Wtorek 16 Czerwca 2026r. - 167 dz. roku,  Imieniny: Aliny, Anety, Benona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 07.04.11 - 19:07     Czytano: [1511]

Radosna niedziela Wielkiego Tygodnia



Niedziela Męki Pańskiej

Niedziela palmowa, często też nazywana jest niedzielą „Kwietną" lub „Wierzbną”. Jak podają nam historyczne źródła, czas ten rozpoczynający Wielki Tydzień, nazwany jest też niedzielą radości. Uważa się bowiem, że tego dnia dużo szczęścia powinien zaznać człowiek, gdyż będzie ono procentowało w miesiącach następnych całego roku.


Święto to, zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Pana Jezusa do Jerozolimy. Ponieważ w mieście tym Syn Boży był witany przez mieszkańców witkami palmowymi, na pamiątkę tego zdarzenia wierni kościoła katolickiego, przynoszą ze sobą kolorowe palmy na niedzielną mszę świętą. W notatkach Anny Dulewińskiej czytamy, że ludzie przez bardzo długi czas uważali, że palmy przyniesione do domu po poświęceniu ich w niedzielę palmową zachowują magiczną moc. Baźki palmowe potrafiły uleczyć ludzi z najróżniejszych chorób, nawet tych trwających przez kilka lat. Niedziela Palmowa, rozpoczyna też okres przygotowania duchowego do świąt Wielkiej Nocy. Przygotowanie takowe polega na wewnętrznym wyciszeniu, skupieniu i duchowym przeżywaniu męki Chrystusa. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od okresu wieków średnich. Już wtedy palmy uważane były przez wiernych za symbol odradzającego się życia. Takim przykładem było oczywiście Zmartwychwstanie pana Jezusa.

Wjazd do Jerozolimy

Wjazd Jezusa do Jerozolimy opisali wszyscy czterej Ewangeliści. Będąc w okolicy miasteczka Betfage, Jezus polecił swoim dwóm uczniom, by poszli oni do pobliskiej wsi i przyprowadzili znajdującego się tam osła. Na pytania, czemu to robią, Jezus kazał im odpowiedzieć, że: Pan go potrzebuje. Gdy zwierzę przyprowadzili uczniowie do swojego mistrza, ten dosiadł go i na nim wjechał do Jerozolimy. Lud wyszedł mu na spotkanie, ścielając mu pod nogi płaszcze i gałązki palmowe.

Polskie zwyczaje palmowe

Bogate tradycje wielkopostne, niosą ze sobą wykonywanie palm wielkanocnych. Szczególnie zwyczaj ten zachował się na Kurpiach i Podlasiu. Zdobione są one kolorowymi kwiatami, baziami oraz suchą trawą. Wszyscy wierzą, że kto wykonuje palmę wielkanocną, na pewno nie zachoruje on na choroby serca i układu krążenia. Palmy takowe, nie mogą zawierać żadnych metalowych części. Zdobienia z bibuły, muszą być jak najdłuższe, aby symbolizowały one długą mękę Pańską. Tradycją Niedzieli Palmowej, w każdej parafii katolickiej odbywa się procesja z tak zwanym Jezuskiem Palmowym, zachowana obecnie jedynie na Podhalu. Na osiołku wożono wówczas figurę Jezusa, za którą podążał uwielbiający go tłum. Następnym miejscem, gdzie tradycją jest procesja Jezusa na osiołku, to okolice Zakopanego. Procesję tę upiększają tak zwane lubcoki, czyli przebierańcy, odwiedzający z nabożnym śpiewaniem katolickie domy. W województwie świętokrzyskim natomiast, kultywuje się zwyczaj tak zwanych kolorowych spacerów, podczas których ludziom biednym i samotnym przynosi się do domu palmę wielkanocną.

EWA MICHAŁOWSKA WALKIEWICZ

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

16 Czerwca 1924 roku
Urodził się Adam Hanuszkiewicz, polski reżyser i aktor. W stanie wojennym (1982) przyłącza się do bojkotu telewizji. (zm. w 2011r.)


16 Czerwca 1957 roku
Stracono Imre Nagya premiera Węgier w czasie powstania 1956 roku.


Zobacz więcej