Wtorek 25 Marca 2025r. - 84 dz. roku,  Imieniny: Bolka, Cezaryny

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 02.11.08 - 8:58     Czytano: [3861]

Dział: EKOInformacje

Ekologiczny barometr

Lasy wchodzą w stan uśpienia zimowego i warto już teraz przypomnieć naszym Słuchaczom i Czytelnikom o ciekawym urządzeniu ekologicznym w naszych lasach. Prosty ekologiczny barometr.

Wskaźnikiem czystości powietrza w lesie i jego okolicach jest obecność porostów na korze drzew i w runie. Te niepozorne organizmy złożone z grzybów i glonów żyjących w ścisłym związku zwanym symbiozą tworzą zielone lub żółtawe "plamy" na pniach lub kamieniach. Inne rodzaje m. in. popularna tarczownica składa się z szarozielonych, postrzępionych "blaszek".

Jeśli komuś szczęście dopisze napotka może brodaczkę, której płowe nitki zwieszają się z gałęzi dodając borowi tajemniczości, prawdziwie baśniowego uroku.

W borze sosnowym na ubogich piaskach można spotkać porosty krzaczaste: małe kępki szarego, delikatnego chrobotka reniferowego. Rośnie tam również czasem lecznicza płucnica islandzka, którą rozpoznać można po charakterystycznych czarkach na szczytach "gałązek". W parze komponentów porostu grzyb jest uzależniony od glonu do tego stopnia, że nie może egzystować bez zielonego partnera.
Sam porost, dzięki połączeniu dwóch różnych organizmów tworzy całość niezwykle odporną na złe warunki glebowe i klimatyczne.

Porosty rosną na skałach. Gęste darnie darnie chrobotka w tundrze to przysmak reniferów. Porost może przetrzymać kilka miesięcy suszy, gdy wreszcie spadnie deszcz strzępki grzyba magazynują wodę.

Porosty są jednak bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza. jeśli podczas spaceru po lesie napotkacie porosty, możecie się cieszyć z tego, że oddychacie czystym powietrzem.

(według gazety "Gromada - Rolnik Polski", 1964 rok).
Publikacja: niezapominajki.pl

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

25 Marca 1942 roku
Urodziła się Aretha Franklin, amerykańska piosenkarka


25 Marca 1957 roku
Przedstawiciele rządów Francji, Włoch, Niemiec i Beneluksu podpisali traktaty rzymskie tworzące EWG i EURATOM


Zobacz więcej