Sobota 20 Kwietnia 2024r. - 111 dz. roku,  Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 01.01.09 - 21:04     Czytano: [5236]

Trakt Królewski w świątecznej szacie

Warszawa – stolica Polski, miasto niezwykłe, miasto przepiękne, miasto po przejściach, usadowione w środku Europy, na przecięciu wszystkich szlaków komunikacyjnych. Urzeka przyjezdnych historią i klimatem. Ciekawi swoją odmiennością. Tu przenikają się wpływy kultury zachodniej i wschodniej Europy. Tradycja spotyka się z nowoczesnością. Miasto zaskakuje dynamicznym rozwojem, wciąż pojawiają się nowe inwestycje, zmieniające jego oblicze.

Warto wiedzieć, iż początki osadnictwa w Kotlinie Warszawskiej datuje się na X wiek. W końcu XIII wieku, tam, gdzie dziś wznosi się Zamek Królewski, założono nowy gród książęcy - dzisiejszą Warszawę.
Najwcześniejsza pisana wzmianka o Warszawie znajduje się w dokumencie z 1313 roku. Po bezpotomnej śmierci książąt mazowieckich Mazowsze zostało przyłączone do Korony Polskiej. Od 1569 roku obradowały tu wspólne polsko-litewskie sejmy Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a od 1573 roku obywały się wolne elekcje.
Po pożarze Wawelu Zygmunt III Waza przeniósł w 1596 roku stałą rezydencję królewską, dwory i urzędy koronne z Krakowa do rozbudowanego zamku warszawskiego.

Nazwa pojawia się w XIV-wiecznych zapiskach jako Warseuiensis (1321), Varschewia (1342) i XV wieku jako Warschouia (1482). Średniowieczna nazwa brzmiała Warszewa, Warszowa. Najprawdopodobniej pochodzi ona od formy dzierżawczej imienia Warsz (skróconej formy popularnego wówczas imienia Warcisław, Wrocisław), używanego m.in. wśród przedstawicieli rodu Rawów (Rawiczów) herbu Rawa, właścicieli części terenów w dzisiejszym centrum miasta, np. Solca i Mariensztatu.

Dzisiejsza Warszawa to miasto jednej gminy, podzielone na 18 dzielnic, 1,7 mln mieszkańców. Najgęściej zaludnioną dzielnicą jest Ochota (9448 osób/km²), a najmniej gęsto – Wilanów (414 osób/km²). Średnia dla całego miasta wynosi 3291 osób/km². Obecnie jest w mieście osiem mostów, planuje się w najbliższej przyszłości budowę jeszcze czterech przepraw przez Wisłę. W Warszawie znajduje się około 30 większych stałych teatrów, Filharmonia Narodowa, 28 kin, 55 galerii, 50 muzeów, 54 biblioteki, 63 domy kultury oraz 248 stowarzyszeń i fundacji. Stolica jest największym ośrodkiem akademickim w Polsce. Swoją siedzibę ma tu 66 uczelni.
Warszawa jest dobrze przygotowana na przyjęcie gości. W ponad 100 obiektach na turystów czeka około 30 tysięcy miejsc noclegowych, przy czym zarówno standard, jak i formy noclegów dostosowano do różnych potrzeb i warunków finansowych gości.

W okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, Warszawa ubiera się w odświętne szaty. Tysiące światełek i kolorowe iluminacje, robią wrażenie. Nie inaczej jest i w tym roku. Szczególnie Trakt Królewski wygląda imponująco, szkoda tylko, że zabrakło białego puchu, najwazniejszego atrybutu zimy. Poniżej świąteczne zdjęcia z tego właśnie miejsca.

Przyg.: Zbigniew Skowroński
(materiały: - Wikipedia, WarsawTour)







(foto - KWORUM)

Wersja do druku

Lubomir - 20.02.09 19:25
W tych dniach w tzw TVP pokazano symulacje komputerowe niedoszłej Warszawy - Warschau. Jacyś niemiaszkowie reanimowali to hitlerowskie dziełko, gdzieś w Deutschlandii. Telewizyjny komentator sprawiał wrażenie bardziej zachwyconego niż oburzonego. Chyba i jego wspiera Fundacja Eberta lub podobna niemiecko-nazistowska agenda. Jakoś trudno dostrzec w polskojęzycznej TV symulacje komputerowe np projektów pomników-ofiar KL Warschau. Najwyrażniej antypolskie komando dba, by Warszawa nie miała zbyt polskiej duszy i by poziomem martyrologii nie przewyższyła pewnej grupki uzurpatorów. Tylko czy parę kopniaków nie wystarczyłoby na takie ględzące komando?. Trochę poraża zobojętnienie nieujarzmionych warszawiaków, na obecne losy miasta.

Jan Pyszko - 20.01.09 23:57
Warszawa, Bohaterska Stolica Polski, symbol walki o wolność i niepodległość, będzie kiedyś najnowocześniejszym miastem Europy. Jednak od 20 lat miastem zarządza żydokomunistyczna władza. Obecnie prezydentem miasta jest Hana Gronkiewicz-Waltz a przed nią L. Kaczyński. Warszawa rozwijałaby się prędzej i sprawniej, gdyby w ratuszu był polski prezydent gospodarzem. Tak np. oboje wymienieni, polskomówiący prezydenci robią wszystko, aby nie powstał pomnik KL Warschau a równocześnie nie żałują wysiłku dla wybudowania muzeum holocaustu.

Lubomir - 03.01.09 15:27
Myślę, że królewska Warszawa powinna powołać Unię Miast Królewskich, zapraszając do wszechstronnej współpracy nie tylko królewskie Gniezno czy królewski Kraków, ale królewską Pragę, królewski Budapeszt i m.in. królewski gród nad Pregołą. Pewnie i historycznie unijne Wilno czy Grodno, również chętnie uczestniczyłyby w pracach 'nowej Unii'. Polityka historyczna musi działać na rzecz przyszłości.

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20 Kwietnia 1873 roku
Urodził sie Wojciech Korfanty, polityk, działacz ruchu narodowościowego na Śląsku (zm. 1939)


20 Kwietnia 2007 roku
Zmarł Jan Kociniak, polski aktor filmowy i teatralny, partner Jana Kobuszewskiego w telewiz. progr. satyr. Wielokropek(ur. 1937)


Zobacz więcej