Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 02.03.08 - 22:20     Czytano: [2759]

Spór o abonament

Premier Donald Tusk powiedział, że PO chce znieść obowiązek płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego przez emerytów i rencistów. Szef rządu, który jest równocześnie przewodniczącym Platformy Obywatelskiej, zapowiedział na Radzie Krajowej partii, że w przyszłym tygodniu klub Platformy złoży projekt ustawy w tej sprawie.

Donald Tusk zapowiedział, że jest to krok w stronę zniesienia abonamentu w całości. Dodał, że abonament to uciążliwa danina publiczna. Premier wezwał pozostałe kluby parlamentarne do poparcia wniosków swej partii. Platforma będzie także wnioskowała o zniesienie immunitetu dla posłów i senatorów.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski uważa z kolei, że całkowite zniesienie opłat abonamentowych jest możliwe tylko wtedy, gdy będzie znany alternatywny sposób dofinansowania mediów publicznych.

Propozycje rządu spotykają się z oporem opozycji i osób związanych z mediami. Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jest przekonany, że działania Platformy, zmierzające do likwidacji abonamentu, prowadzą do prywatyzacji mediów publicznych.

Były dziennikarz podkreślił, że propozycje Donalda Tuska dotyczące zniesienia abonamentu dla - jako pierwszych - emerytów, oznaczają, że "premier nie wie, o czym mówi". Witold Kołodziejski przypomniał, że każda osoba powyżej 75 roku życia jest zwolniona z opłaty abonamentowej. Przewodniczący KRRiT zaznaczył, że z propozycjami zniesienia abonamentu nie łączą się żadne projekty refundacji straconych przychodów publicznego radia i telewizji.

Jarosław Sellin, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji uznał, że wypowiedzi członków PO, dotyczące zniesienia abonamentu, zagrażają stabilności finansowej mediów publicznych. Sellin określił działania PO w sprawie zmian ustawy medialnej, a szczególnie kwestii finansowania misji publicznej mediów, jako "chaotyczne i nieprzemyślane".

W opinii Jarosława Sellina, politycy powinni wstrzymać się z wypowiedziami na temat zniesienia abonamentu do czasu przedstawienia innych źródeł dochodów mediów publicznych.

Uczestnicy Kongresu Intelektualistów, który odbył się wczoraj w Warszawie pod patronatem Prawa i Sprawiedliwości wyrazili zaniepokojenie kierunkiem prac nad ustawą o radiofonii i telewizji. W przyjętym podczas spotkania oświadczeniu intelektualiści apelują o zaniechanie działań prowadzących do zawłaszczania mediów.

W oświadczeniu napisano, że proponowany przez Platformę Obywatelską projekt nowej ustawy wskazuje na zamiar przejęcia przez rząd kontroli nad mediami publicznymi i komercyjnymi. Autorzy dokumentu zaznaczają, że nowelizacja ustawy nie wprowadza przejrzystych zasad społecznego finansowania mediów publicznych oraz postępu w zakresie ich cyfryzacji. Intelektualiści domagają się utrzymania abonamentu, który ich zdaniem jest jedną z gwarancji niezależności mediów oraz realizacji ich misji społecznej.

Polskie Radio

Wersja do druku

Marian - 04.05.08 19:18
Co podpisać????
Ustawę umożliwiającą wprowadzenie na stanowiska wszystkich z PO?
Toż to tygrysi skok na kasę. Już nie wystarczy im kręcić lody po cichu jak to chciała Sawicka, chcą to tuski robić ...legalnie. Niedoczekanie!!!!!!!!!!!!!!

ustawa - 04.05.08 12:00
Przeczytaj i podpisz: http://ustawamedialna.pl/

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19 Kwietnia 1632 roku
Zmarł Zygmunt III Waza, król Polski i Szwecji (ur. 1566)


19 Kwietnia 2005 roku
Joseph Alois Ratzinger został 265 papieżem i przyjął imię Benedykta XVI.


Zobacz więcej