Sobota 18 Stycznia 2025r. - 18 dz. roku, Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 25.07.16 - 21:46 Czytano: [1080]
Dział: WPiS
WAKACYJNY - 7/8 2016 - NUMER WPIS
Jest już dostępny wakacyjny numer naszego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. W nim na 100 stronach przedstawiamy najbardziej aktualne i najciekawsze sprawy, jakimi żyje nasz kraj i jego mieszkańcy. Piszemy m.in. o papieżu Franciszku, Światowych Dniach Młodzieży i szczycie NATO w Warszawie. Przedstawiamy sylwetkę Ireny Szewińskiej z okazji jej 70. urodzin oraz Henryka Sienkiewicza z okazji 170. rocznicy jego urodzin i 100. rocznicy śmierci. Poruszamy również temat eurokomunizmu i anarchizacji życia publicznego w Polsce. Warto poczytać „Wpis”!
W bieżącym numerze:
● Jesteśmy wielką szansą dla świata – ks. prof. Jan Machniak, Rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia, przypomina postacie wielkich, polskich Apostołów Bożego Miłosierdzia: św. Faustynę i św. Jana Pawła II.
● To będzie punkt odniesienia w dalszym, dorosłym życiu – wyjątkowość i istotne znaczenie publikacji pt. „Apostołowie Bożego Miłosierdzia”, specjalnie przygotowanej na Światowe Dni Młodzieży, podkreśla bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.
● Kto nie modli się do Pana, modli się do diabła – sylwetkę papieża Franciszka przybliża Adam Sosnowski, równocześnie wspominając swoje spotkania z mieszkańcami Buenos Aires, którzy osobiście znali obecnego Ojca Świętego.
● Matka Boża Miłosierdzia powitała w Krakowie młodych z całego świata – o wspaniałej wystawie poświęconej Matce Bożej pt. „Maria Mater Misericordiae”, zorganizowanej w ramach Światowych Dni Młodzieży w Muzeum Narodowym w Krakowie, pisze Jolanta Sosnowska.
● My wszyscy z niego (?) – w Roku Sienkiewicza dr Justyna Chłap-Nowakowa przedstawia fascynującą historię życia tego wybitnego Noblisty.
● „Krzyżacy”, których do dziś nikt nie pokonał – o kulisach powstania filmu „Krzyżacy” i niezwykłym sukcesie, jaki odniosła ta najbardziej dochodowa superprodukcja w historii polskiej kinematografii, pisze Paweł Stachnik.
● Polska zbrojeniówka przetrwała – prezentujemy rozmowę z wiceministrem obrony narodowej Bartoszem Kownackim m.in. o perspektywach rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego.
● Graniczymy z najbardziej uzbrojonym skrawkiem świata – Adam Sosnowski relacjonuje kulisy szczytu NATO w Warszawie.
● Głosy zastanowienia po szczycie NATO – opinie przedstawicieli świata nauki, polityki i wojskowości na temat relacji NATO-Rosja.
● Anarchia – felieton Leszka Sosnowskiego o próbach przemilczania i słabej reakcji władz na przejawy anarchizowania i zakłócania życia publicznego w Polsce.
● Niedźwiedź na malinach, szpaki wcinają motyle, rybołów upolowany przez szczupaka, czyli końcówka lata w przyrodzie – Jolanta Sosnowska rozmawia z przyrodnikiem dr. Jerzym Kruszelnickim o tym, jakie zjawiska zachodzą w naturze podczas wakacyjnych miesięcy.
● Powrót eurokomunizmu – Jakub A. Maciejewski pisze o tym, jak Parlament Europejski powoli staje się forum, na którym do głosu dochodzą eurokomuniści.
● Dobroczynne skutki zamachu stanu w 1926 (?) – okoliczności, przebieg i konsekwencje przewrotu majowego przybliża historyk dr Marek P. Deszczyński.
● Niedościgła mistrzyni – z okazji 70. urodzin prezentujemy sylwetkę Ireny Szewińskiej – polskiej lekkoatletyki wszech czasów, która ma na swoim koncie m.in. siedem medali olimpijskich.
● Pierre de Coubertin, szczery przyjaciel Polaków – prof. Henryk Kocój przybliża poglądy barona de Coubertina, który m.in. bardzo krytycznie oceniał działalność bolszewików rosyjskich.
● Kto na nas spogląda z polskich banknotów? – odpowiedzi na to pytanie udziela Jakub A. Maciejewski, barwnie opisując kulisy powstania wizerunków polskich władców autorstwa Jana Matejki, które posłużyły za wzór przy projektowaniu banknotów.
● Miejsca męczeństwa: Ossów – Katyń – Smoleńsk – panteon narodowy, poświęcony m.in. ofiarom katastrofy smoleńskiej, który powstaje w podwarszawskim Ossowie, kluczowym miejscu Bitwy Warszawskiej, opisuje Magdalena Kowalewska.
● Książki jako relikwie ratowały tożsamość Ormian – o pielgrzymce Ojca Świętego Franciszka do Armenii oraz fascynującej kulturze i tradycji Ormian pisze Andrea Gagliarducci.
● Kara śmierci za zamiar wysadzenia pomnika – przybliżamy historię „pomników wdzięczności” Armii Czerwonej, których jeszcze ok. 300 znajduje się na terenie całej Polski.
● Nie będzie duszy, która by nie należała do Rycerstwa Niepokalanej – w 75. rocznicę śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego przypominamy niektóre wątki z jego przebogatej biografii m.in. działalność wydawniczą w Polsce i Japonii.
● Inicjatywa Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia „Kochamy każde dziecko!”.
● Świato–podgląd – przegląd wiadomości ze światowych mediów, a w nim m.in.: Archidiecezja Melbourne chwali proroka Mahometa, Katoliczka oblana benzyną i podpalona.
● Krzyżówka z nagrodami.
A ponadto: atrakcyjne promocje cenowe na książki naszego wydawnictwa oraz album przygotowany na Światowe Dni Młodzieży – „Apostołowie Bożego Miłosierdzia” w sześciu wersjach językowych, a także najnowsza publikacja Białego Kruka pt. „Dziedzictwo Chrztu”, poświęcona obchodom jubileuszu Chrztu Polski – tym z 1966 r. i tym tegorocznym, z kwietnia 2016 r.
WPiS
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
Nowy Numer WPiS 12/2024 już do nabycia
Jak zawsze przygotowaliśmy dla naszych Czytelników wyselekcjonowany zbiór felietonów na aktualne tematy i całą serię artykułów powiązanych nie tylko z bieżącymi rocznicami historycznymi...
27.12.24 - 20:56 | Czytaj więcej
18 Stycznia 1940 roku
Zmarł Kazimierz Przerwa-Tetmajer, polski poeta, powieściopisarz i dramaturg (ur. 1865)
18 Stycznia 1819 roku
Zmarł Jan Kiliński, polski powstaniec, należał do Rady Warszawy (ur. 1760)