Sobota 18 Stycznia 2025r. - 18 dz. roku, Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 12.03.09 - 11:08 Czytano: [5026]
Przedwiośnie w Łazienkach
Łazienki Królewskie w Warszawie to jeden z najpiękniejszych kompleksów ogrodowych Europy, z licznymi zabytkami, o powierzchni około 80 hektarów!
Park spełnia dziś swoje zadania, podobnie jak w momencie jego utworzenia. Jest miejscem licznych wydarzeń o charakterze kulturalnym, naukowym, rozrywkowym i sportowym, a także ulubionym miejscem spacerów warszawiaków. Niedaleko Łazienek znajduje się Ogród Botaniczny.
Pałac Łazienkowski został rozbudowany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w latach 1772–1793 na bazie tzw. Łazienki Lubomirskiego, zaprojektowanej i zbudowanej w latach 1680–1690 przez Tylmana van Gameren dla marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Nowo powstały pałac był od 1775 letnią rezydencją króla. Tu w lecie odbywały się organizowane przez władcę obiady czwartkowe. W latach 1788–1793 pałac rozbudowano w stylu klasycystycznym wg projektu Dominika Merliniego. Autorami dekoracji malarskiej i rzeźbiarskiej byli m.in. Marcello Bacciarelli i Jan Bogumił Plersch. Leży na sztucznej wyspie, wokół której rozciąga się jeziorko. Jest połączony z lądem dwoma mostami zwieńczonymi klasycystycznymi kolumnami.
Przy jeziorze znajduje się również Teatr na Wyspie, a przed budową pałacu (w roku 1767) utworzono ogród francuski.
Po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego był własnością kolejno ks. Józefa Poniatowskiego i księżnej Marii Poniatowskiej. Od 1817 był rezydencją cesarską. W 20-leciu międzywojennym był, wraz z parkiem, własnością Państwowych Zbiorów Sztuki. Jesienią 1944 roku sprzęty znajdujące się w pałacu zostały wywiezione przez stacjonujących w nim hitlerowców do III Rzeszy, a sam pałac spalono. Odbudowę pałacu, pod kierownictwem architekta Jana Dąbrowskiego rozpoczęto w roku 1945 a zakończono w 1960. Bogate wnętrze zostało zrekonstruowane po zniszczeniach wojennych. Pałac został włączony w charakterze oddziału do Muzeum Narodowego, a od roku 1995 jest samodzielną instytucją.
O każdej porze roku jest tu pięknie, nawet na chwilę przed przyjściem wiosny. Poniżej efekt krótkiej wędrówki po Parku.
(na podst. Wikipedii, red.)
Grażyna - 13.03.09 12:21
Miłość Ojczyzny wyraża się, właśnie, m.in. poprzez dzielenie się z Rodakami pięknem Miejsc Umiłowanych, wrażliwością na każde zmiany tam zachodzące, w tym w sferze klimatycznej.
Reagujmy uczuciem, zachwytem na to, czym przedwiośnie ubogaca naszą polska glebę i przyrodę. Wydatnie w tym pomagają mądre i ciepłe felietony prof. Piotra Jaroszyńskiego.- Jak najwięcej takich Profesorów- Mistrzów!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Patriotyczne spotkanie w Chicago
Z ulicy widać krzyż, wydaje się zanosi błagania do nieba, przy jego ramionach skrzydła orła bez głowy zamarłe w granitowej płycie. U stóp krzyża na granitowej płycie przysiadła Matka Boża...
26.09.24 - 15:43 | Czytaj więcej
18 Stycznia 2021 roku
Zmarła Maria Koterbska, piosenkarka, szczególnie popularna w latach 50. i 60. XX w. ( „Augustowskie noce”, „Brzydula i rudzielec”, „Parasolki”. (ur. 1924r.)
18 Stycznia 2002 roku
Zmarła Helena Majdaniec, polska wokalistka rockowa (ur. 1941)