Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/kworum.com.pl/public_html/article.php on line 21

  Piątek 23 Lipca 2021r. - 204 dz. roku,  Imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 31.07.16 - 14:01     Czytano: [1720]

Dział: Opowiadania

OSZUKAĆ ŚMIERĆ


Ludzie próbują oszukać śmierć, zapętlając się usilnie z losami innych ludzi. Że skoro taki ważny, to nie może umrzeć. Że skoro tak potrzebny, to ostanie się dłużej. Ale czas przesącza się równo przez palce króla i pustelnika. Czas obojętny na to, ilu ludzi nam coś zawdzięcza, ilu na nas liczy, ilu potrzebuje naszej pomocy i ilu bez nas pogrąży się w rozpaczy. Marszczy nasze dłonie, wygina grzbiet i sprawia, że coraz trudniej rozprostować kości rano. Potem urywa się nagle dla nas, ten czas, powiernik śmierci. Nie potknie się nawet, gdy wydamy ostatnie tchnienie.

Królów zastąpią nowi królowie, którzy czasem nawet przyśpieszą zejście z tego świata swoich poprzedników, w przekonaniu, że sami nie umrą tak samo, otruci, zadźgani, zdradzeni. Na opuszczoną pustelnię przyjdzie inny pustelnik, by w ciszy wsłuchiwać się w głos Boga.

Świat trwać będzie niezmiennie, uparcie i spokojnie, aż skończy się w jednej chwili. W chwili, w której śmierć już nie będzie na nic potrzebna.


Andrzej Chodacki
Strona autorska


Autor opowiadania: Andrzej Chodacki
Urodzony w 31.05.1970 roku. Z powołania mąż i ojciec, z zawodu lekarz. Pisze prozę i poezję, a także fotografuje. Laureat kilkudziesięciu konkursów literackich. Jego opowiadania były drukowane między innymi w Wydawnictwie My Book w Szczecinie, Miesięczniku Literackim Akant w Bydgoszczy, Kwartalniku Literackim Horyzonty, w Półroczniku literackim „Inter-. Literatura–Krytyka–Kultura”, oraz w wielu czasopismach polonijnych na całym świecie. W 2012 roku wydał debiutancką książkę z poezją i fotografią pt.„ Pejzaże tęsknoty”. W 2013 roku wydał cykl opowiadań pt. „ Opowieści ze świata”. W 2014 roku wydał kolejny cykl opowiadań pt „ Wyczekując dnia”.
W 2015 roku jego najnowsza powieść pt „ Doktor Seliański” została przetłumaczona na język ukraiński. Od 2015 roku członek Unii Polskich Pisarzy Lekarzy


Od Redakcji: Opowiadania Andrzeja Chodackiego można również znaleźć w dziale:Na każdy temat.

Wersja do druku

Lubomir - 01.08.16 9:53
Niekiedy można odnieść wrażenie, że zdenerwowani niekończącym się, schorowanym życiem, wolą np pompować elektrolity, mającemu problemy z krążeniem, niż odwołać się do stosowanych w chirurgii i m.in. mikrochirurgii w Stanach Zjednoczonych i w Zjednoczonym Królestwie - antyzakrzepowych pijawek lekarskich. Człowiek jednak różni się nieco od akumulatora samochodowego. W akumulatorze faktycznie wystarczy niekiedy dolać elektrolitu, by działał prawidłowo. W przypadku człowieka taka 'dolewka' może zabić!.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/kworum.com.pl/public_html/_box/_right.php on line 84

Wejdź do Galerii 


Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/kworum.com.pl/public_html/_box/_right.php on line 148

23 Lipca 1909 roku
Zmarł Zygmunt Noskowski, polski kompozytor, pedagog, dyrygent i krytyk muzyczny (ur. 1846)


23 Lipca 1951 roku
Zmarł Adam Stefan Sapieha, książę, arcybiskup, metropolita krakowski, kardynał (ur. 1867)


Zobacz więcej