Wtorek 16 Czerwca 2026r. - 167 dz. roku, Imieniny: Aliny, Anety, Benona
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 23.05.09 - 14:17
Czytano: [1116]
W rocznicę Konstytucji 3-Maja
Będę robił wszystko, by nasz kraj szedł drogą demokracji. Aby polskie państwo było silne, potrafiło bronić słabszych, traktowało swoich obywateli równo. Aby zwyciężała uczciwość, a nie cynizm lub draństwo - deklarował 3 maja 2009 roku prezydent na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji święta państwowego – rocznicy Konstytucji 3-Maja. Mówił, że Konstytucja 3 maja była uwieńczeniem prób naprawy podporządkowanego oligarchom państwa, które nie mogło bronić słabszych. I przegrała - bo jej przeciwnikami byli ludzie przekonujący, że działają w imię demokracji (konfederacja targowicka). - Historia nigdy się nie powtarza. Ale pewne elementy się powtarzają - ocenił Lech Kaczyński i porównywał, że za rządów PiS też mówiono o rzekomym zagrożeniu demokracji w Polsce. - Ale - wyjaśniał - to nie demokracja była zagrożona - ale przywileje tych, którzy działają w imię interesów własnych. I wezwał do budowy państwa, które "musi dawać ochronę słabszym i nie bać się silnych". - Wobec Polski wszyscy obywatele są równi niezależnie od tego, czy mają miliardy, czy jak większość z nas, Polaków, nie mają nic - mówił. Podkreślił znaczenie obowiązującej konstytucji z 1997 r., gdy Polska została członkiem Unii. - Jest w Polsce najwyższym prawem. Tak jest i tak musi pozostać. Można ją naprawiać, zmieniać, ulepszać. Ale dziś stoi ponad wszystkimi innymi źródłami prawa – czytaj prawa Unii Europejskiej.
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

Netanyahu jest watażką
Marcel Fürstenau
Rosja napada na Ukrainę. Izrael i USA atakują Iran. W Afryce trwają wojny domowe. Czy to już koniec prawa międzynarodowego?...
13.06.26 - 13:11 |
Czytaj więcej


16 Czerwca 1957 roku
Stracono Imre Nagya premiera Węgier w czasie powstania 1956 roku.
16 Czerwca 1965 roku
Wystrzelono pierwszą polską rakietę meteorologiczną Meteor.