Czwartek 28 Marca 2024r. - 88 dz. roku,  Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 05.08.07 - 12:15     Czytano: [1761]

W obronie EkoRadia

Od wielu dni w naszej poczcie elektronicznej i tradycyjnej narasta fala listów domagających się od EkoRadia szerszego serwisu informacyjnego na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia, przecież radia publicznego. W związku z tym czujemy się w obowiązku poinformować Państwa o naszej sytuacji.

EkoRadio funkcjonuje na antenie Polskiego Radia od 1990 roku. W latach trudnych, postsowieckich, początkowo bardzo ograniczano nasz dostęp do anteny, ale wprowadzono również nas w Lecie z radiem. Wywołało to bardzo szybki wzrost zainteresowania Programem Pierwszym Polskiego Radia i oczywiście szczególnie popularnej audycji Lata z radiem. Niestety w następnych latach przystąpiono do stopniowego ograniczania czasu nadawania EkoRadia w programie Jedynki. Nasz program znacznie odbiegał i odbiega od języka dziesiątek prognoz pogody. Wprowadziliśmy bowiem serwis najnowocześniejszy w radiofoniach krajów Unii Europejskiej. Nasz serwis obejmuje wszystkie aspekty bezpieczeństwa meteorologicznego, jakie ważą w życiu każdego z nas i wpływają również na stan i bezpieczeństwo przyrody. Jak dalece serwisy te w europejskich stacjach rozwinęły się, świadczy jeden tylko przykład: jest taka stacja telewizyjna w Europie, która posiada prezentera występującego na antenie z krzesełka lotni zawieszonej kilkaset metrów nad ziemią. Oczywiście jest to przykład ciekawy, ale i unikalny, jednak świadczący o tym, jak wielkie znaczenie media nowoczesne przywiązują do osłony meteorologicznej.

EkoRadio wprowadziło do swoich treści oceny meteorologiczne, a także biometeorologiczne oraz ekologiczne, nawiązując szeroką garścią do poznawania miejsca życia człowieka w środowisku i przyrodzie. Mamy pewność, że w Polsce ta świadomość i kultura ekologiczna stoi na przerażająco niskim poziomie, co zagraża naszemu przetrwaniu, zarówno nas samych, jak i naszych dzieci i wnuków. Przy wielkim aplauzie słuchaczy wprowadziliśmy również nawiązania do naszej polskiej tradycji i tożsamości krajobrazów ojczyźnianych.

Niestety tego rodzaju działalność EkoRadia wzbudziła zaniepokojenie kolejnych dyrekcji Programu Pierwszego Polskiego Radia. Rozpoczęto więc częste "przesadzanie" nas z godziny na godzinę oraz skracanie. Przez pewien czas mieliśmy nawet do dyspozycji zaledwie 60 sekund na każde wejście, a było ich w ciągu doby coraz mniej. Kilka lat temu zdecydowanie usunięto nas z Lata z radiem, a obecnie nie wykluczamy, że całkowicie opuścimy antenę Polskiego Radia.

Naszym ważnym sprawdzianem jest otwarta przed rokiem strona internetowa. Jak Państwo widzą na liczniku, dosyć szybko zbliżamy się do pół miliona wejść z Polski, Europy, a nawet Kanady, USA i Brazylii. Wprowadzony przez nas znak polskiej niezapominajki uzyskał aprobatę wielotysięcznej grupy Radiosłuchaczy i funkcjonuje już całkiem prywatnie w wielu domach, rodzinach, a także szkołach, gminach, nadleśnictwach i w naszych Lasach Państwowych. Niestety popieranie znaku polskiej niezapominajki obok importowanych walentynek nie uzyskało akceptacji kolejnych dyrekcji Polskiego Radia, a od roku praktycznie poza EkoRadiem nie słyszą Państwo jakichkolwiek informacji na ten temat.

Usiłowaliśmy przekonać Dyrekcję Programu Pierwszego Polskiego Radia, iż EkoRadio powinno być logicznie wkomponowane w dobowy program antenowy. Proponowaliśmy zatem następujące wejścia: około godziny 6.15, około godziny 7.00 i około godziny 8.30 oraz w samo południe, czyli około 12.30. Nasze wieloletnie doświadczenie wskazuje, iż w tych godzinach EkoRadio na antenie jest oczekiwane przez duże audytoria. Proponowaliśmy również, aby każde nasze wejście trwało na antenie od 2 do 3 minut, a w sobotę w pierwszych godzinach weekendu, czyli wyraju albo w zapiątku (jak kto woli) trwało około 5 minut. W rezultacie mamy to co mamy, czyli jesteśmy w granicach niespełna 2 minut, a dodatkowo uzyskaliśmy czas w niedzielę w Radiu Familijnym oraz w samo południe niedzielne około 12.10. Dyrekcja uznała, że musimy się trzymać pewnych rytmów narzuconych przez stacje komercyjne, rzekomo konkurencyjne dla Polskiego Radia. Nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością, ponieważ konkurencyjność Polskiego Radia i w tym wypadku byłaby rzeczywiście skuteczna, gdyby podjęła zadania publicznej osłony meteorologicznej społeczeństwa. Te szanse w Polskim Radiu istniały od 1925 roku, kiedy Polska jako drugi kraj na świecie wprowadziła na antenę prognozy pogody. Od tego czasu upłynęło nie tylko wiele lat, ale również nastał zwyczaj typowo postsowiecki utrzymywania krótkich prognoz pogody dla przyciągnięcia uwagi słuchacza następującymi treściami politycznymi i manipulacyjnymi.

Reasumując, uprzejmie prosimy naszych słuchaczy i internautów, aby nie krytykowali nas za naszą niedostateczną obecność na antenie, a wszelkie uwagi na ten temat prosimy kierować do Polskiego Radia: tel. 022 844-57-14, e-mail: sluchacze@radio.com.pl

Andrzej Zalewski
Polskie niezapominajki

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

28 Marca 1928 roku
Urodził się Zbigniew Brzeziński, doradca prezydenta USA Jimmiego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego


28 Marca 1892 roku
Urodził się Stanisław Dąbek, polski płk, dowódca Lądowej Obrony Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej (zm. 1939)


Zobacz więcej