Sobota 14 Marca 2026r. - 72 dz. roku,  Imieniny: Dalii, Leona, Matyldy

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.01.26 - 21:34     Czytano: [254]

Bitwa pod Krzywosądzem


Jedna z pierwszych bitew Powstania Styczniowego

Do tej powstańczej bitwy przygotowywano się już od ostatnich dni stycznia 1863 roku. Dokładnie do niej doszło dnia 19 lutego 1863 roku, pod miejscowością Krzywosądz. W dniu 19 stycznia wspomnianego roku, Tymczasowy Rząd Narodowy w Polsce, będącej oczywiście pod zaborami, ogłosił wówczas przebywającego w Paryżu Ludwika Mierosławskiego, dyktatorem mającego wybuchnąć powstania.

Narodowy Zryw Polaków

Przygotowania do tego narodowego zrywu Polaków, Ludwik Mierosławski rozpoczął w Bydgoszczy. O fakcie tym, wspomina w swoim pamiętniku polski działacz narodowy żyjący pod zaborem pruskim Natalis Sulerzyski. Głównodowodzący całym powstaniem dyktator, miał się połączyć z poszczególnymi zorganizowanymi już oddziałami polskich powstańców, zaraz po przekroczeniu granicy.

Bitwa
Z dnia 17 na 18 lutego 1863 roku stacjonujący w mieście Włocławek oddział wojsk rosyjskich będący pod komendą pułkownika Jurija Iwanowicza Szyldera-Szuldnera, został dokładnie poinformowany o koncentracji oddziałów partyzanckich właśnie tych, będących pod dowództwem Ludwika Mierosławskiego we wsi kujawskiej Niszczewy. Właśnie w tej sytuacji powstańców polskich natychmiast przetransportowano do Służewa, aby zostali oni połączeni w większe oddziały z "pogranicznikami". Już w następnym dniu, Rosjanie w sile 1000 ludzi z kilkoma wielkimi działami uderzyli na źle uzbrojony, no i co tu ukrywać dopiero w trakcie koncentracji oddział Mierosławskiego. Po utrzymaniu swoich pozycji przez kilka godzin, polscy powstańcy musieli odwrócić się z zajmowanych do tej pory pozycji. Bitwa ostatecznie zakończyła się w sąsiednim majątku o nazwie Dobro, rzecz jasna zwycięstwem Rosjan.

Straty
Zginęło wówczas, a także zostało rannych kilkudziesięciu polskich powstańców. Niestety trzynastu Polaków dostało się do ciężkiej rosyjskiej niewoli. Wśród zabitych byli między innymi major Celiński, kapitan Krzesimowski, kapitan Muchowski, Władysław Janowski, Antoni i Marian Czajkowscy pochodzacy z Tuczna, Hegel, Jakowicki, Kobyliński, Kozłowski, Krosnowski, Alfons Mauersberger, jan Miecznikowski z Płockiego, Henryk Plewiński, Stanisław Żurkowski, Franciszek Turczynowicz, Jan Miszewski z ziem płockich, Edward Głogowski z Tyszowca oraz Zygmunt Rościszewski i Jan Wasiłowski brat Marii Konopnickiej. Wśród poległych znajdował się także wielki polski patriota Stanisław Gay, syn architekta Jakuba.

Wspólna mogiła
Poległych powstańców pochowano we wspólnej mogile w Krzywosądzu oraz pod Dobrem. Dyktator Ludwik Mierosławski wycofał się w kierunku Radziejowa, a tam połączył swoje siły z oddziałem powstańczym będącym pod dowództwem Kazimierza Mieleckiego. W dniu 21 lutego 1863 roku, doszło do kolejnej przegranej przez Polaków bitwy, stoczonej tym razem pod Nową Wsią. Przegrana bitwa zmusiła go do złożenia dyktatury i ponownego wyjazdu do Francji.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

14 Marca 1801 roku
Zmarł Ignacy Krasicki, polski biskup, poeta, dramaturg i publicysta (ur. 1735)


14 Marca 2007 roku
Zmarł Zygmunt Kęstowicz, polski aktor teatralny i filmowy, znany z programów dla dzieci m.in. Piątek z Pankracym (ur. 1921)


Zobacz więcej