Sobota 18 Stycznia 2025r. - 18 dz. roku,  Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 26.01.16 - 10:44     Czytano: [1076]

Dział: WPiS

Najnowszy styczniowy numer WPiS


Do sprzedaży trafił już najnowszy, styczniowy numer naszego magazynu społeczno-kulturalnego „Wpis”. Znajdziecie w nim Państwo jak zawsze mnóstwo interesujących artykułów, rozmów i reportaży, traktujących o najbardziej aktualnych sprawach krajowych i zagranicznych. Piszemy m.in. o inauguracji nowej polityki historycznej, zmianach klimatycznych na Ziemi oraz zawirowaniach politycznych wokół Polski. Styczniowy „Wpis” to ponad 80 stron ciekawej lektury.

W bieżącym numerze:

● Chcą obalić nowy rząd. Z czysto biznesowego powodu – Leszek Sosnowski rozmawia z ministrem z kancelarii prezydenta RP prof. Krzysztofem Szczerskim o skandalicznych antyrządowych wystąpieniach opozycji.

● Ojciec Jan Góra zostawił po sobie wielkie dzieło – Adam Bujak wspomina swojego wieloletniego przyjaciela, dominikanina o. Jana Górę, zmarłego 21 grudnia 2015 r.

● Testament wielkiego króla dla współczesnej Polski – w przypadającą w tym roku 320. rocznicę śmierci Jana III Sobieskiego przypominamy postać tego wybitnego władcy i nauki, jakie płyną z jego dokonań.

● Czy Polska stanie się liderem idei globalnego zalesiania – dr Jerzy Kruszelnicki w rozmowie z Leszkiem Sosnowskim przybliża zmiany klimatyczne zachodzące na Ziemi i przedstawia propozycję akcji zalesiania naszej planety.

● Führer – reaktywacja! – Leszek Sosnowski omawia bulwersującą sprawę ponownego pojawienia się w niemieckich księgarniach ideologicznego manifestu Adolfa Hitlera – „Mein Kampf”.

● Inauguracja nowej polityki historycznej – podniosła uroczystość, która odbyła się 17 grudnia 2015 r. w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie:

– Słowo „chrzest” świadczy o zobowiązaniu do przekazywania żywej wiary następnym pokoleniom młodych Polaków – wystąpienie prof. Krzysztofa Ożoga, autora książki „966. Chrzest Polski”,

– Nowa polityka historyczna: prawda, pamięć i duma – stanowisko wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego prezentujące zasady nowej polityki historycznej naszego kraju,

– Europejskie kręgi pamięci stawiają Polskę w roli ucznia – wystąpienie prof. Andrzeja Nowaka, autora drugiego tomu „Dziejów Polski”,

– Świadomość historyczna jest źródłem gospodarczego patriotyzmu – słowo senatora Grzegorza Biereckiego, współtwórcy Społecznych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych,

– Chrystus dla św. Jana Pawła II jest centrum i kluczem istnienia, a jednocześnie zrozumienia narodu polskiego – wykład ks. prof. Jana Machniaka z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

● Czy Polska może się wybić na suwerenność gospodarczą, czyli w poszukiwaniu skarbu narodowego – rozmowa Leszka Sosnowskiego z posłem Januszem Szewczakiem o ograniczeniach Narodowego Banku Polskiego, potrzebie budowy Narodowej Grupy Finansowej i gospodarczej suwerenności Polski.

● Kto naprawdę jest obcy, a kto swój – recenzja Krzysztofa Masłonia z niedawno wydanej książki „NieObcy”.

● Zamknąć pyski, ja na księdza nie dam złego słowa powiedzieć! – rozmowa z wieloletnim kapelanem więziennym, o. Kazimierzem Tyberskim OMI z Wrocławia.

● Obrona polskości na ziemi chełmińskiej – dzieje zmagań o polskość i łączność z Rzeczpospolitą mieszkańców historycznej ziemi chełmińskiej.

● Romuald Traugutt, bohater tragiczny– w 190. rocznicę urodzin przedstawiamy sylwetkę dyktatora powstania styczniowego.

● Prymas Tysiąclecia i Ojciec Ojczyzny – Czesław Ryszka pisze o Prymasie Tysiąclecia kard. Stefanie Wyszyńskim i jego miłości do Polski.

● Krzyż dla milionów ofiar komunizmu – historia budowy pomnika ofiar komunizmu w Olkuszu. Opowieść o grupie działaczy, którzy przez wiele lat starali się zrealizować tę ideę.

● Pory roku są zmienne, przesuwają się nawet o miesiąc – przyrodnik dr Jerzy Kruszelnicki pisze o przesuwaniu się pór roku w czasie i tłumaczy, że nie jest to nowe zjawisko.

● Świato-podgląd – przegląd informacji ze światowych mediów, a w nim m.in. o wycieku metanu w Kalifornii, parze homoseksualistów, którzy zostali ludźmi roku i udogodnieniach dla muzułmanów w brytyjskich szkołach.

● Krzyżówka z nagrodami

A poza tym proponujemy nowe książki Białego Kruka i zachęcamy do prenumeraty „Wpisu” na bieżący rok.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

18 Stycznia 1654 roku
Ugoda perejasławska, została zawarta pomiędzy Rosją a Kozakami podczas powstania Chmielnickiego


18 Stycznia 1819 roku
Zmarł Jan Kiliński, polski powstaniec, należał do Rady Warszawy (ur. 1760)


Zobacz więcej