Sobota 18 Stycznia 2025r. - 18 dz. roku, Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 02.03.08 - 22:20 Czytano: [2800]
Dział: Media od kuchni
Spór o abonament
Premier Donald Tusk powiedział, że PO chce znieść obowiązek płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego przez emerytów i rencistów. Szef rządu, który jest równocześnie przewodniczącym Platformy Obywatelskiej, zapowiedział na Radzie Krajowej partii, że w przyszłym tygodniu klub Platformy złoży projekt ustawy w tej sprawie.
Donald Tusk zapowiedział, że jest to krok w stronę zniesienia abonamentu w całości. Dodał, że abonament to uciążliwa danina publiczna. Premier wezwał pozostałe kluby parlamentarne do poparcia wniosków swej partii. Platforma będzie także wnioskowała o zniesienie immunitetu dla posłów i senatorów.
Minister kultury Bogdan Zdrojewski uważa z kolei, że całkowite zniesienie opłat abonamentowych jest możliwe tylko wtedy, gdy będzie znany alternatywny sposób dofinansowania mediów publicznych.
Propozycje rządu spotykają się z oporem opozycji i osób związanych z mediami. Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jest przekonany, że działania Platformy, zmierzające do likwidacji abonamentu, prowadzą do prywatyzacji mediów publicznych.
Były dziennikarz podkreślił, że propozycje Donalda Tuska dotyczące zniesienia abonamentu dla - jako pierwszych - emerytów, oznaczają, że "premier nie wie, o czym mówi". Witold Kołodziejski przypomniał, że każda osoba powyżej 75 roku życia jest zwolniona z opłaty abonamentowej. Przewodniczący KRRiT zaznaczył, że z propozycjami zniesienia abonamentu nie łączą się żadne projekty refundacji straconych przychodów publicznego radia i telewizji.
Jarosław Sellin, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji uznał, że wypowiedzi członków PO, dotyczące zniesienia abonamentu, zagrażają stabilności finansowej mediów publicznych. Sellin określił działania PO w sprawie zmian ustawy medialnej, a szczególnie kwestii finansowania misji publicznej mediów, jako "chaotyczne i nieprzemyślane".
W opinii Jarosława Sellina, politycy powinni wstrzymać się z wypowiedziami na temat zniesienia abonamentu do czasu przedstawienia innych źródeł dochodów mediów publicznych.
Uczestnicy Kongresu Intelektualistów, który odbył się wczoraj w Warszawie pod patronatem Prawa i Sprawiedliwości wyrazili zaniepokojenie kierunkiem prac nad ustawą o radiofonii i telewizji. W przyjętym podczas spotkania oświadczeniu intelektualiści apelują o zaniechanie działań prowadzących do zawłaszczania mediów.
W oświadczeniu napisano, że proponowany przez Platformę Obywatelską projekt nowej ustawy wskazuje na zamiar przejęcia przez rząd kontroli nad mediami publicznymi i komercyjnymi. Autorzy dokumentu zaznaczają, że nowelizacja ustawy nie wprowadza przejrzystych zasad społecznego finansowania mediów publicznych oraz postępu w zakresie ich cyfryzacji. Intelektualiści domagają się utrzymania abonamentu, który ich zdaniem jest jedną z gwarancji niezależności mediów oraz realizacji ich misji społecznej.
Polskie Radio
Marian - 04.05.08 19:18
Co podpisać????
Ustawę umożliwiającą wprowadzenie na stanowiska wszystkich z PO?
Toż to tygrysi skok na kasę. Już nie wystarczy im kręcić lody po cichu jak to chciała Sawicka, chcą to tuski robić ...legalnie. Niedoczekanie!!!!!!!!!!!!!!
ustawa - 04.05.08 12:00
Przeczytaj i podpisz: http://ustawamedialna.pl/
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Powrót cenzury?
Projekt wprowadza procedurę, która ma umożliwić prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozstrzyganie, czy zablokować nielegalne treści w internecie...
16.01.25 - 16:18 | Czytaj więcej
18 Stycznia 1928 roku
Urodził się Franciszek Pieczka, aktor filmowy i teatralny.
18 Stycznia 1819 roku
Zmarł Jan Kiliński, polski powstaniec, należał do Rady Warszawy (ur. 1760)