Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 19.12.06 - 11:31     Czytano: [2076]

Święta w Jedynce

Wigilijny wieczór oraz dni Świąt Bożego Narodzenia to na antenie Programu 1 czas szczególny. Dziennikarze przygotowali wyjątkowe audycje.

Świąteczny program obfitować będzie w audycje nawiązujące do tradycji i obrzędów, z muzyką wprowadzającą w wyjątkowy nastrój oraz specjalnie dobraną lekturą.

Moc wrażeń czeka najmłodszych. „Radio Dzieciom” w czasie Świąt trwać będzie godzinę! Dzieci usłyszą m.in. słuchowisko pt. „Baśń wigilijna”, a w studiu pojawi się Mikołaj z workami pełnymi niespodzianek...

Słuchacze będą mieli również okazję złożenia swoim najbliższym specjalnych życzeń i świątecznych dedykacji za pośrednictwem muzycznej audycji Zbigniewa Krajewskiego „Piosenki dla przyjaciół” (dzień wigilijny godz. 17.05, święta godz. 20.05). Do dyspozycji jest radiowy telefon: 022 645 21 12 oraz adres mailowy:
Jedynka.przyjaciele@polskieradio.pl

Dzień wigilijny
O godz. 15.30 Ewa Heine zaprosi na świąteczne spotkanie z rzeźbiarką Anną Dębską, która przed zgiełkiem miasta ucieka do podwarszawskiej wsi. W audycji pt.: „Czekam, żeby moje zwierzęta do mnie przemówiły...” artystka opowie o swojej pracy, a także wspominać będzie tradycje bożonarodzeniowe.

Po godz. 16.00 zaprosimy na retransmisję Koncertu Imieninowego, który w hołdzie papieżowi Janowi Pawłowi II odbył się w listopadzie tego roku.

O godz. 20.00 nadane zostanie Orędzie Bożonarodzeniowe Prymasa Polski Józefa Glempa. Po nim, Zbigniew Krajewski poprowadzi audycję pod hasłem „Nasze polskie wigilie”. Ze swoimi gośćmi porozmawia o tym jak składamy sobie życzenia i czego sobie życzymy. Co dla Polaków jest najważniejsze? A jakie są zwyczaje pisania i składania życzeń na świecie. Usłyszymy również fragment reportażu Agnieszki Kozłowskiej „Najpiękniejsze świąteczne życzenia”.

W repertuarze Teatru Polskiego Radia nie mogło tego dnia znaleźć się nic innego, niż „Opowieść wigilijna” Dickensa.

Po 22.40 w audycji „Złota Choinka” Renaty Susałko miłośnicy sportu dowiedzą się jak święta spędzają złoci medaliści m.in. Otylia Jędrzejczak i Marta Dziadura. Następnie zaprosimy na koncert muzyki polskiej.

Pierwszy dzień Świąt
O północy Program 1 transmitować będzie Pasterkę z katedry św. Michała Archanioła i Św. Floriana Męczennika w Warszawie, którą celebrować będzie Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Po zakończeniu mszy św. Małgorzata Kownacka i ks. Wojciech Mikulski poprowadzą audycję „Życzenia Świąteczne”. Kontynuacją świątecznego nastroju będzie godzina muzyki pod hasłem „Zima i Boże Narodzenie w piosnce”.

W porannej audycji Zofia Montowska i Krzysztof Drwal namówią znane osobowości do świątecznych wspomnień – jakie zwyczaje pamiętają dzieciństwa? Gośćmi audycji będą też dzieci, które opowiedzą o bożonarodzeniowych szopkach, jasełkach i potrawach świątecznych.

O godz. 9.00 tradycyjnie zaprosimy do wysłuchania transmisji Mszy Św. Natomiast po godz. 10.00 Andrzej Matul razem ze swoimi gośćmi m.in. Agnieszką Perepeczko – Fitkau, opowie o tradycjach Świąt Bożego Narodzenia w innych krajach. Jak Święta spędzają podróżujący po świecie artyści? Do czego najbardziej tęsknią, gdy te dni spędzają poza domem rodzinnym?

W podróż do najważniejszego miejsca Polaków – na Jasną Górę po godz. 13.00 słuchaczy zabierze Zdzisława Guca. Po jasnogórskich skarbcach oprowadzać będzie m.in. przeor klasztoru, który opowie o rozgrywających się tu decydujących o losach polski wydarzeniach – obronie w czasie Potopu, czy tajnych pielgrzymkach w czasie zaborów.

Godzinę później Paweł Kostrzewa poprowadzi „Muzyczne Boże narodzenie”, natomiast po godz. 16.00 zaprosimy do wysłuchania audycji Anny Lisieckiej „Historia rodów polskich: kultura, sztuka, literatura”.

Zarówno w pierwszy, jak i drugi dzień Świąt o godz. 18.05 radiowy duet Danuta Żelechowska i Jan Zagozda zaprezentuje audycję wspomnieniową pt.: „Mijają lata, zostają piosenki”.

Tego dnia w Teatrze Polskiego Radia usłyszymy „Grube ryby” Michała Bałuckiego w reżyserii i adaptacji Waldemara Modestowicza.

W „Kronice sportowej” Tomasz Zimoch zaprosi na audycję pt. „W 50 lat później, czyli świąteczne spotkanie z Franciszkiem Groniem Gąsienicą”.

Wieczór zakończy Anna Świderska, która przedstawi motywy świąteczne w wielkiej literaturze muzycznej.

Drugi dzień Świąt
Tematem przewodnim tego dnia będą Święta Polaków za granicą. Akcja Programu 1 - pod hasłem „Latarnik z Dublina” prowadzona jest wspólnie z tygodnikiem Wprost i TVP2.

W audycjach, które prowadzone będą w kilku blokach tematycznych, usłyszymy rozmowy z polskimi konsulami oraz ludźmi, którzy zdecydowali się na emigrację. Nie zabraknie także reportaży ukazujących życie Polaków m.in. w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Dowiemy się z nich o powstających na „Zielonej Wyspie” polskich parafiach, gazetach, czy radiu nadającym informacje dla naszych rodaków.

W audycji o godz. 5.00 Anna Szotkowska z Radiowego Centrum Kultury Ludowej przybliży obrzędy i zwyczaje Świąt Godnich. Ta poranna godzina upłynie pod hasłem „Na szczęście, na zdrowie, na ten Święty Szczepan…”.

Później, po godz. 10.00 dowiemy się jak te wyjątkowe dni spędzają podróżnicy, sportowcy, żeglarze. Ten temat podejmą Agnieszka Drewno i Tomasz Zimoch. Natomiast po godz. 13.00 na świąteczne spotkanie z Magdaleną Zawadzką zaprosi Małgorzata Kron. Od godz. 14.00 „Muzyczne Boże Narodzenie” spędzimy z Marią Szabłowska, a dwie godziny później Katarzyna Kobylecka poprowadzi cykl „Historia rodów polskich: uczeni, inżynierowie, przemysłowcy”.

Teatr Polskiego Radia tego wieczoru zaproponuje słuchowisko Andrzej Mularczyka „Cyrk odjechał, lwy zostały” w reżyserii Janusza Kukuły. Jest to spektakl nagrodzony Grand Prix na Festiwalu Prix Italia w 1996 roku.

Opr. Marta Libiszowska - Jóźwiak, Dział Public Relations PR SA

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

25 Kwietnia 1937 roku
Zmarł Michał Drzymała, wielkopolski chłop, symbol walki z zaborcą pruskim (ur. 1857)


25 Kwietnia 1632 roku
Zmarł Zygmunt III Waza, król Polski.


Zobacz więcej