Środa 17 Kwietnia 2024r. - 108 dz. roku,  Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 24.03.07 - 13:06     Czytano: [2012]

Dziękujemy za solidarność

10 marca 2007 TV Polonia wznowiła rozpoczętą w 25 rocznicę stanu wojennego akcję „DZIĘKUJEMY ZA SOLIDARNOŚĆ”.

Rozpoczęliśmy emisję 15-odcinkowego cyklu programów dokumentalnych poświęconych ludziom, którzy - mieszkając za granicą - pomagali Polsce i Polakom w potrzebie. Emisja w każdą sobotę o godzinie 11.00

Na bohatera pierwszego odcinka został wybrany Jan Minkiewicz z Holandii. To opowieść o stworzeniu biura Solidarności w Amsterdamie, gromadzeniu pieniędzy na sprzęt poligraficzny i o przerzucie sprzętu do Polski.

Bohater drugiego odcinka – Anna Szwatkowska-Bugnon ze Szwajcarii. Pierwszy transport, zorganizowany przez Panią Annę dotarł do Polski 25 grudnia do szpitali i ośrodków pomocy społecznej w Małopolsce, przede wszystkim do szpitali dziecięcych w Istebnej i Rabce.

Dziękujemy za solidarność - Rempert Schleicher
Emisja: Sobota, 24 marca, godz. 11:05, powt. godz. 6:00 oraz w Niedzielę, 25 marca o godz. 22:05

Bohaterem tego odcinka jest Rempert Schleicher, teolog, filozof, założyciel komitetu "Solidarni z Solidarnością" z Wiednia, który to Komitet aktywnie organizował działania pomocne dla Polski w stanie wojennym.

Miłość do Polski miała również prywatny wymiar: jest ożeniony z Polką, mają czworo dzieci. W latach 90-tych był przez pięć lat attache kulturalnym Konsulatu Generalnego w Krakowie. Do tej pory utrzymuje ścisłe kontakty z intelektualistami polskimi, jest doradcą do spraw krajów nowo przyjętych do Unii Europejskiej.

Dziękujemy za solidarność - Sven Jarn
Emisja: Sobota, 31 marca, godz. 10:55, powt. godz. 5:45 oraz w Niedzielę, 1 kwietnia o godz. 22:05

Sven Jarn to wyjątkowa postać ze Sztokholmu. Przyprowadził do Polski ponad 150 transportów z pomocą charytatywną, ale nie tylko.

Jego ciężarówka, kupiona w Holandii, miała tajną skrytkę, w której przewożone były maszyny poligraficzne dla podziemnych struktur Solidarności.

Nigdy nie wpadł. Jego brat nie miał tego szczęścia.

Sven jest osobą bardzo skromną, ciepłą i serdeczną. Razem z żoną, Janiną, prowadzą dom polski, utrzymują kontakty z przyjaciółmi, jeszcze z czasów stanu wojennego.

W kolejnych odcinkach poznają Państwo anonimowych do tej pory bohaterów – osoby, które w trudnych czasach stanu wojennego organizowały pomoc dla Polaków, internowanych i więzionych, także tych bez których bezinteresownego wsparcia nie mogłaby funkcjonować podziemna Solidarność.

Formy pomocy bywały różne. Od wsparcia finansowego i akcji protestacyjnych pod polskimi ambasadami po transporty żywności i leków, w których często przemycano sprzęt poligraficzny czy zakazane wydawnictwa. Były też tysiące paczek żywnościowych od setek zwykłych ludzi dla setek polskich rodzin, a w nich leki, mleko i odżywki dla dzieci, kawa, herbata i ..duże czekolady.

Czy wszyscy za to podziękowaliśmy?

Czy kiedykolwiek zadaliśmy sobie trud, aby odnaleźć naszych darczyńców i wysłać do nich choćby symboliczna kartkę z podziękowaniem?

Solidarność to nie tylko nazwa ruchu społecznego. To także ludzki odruch wobec innych ludzi, czasem mieszkających daleko. Teraz w zupełnie innych warunkach politycznych i po wielu latach chcieliśmy nasza akcją podziękować za solidarność.

Dlatego postanowiliśmy odszukać choć niektórych z tych ludzi, którzy nie musieli, a jednak poświęcili swój czas i energię, by być z nami w trudnych dniach!

W grudniu 2006 roku w 25 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego TV Polonia wyemitowała cykl filmów, w których to my, Polacy dziękujemy za okazaną nam pomoc. Teraz oddajemy głos naszym darczyńcom, którzy opowiedzą m.in., dlaczego pomagali Polsce, i jak tę pomoc organizowali.

Liczymy na Państwa udział w dokumentowaniu tego przedsięwzięcia: wciąż jeszcze zbieramy informacje o obcokrajowcach, którzy przyczynili się do naszego narodowego sukcesu, którzy swoją działalnością, jak i swoim portfelem wspierali rodzący się protest społeczny w naszym kraju. Chcemy pokazać naszych zagranicznych Przyjaciół, by przestali być anonimowi!
Czekamy na Państwa informacje E-mail:
TV.Polonia@waw.tvp.pl

TVP

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

17 Kwietnia 1961 roku
Nieudana akcja kubańskich emigrantów, obalenia dyktatury Fidela Castro.


17 Kwietnia 1955 roku
Urodził się Jan Borysewicz, gitarzysta, kompozytor; założyciel z A. Mogielnickim zespołu Lady Pank.


Zobacz więcej