaga się zabezpieczenia akt, pod kryptonimem „System Polonia”. W imieniu Zarządu podpisuje go koordynator AGL, Jacek Klas. W liście informuje się prokuratorów Komisji Głównej do Ścigania Zbrodni Komunistycznych Przeciwko Narodowi Polskiemu, o zamiarze dokonania przestępstwa - zniszczenia dokumentów historycznych, będących materiałem dowodowym w sprawie inwigilowania i infiltrowania środowisk polonijnych.

15.03.2007 - wejście w życie nowej ustawy o zmianie ustawy o ujawnieniu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990, oraz treści tych dokumentów.

16.03.2007 - Elżbieta Szczepańska, z powodów osobistych, składa rezygnację z przynależności do AGL.

29.03.2007 - AGL otrzymuje od Komisji Głównej do Ścigania Zbrodni Komunistycznych Przeciwko Narodowi Polskiemu, potwierdzenie, ze do Komisji dotarł list, wysłany w dniu 28.02.2007 roku. Wprowadzone przez Australijską Grupę Lustracyjną zapisy dotyczą lustracji pracowników polskich ambasad i konsulatów, umożliwiają Polakom, mieszkającym poza krajem, składanie wniosków o wydanie zaświadczeń drogą pocztową, po uprzednim uzyskaniu uwierzytelnienia podpisu przez urzędników upoważnionych do tego w kraju osiedlenia, oraz zakładają konieczność weryfikacji i składania oświadczeń lustracyjnych przez polonijnych dziennikarzy, w tym właścicieli stron internetowych i mediów elektronicznych, a także osób nominowanych przez Sejm i Senat (np. osoby powołane do Rady Koordynacyjnej Polonii Świata).
Całoroczna praca Australijskiej Grupy Lustracyjnej zaowocowała realizacją części postulatów Australijskiego Apelu o lustrację z dnia 15.02.2006 roku.

Zarząd Australijskiej Grupy Lustracyjnej
Yarragon, 31.03.2007 roku

Wersja do druku

Pedro - 12.06.14 11:59
PU

Chester - 17.05.14 16:37
QS

coevyPetewevy - 27.12.13 8:56
hello

Profesor - 01.06.07 11:24
Nic dodac nic ujac, schylic glowe w uznaniu i szacunku przed dokonaniami tej grupy.

Zboku - 30.04.07 7:43
To z incjatywy Jadwigii Chmielowskiej Antoni Macierewicz zostal poproszony o zostanie ekspertem grupy i to ona prowadzila negocjacje i rozmowy z porof. Zybertowiczem.

Koala - 25.04.07 6:42
Zaden wrog, zadne wojska tak nie zniszczyla Rzeczypospolitej jak 44 lata rzadow bezmyslnych warcholow, nielojalnych kombinatorow, inteligencji zastepczej, robotnikow i chlopow. Schamielismy i skarlelismy.

kangooru - 24.04.07 11:30
Wybaczcie szalencom lustrujacym wszystko i wszystkich chociaz u na w OZ bezrobocie jest male. Moze to z powodu slonca? Albo suszy?
Normalny emigrant w Oz ma gleboko w nosie szalenstwa politykow kolejnej RP, uczu sie tolerancji (bo musi, jako ze prawo bardzo surowo karze jakiekolwiek rasistowskie czy religijne wypowiedzi, dorabia sie i sie dziwi. Dziwi sie, ze mozna zyc po ludzku, ze rzad jest od dbania o obywateli, poslowie sa rozliczani przez elektorat a jak sie jaki posel skompromituje sie to albo sam rezygnuje albo go z hukiem wywalaja i szans na dalszy zywot polityczny nie ma.
Najciekawsze dla mnie jst to, ze ten kraj ma spisana historie, ktora sie nie zmienia!
Tutaj polityka rzadowa poporzadkowana jest intresom firm australijskich i pomaga zawierac im umowy handlowe w zasadzie z kazdym.
Szkoda, ale RP wciaz wydaje sie mnie jakims dziwadlem wiecznie zracych sie nieukow.
PS
Australia byla jdynym krajem, gdzie medialnie i w ilosci uczestnikow, wizyta JP2 zrobila totalna klape.

Viktor - 17.04.07 7:30
na www.replika.com.au znalazlem inne kalendarium
poracowane przez Elzbiete Szczepanska, jest ono zdecydowanie lepiej napisane.

Polecam wszystkim te ciekawa lekture.

Wszystkich komentarzy: (8)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20 Kwietnia 1936 roku
Prezydent Ignacy Mościcki wydał dekret o utworzeniu Funduszu Obrony Narodowej.


20 Kwietnia 1873 roku
Urodził sie Wojciech Korfanty, polityk, działacz ruchu narodowościowego na Śląsku (zm. 1939)


Zobacz więcej