Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 15.04.15 - 10:58     Czytano: [2004]

Sycylia, miejsce gdzie króluje piękno


Planując letni wypoczynek, warto pomyśleć o Sycylii. Sycylia to przecież w końcu największa wyspa Włoch i Basenu Morza Śródziemnego. Znana w starożytności jako Trinacria, od XI wieku przed naszą erą stała się obiektem zainteresowania, podboju i kolonizacji. Miejscowe ludy Siculi i Sicani były kolejno kolonizowane przez Fenicjan {tych z Kartaginy}, Greków, ponownie przez Kartagińczyków, następnie przez Rzymian, Arabów, skandynawskich Normanów i hiszpańskich Aragonów. Apetyty na wyspę miał także Napoleon Bonaparte, a ostatnio również Hitler. Finansowe podchody pod wyspę robili także Amerykanie i Rosjanie.

Przebogata historia. Duma Zjednoczonych Włoch. Nazywana 'Wyspą Słońca', faktycznie nią jest. Obecnie przekłada się to także na liczne farmy i pojedyncze kolektory słoneczne. Piękno Sycylii poraża. Widoczne jest od plaży Mondello w Palermo, od Cefalu, Castellammare del Golfo, Scopello, Wyspy Egadi, Wyspę Pantellerię, Agrigento, Archipelag Pelagie {Lampedusa, Linosa i Lampione}, Syrakuzy - po Perłę Jonii - Taorminę, z pięknymi plażami, wspaniałym widokiem na Etnę i słynnym Teatro Greco, gdzie występują najwybitniejsze gwiazdy światowej piosenki i muzyki.

Piękne nadmorskie Gardini Naxos i czarujące Wyspy Eolskie, składające się z Alicudi, Filicudi, Lipari, Panarea, Salina, Strombolichio, Stromboli i Vulcano, to także okolice Sycylii. Z Sycylii wywodzą się tytani ludzkiej myśli, od Empedoklesa z Agrygentu do Archimedesa z Syrakuz, od Tommaso z Lampedusy do Vargi, od Luigi Pirandello - do Leonardo Sciascia. Wielki poeta Salvatore Quasimodo to także Sycylijczyk. To także laureat literackiej Nagrody Nobla.

Na Sycylii nie wyburza się historii. Tutaj wciąż stoją zabytki sprzed tysięcy lat. Ba, często nadal pełnią rolę użytkową, jak np. teatry greckie, czy teatry, a właściwie amfiteatry rzymskie. Nietrudno spotkać zabytki punickie, stworzone przez Fenicjan z Kartaginy {Solunto, Trapani}, jak i te greckie {Syrakuzy, Taormina}, arabsko-normandzkie {Pałac Normanów w Palermo}, austriackie i hiszpańskie. Te stosunkowo młode zabytki, pochodzące z czasów 'po Chrystusie', pochodzące z czasów chrześcijańskich, często nie potrafią bronić się przed agresywnym czasem. Czas jak gdyby wolał chronić obiekty związane z pogańskimi kultami i bogami, a nie z religią chrześcijańską. Stąd przykro patrzeć na niszczejące kościoły starej dzielnicy Katanii, kościoły pochodzące z epoki sycylijskiego i włoskiego Baroku. Leżące u podnóża Etny - miasto na lawie i miasto z lawy, zasługuje na zainteresowanie światowych i europejskich gremiów d/s dziedzictwa kulturalnego. Mecenat i finansowy sponsoring, potrzebny byłby tutaj od zaraz. W przeciwnym razie może okazać się, że niszczejące obiekty wykupią coraz liczniejsi tutaj Arabowie.

Sycylia podobnie do Europy czeka na odnowę i liczy na odnowę, na odnowę przez duże 'O', a właściwie przez duże 'R', liczy na 'Rinnovamento', podobne do zatroskanego o kulturę Rinascimento-Renesansu.

Lubomir

Wersja do druku

Roman - 16.08.15 4:28
Re: Signore Corleone. Polaku w jakiej ty ksywie się zadłużyłeś? E... pewnie
coś nie tak jak trza z toba!!! O, rany! Jakie ludzie mają czasami odchyły,to
głowa boli !!! On się Corleonem nazwał. Przecież wielu ludzi zna z historii
tego ganctera USA. Widać po posiadaczu tej ksywy,że ona mu bardzo odpowiada!! Tylko czekać, jak się znajdą miłośnicy Musoliniego,Stalina i
Hitlera.

Signore Corleone - 15.08.15 14:22
Panie Lubomirze, piękna prezentacja tej wyspy. Sycylia, chyba jest objęta dziedzictwem kultury światowej. Moja wiedza jest unikalnie mała, jedynie zapamiętana jako scenografia do wielu filmów. Dziękuję za natchnienie w tym kierunku, jeżeli nic się nie wydarzy, to kilka dni chciałbym poświęcić temu miejscu, w następnym roku. Mam jedno pytanie - czy mam zabrać dubeltówkę? Przysięgam, że nic mnie nie łączy z "ojcem chrzestnym WSI".
Pozdrowienia i Powodzenia, ...

Stefan - 14.08.15 20:01
Sycylia to spalona ziemia, brak wody, bezrobocie, tam dobrze czują sie kozy. Jak tam mógł wytrzymać Pitagoras?

panasiuk - 03.05.15 2:51
gratuluje Panie Lubomirze i pozdrawiam

Wszystkich komentarzy: (4)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19 Kwietnia 1934 roku
Urodził się Jan Kobuszewski, wybitny polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, artysta kabaretowy (zmarł w 2019r.)


19 Kwietnia 1999 roku
Parlament Niemiec został przeniesiony do Berlina.


Zobacz więcej