Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 07.11.06 - 12:57     Czytano: [1749]

Dziennikarze pod lupą...

Dziennikarze mogą być karani za pomówienie - wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Wyrok nie zapadł jednak jednomyślnie. Spośród dwunastu sędziów Trybunału trzech, w tym jego prezes, złożyło do wyroku zdania odrębne. Marek Safjan zaznaczył, że interpretacja obowiązującego kodeksu karnego może prowadzić do paraliżu wolnych mediów.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że za zniesławienie można trafić do więzienia. Stwierdził, że przepisy dotyczące sankcji karnych za zniesławienie i pomówienie są zgodne z konstytucją. Trybunał podkreślił, że żaden proces cywilny nie jest tak skuteczny, jak droga postępowania karnego. Trzech sędziów zgłosiło zdanie odrębne.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że wolność wypowiedzi i swoboda głoszenia poglądów są jedną z najważniejszych wartości w demokratycznym państwie. Dodał jednak, że na pierwszym miejscu zawsze pozostaje godność człowieka, jego cześć, honor i prywatność.

Prezes Trybunału, profesor Marek Safjan, podkreślił, że artykuł 212 kodeksu karnego wyraźnie wskazuje, jakie są ograniczenia w wypowiadaniu własnych poglądów. Swoboda głoszenia nawet krytycznych ocen znajduje zrozumienie u sędziów i w prawie polskim, ale pod pewnymi warunkami. Chodzi o to, by nie wchodziła w kolizję z prawem i nie narusza godności osobistej innego człowieka lub instytucji.

Prezes Trybunału podkreślił, że Polska nie jest jedynym krajem, który za zniesławienie przewiduje karę pozbawienia wolności, a na straży godności człowieka stoi władza publiczna. Dodał jednak, że sądy rzadko stosują ten najwyższy wymiar kary. W 2003 roku w Polsce za zniesławienie dziennikarze byli najczęściej karani grzywną, tylko dwa razy była to kara więzienia i to w zawieszeniu.

Wirtualnemedia

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Marca 1837 roku
Urodził się Władysław Sabowski, polski poeta, pisarz, dramatopisarz, dziennikarz i tłumacz (zm. 1888)


29 Marca 1848 roku
We Włoszech z inicjatywy Adama Mickiewicza został podpisany akt zawiązania legionu polskiego.


Zobacz więcej