Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 04.11.07 - 10:32     Czytano: [3834]

Wieliczka najlepsza

Znamy już siedem cudów Polski. Są to: Kopalnia Soli Wieliczka, Stare Miasto i nadwiślańska panorama Torunia, Zamek w Malborku, Zamek Królewski i Katedra na Wawelu w Krakowie, Kanał Elbląski, Zamość - renesansowe miasto idealne, Rynek Główny i zespół staromiejski w Krakowie.

Wybrało je prawie 82 tysiące osób, które wzięły udział w głosowaniu przez Internet. Wcześniej nadesłali państwo około 400 różnych propozycji obiektów i miast, które powinny kandydować do zaszczytnego tytułu. Grono ekspertów zgromadzonych w kapitule plebiscytu wybrało spośród nich 27, na które głosowaliśmy.

Siódemka trzymała się mocno
Okazało się, że wybór nie był trudny. Na pierwszych siedem obiektów padło w sumie 120 tysięcy głosów (każdy głosujący mógł wskazać siedem obiektów), czyli 60 procent wszystkich oddanych prawidłowo. Pozostałe 20 obiektów zgromadziło 80 tysięcy głosów.

O zdecydowaniu głosujących świadczy też, że niemal od pierwszych chwil rankingowi przewodziła właśnie ta siódemka. Zmieniała się tylko ich kolejność na liście. Po pierwszym tygodniu Zamość zajmował czwarte miejsce, Wawel piąte, a Kanał Elbląski siódme. Po drugim tygodniu Zamość spadł na szóste, Wawel na piąte, a kanał Elbląski awansował na czwarte.

Nie udało się wejść do pierwszej siódemki kolejnym w rankingu – Głównemu Miastu w Gdańsku, klasztorowi jasnogórskiemu ani zamkowi w Ogrodzieńcu. Największy postęp na liście zrobiły zabytki Łodzi – Księży Młyn i architektura przemysłowa z XIX – XX w. Z dalekiego 26. miejsca po drugim tygodniu głosowania awansowały na 15., a na finiszu nawet na 11.

Zwyciężyli zatem faworyci, miejsca znane każdemu ze szkolnych wycieczek, ważne dla naszej historii i kultury. Znamienne, że zaliczono do nich także zamek w Malborku. Można widzieć w tym ironię dziejów, ale nie jest to niespodzianka. Najmniej dotychczas znanym z siedmiu cudów jest Kanał Elbląski. Ale i tę kandydaturę - niezwykłe dzieło XIX-wiecznej techniki - trudno z pewnością nazwać czarnym koniem plebiscytu.


Wieliczka bije wszystkich
Od początku największym faworytem naszych czytelników była Kopalnia Soli w Wieliczce. O razu objęła prowadzenie i nie oddała go do końca. W ostatniej fazie plebiscyt przerodził się wręcz w wyścig o pierwsze miejsce Wieliczki z Toruniem. Toruń dokonał niezwykłego wysiłku – w ciągu sześciu ostatnich dni zniwelował przewagę Wieliczki z 11 tysięcy głosów do zaledwie tysiąca, był więc blisko zajęcia pierwszego miejsca.

Warto przy tym odnotować, że Wieliczka zebrała w sumie prawie dwa razy więcej głosów niż trzeci Malbork. Wielką przegraną plebiscytu okazała się Warszawa. Choć reprezentowały ją cztery obiekty – Pałac Kultury, Łazienki Królewskie, Starówka i filtry Lindleya – żaden z nich nie dostał się nawet do pierwszej piętnastki. Czy ta porażka rzeczywiście odzwierciedla ich niską ocenę przez głosujących? Czy też należy ją przypisać raczej obojętności mieszkańców Warszawy dla spraw swego miasta, a z drugiej strony odruchom niechęci wobec stolicy? Nie ulega bowiem wątpliwości, że umiejętność zmobilizowania lokalnych społeczności wokół plebiscytu (władze Torunia i Wieliczki zorganizowały sporą akcję marketingową namawiając do głosowania) – znalazła odbicie w wynikach głosowania.


UNESCO nie pomogło
Okazało się też, że nie ma znaczenia słynna lista światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Wśród 27 nie znalazł się, choć był wcześniej zgłoszony przez czytelnika, park Mużakowski. W ostatecznym głosowaniu przepadła też słynna Hala Stulecia we Wrocławiu, umieszczona na liście jako nowatorskie dzieło architektury XX wieku. Podobny los spotkał warszawskie Stare Miasto.

Głosowanie już za nami. Od tej pory mamy swoich siedem cudów Polski. Nie ma wśród nich lepszych i gorszych. Każdy ze zdobywców tytułu może od tej pory pieczętować się na równych prawach godłem jednego z siedmiu cudów. Mamy nadzieję, że wykorzystają to w swojej promocji w kraju i zagranicą.

Wszystkim serdecznie gratulujemy, a tym, którzy głosowali, dziękujemy za udział w zabawie. Mamy nadzieję, że konkurs przyczyni się do spopularyzowania krajowej turystyki. Warto już w najbliższy weekend wziąć za cel podróży przynajmniej jeden z obiektów z naszej listy 27. Pierwszy miniprzewodnik po siedmiu cudach Polski – już jutro w „Moich Podróżach”.

Rzeczpospolita

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Marca 1865 roku
Urodził się Antoni Listowski, polski dowódca wojskowy, gen. dywizji, pełniący obowiązki Naczelnego Wodza wiosną 1920 (zm. 1927


29 Marca 1937 roku
Zmarł Karol Szymanowski, polski kompozytor. Obok F. Chopina, uznawany za najwybitniejszego kompozytora (ur. 1882)


Zobacz więcej