Wtorek 16 Czerwca 2026r. - 167 dz. roku,  Imieniny: Aliny, Anety, Benona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 23.05.09 - 13:25     Czytano: [1171]

„Taras Bulba” i Polacy

Reżyser rosyjski Władimir Bortko dokonał ekranizacji znanej powieści Mikołaja Gogola (zm. 1852) Taras Bulba. Jest to film o atamanie kozackim, który wznieca powstanie na Siczy i rusza przeciwko Polakom. Polska i Polacy w filmie nie są pokazani w najlepszym świetle. Bortko dał w filmie sceny, których nie ma w powieści Gogola. Reżyser pokazuje na przykład zmyśloną przez siebie scenę napadu Polaków na Tarasa Bulbę i zabicia jego żony, gdy on z synami opuszcza rodzinny chutor. Pozy tym eksponuje w sposób makabryczny scenę torturowania w Warszawie jednego z synów Tarasa, Ostapa (która jest wymysłem Gogola), co ma jeszcze bardziej pogłębić barbarzyński wizerunek wroga. W filmie do znudzenia powtarza się ideę jedności Rusi i jej prawosławne oblicze. Polska ma wywołać w widzu skojarzenie ze współczesną Europą, od której – przynajmniej w warstwie propagandowej – chcą się odciąć dzisiejsze kremlowskie elity – mówi rosyjski krytyk filmowy Jurij Gładilszczykow („Rzeczpospolita” 31.3.2009).

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

16 Czerwca 1957 roku
Stracono Imre Nagya premiera Węgier w czasie powstania 1956 roku.


16 Czerwca 2012 roku
Zmarł w tragicznych okolicznościach gen. brygady Sławomir Petelicki - twórca i pierwszy dowódca JW GROM (ur. 1946)


Zobacz więcej